Domů
Elektřina
Výroba elektřiny z uhlí v USA v květnu vzrostla, nejvíce elektřiny stále dodávají plynové zdroje
Zdroj: PxHere

Výroba elektřiny z uhlí v USA v květnu vzrostla, nejvíce elektřiny stále dodávají plynové zdroje

Čistá výroba elektrické energie z uhlí ve Spojených státech dosáhla v minulém měsíci 85,4 TWh, tedy druhé nejvyšší měsíční hodnoty od začátku letošního roku. Navzdory mírnému růstu výroby elektřiny z uhlí zůstávají hlavním zdrojem elektrické energie plynové elektrárny, které ve Spojených státech v květnu vyrobily přibližně třetinu elektřiny.

Čistá výroba elektrické energie ve Spojených státech za letošní květen dosáhla podle dat tamní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) celkem 339 TWh, tedy o bezmála 37 TWh více než v dubnu. Výroba elektřiny ve Spojených státech rostla i meziročně (+5,4 %), a to zejména kvůli vysokým teplotám, které se projevují zvýšenou spotřebou elektřiny při chlazení. V celostátním měřítku byl letošní květen podle EIA vůbec nejteplejším zaznamenaným květnem.

Největší podíl na čisté výrobě elektrické energie (34,1 %) měly se 115,7 TWh již tradičně plynové zdroje, jejichž většinu tvoří paroplynové elektrárny. Oproti letošnímu dubnu tak plynové elektrárny dodaly do sítě o 15,6 % více elektřiny, vůči loňskému květnu výroba z plynu stoupla téměř o pětinu.

Na druhém místě se s 85,4 TWh umístily uhelné elektrárny, jejichž měsíční výroba vzrostla ve srovnání s dubnem o 16,2 %. Meziročně si však uhelné elektrárny pohoršily, kdy oproti loňskému květnu dodaly do sítě o 7,4 TWh elektřiny méně (-8 %). Celkově tak podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny v USA v květnu mírně vzrostl na 25,2 %.

Srovnání čisté výroby elektrické energie v regionech USA v květnu 2017 a 2018. Zdroj: EIA

Téměř veškerou zbývající část výroby si mezi sebou rozdělily jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje, které dodaly do sítě zhruba 20 % elektřiny. Vodní elektrárny, které v této části roku dominují ve výrobě elektřiny v západním regionu Spojených států, vyrobily s 8,9% podílem 30,3 TWh elektřiny. Jelikož květen bývá pro vodní elektrárny nejsilnějším měsícem, ve srovnání s dubnem tak vyrobily o bezmála 10 % více elektřiny.

Na výrobu z ostatních obnovitelných zdrojů, jejichž většinu tvoří větrné elektrárny, připadl se zhruba 37 TWh 11% podíl. Oproti letošnímu dubnu však obnovitelné zdroje (bez vodních elektráren) vyrobily o 4,7 TWh elektrické energie méně (-11 %), ve srovnání s hodnotami z loňského května se výroba nijak výrazně neměnila.

Jaderné elektrárny v USA v květnu dodaly do sítě 67,3 TWh elektřiny, tedy o 14 % více než v předcházejícím měsíci. Letošní výroba byla rovněž o 9,8 % vyšší oproti loňskému květnu. Za nižší výrobou v loňském květnu stála údržba a s ní spojené odstávky části jaderných elektráren, jejichž většina však v letošním roce vyráběla elektřinu při plném výkonu.

Komentáře

(1)

Jan Veselý

26. červenec 2018, 19:13

Myslím, že srovnávat mezi sebou jednotlivé měsíce je hloupost, je to příliš zatížené sezónními efekty jak ve spotřebě tak ve výrobě. Lepší mi připadá meziroční srovnání leden-květen, viz zde.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.