Domů
Elektřina
Loňský 3% nárůst globální spotřeby elektřiny pokryly OZE a uhelné elektrárny
Hnědouhelná elektrárna Boxberg - Německo

Loňský 3% nárůst globální spotřeby elektřiny pokryly OZE a uhelné elektrárny

Globální spotřeba elektřiny v loňském roce vzrostla o 3,1 % na 25 570 TWh. Nárůst spotřeby elektřiny byl pokryt zejména nárůstem výroby z obnovitelných zdrojů energie, ze kterých bylo loni vyrobeno o 380 TWh elektřiny více, a z uhelných elektráren, jejichž výroba vzorstla meziročně o 280 TWh.

Za 70 % nárůstu globální spotřeby elektřiny v loňském roce stojí Čína a Indie. Podle nedávno zveřejněné zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) vzrostla loni spotřeba elektřiny v Číně meziročně o 6 % (nebo 360 TWh) a v Indii dokonce o 12 % (nebo 180 TWh).

Rozvinuté ekonomiky tvořily podle IEA zhruba 10 % uvedeného nárůstu globální spotřeby elektřiny. Zatímco spotřeba elektřiny v Evropské unii vzrostla o 2,3 % (nebo 75 TWh), spotřeba elektřiny ve Spojených státech klesla o téměř 80 TWh.

Většinu nárůstu spotřeby elektřiny pokryly výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, jejichž výroba vzrostla meziročně o 380 TWh. Druhý největší meziroční přírůstek výroby elektřiny zaznamenaly uhelné alektrárny, které do sítě dodaly o 280 TWh více.

Nárůst výroby elektřiny z uhlí byl způsoben především nárůstem produkce uhelných elektráren v Asii, kde výroba vzrostla o 365 TWh. Růst výroby elektřiny z uhlí v Asii byl v kontrastu s poklesem výroby elektřiny z uhlí ve Spojených státech, Evropské unii, Rusku, Brazílii či Jihoafrické republice.

Meziroční změna výroby elektřiny z jednotlivých zdrojů. Zdroj: IEA
Meziroční změna výroby elektřiny z jednotlivých zdrojů. Zdroj: IEA

Uhlí zůstává i nadále dominantním zdrojem při výrobě elektřiny. Obnovitelné zdroje energie mají již třetím rokem v řadě vyšší podíl na globální výrobě elektřiny než zemní plyn.

Výroba elektřiny z jaderných elektráren vzrostla loni o 26 TWh, a to především díky velkému množství nově zprovozněných bloků v roce 2016, pro které byl rok 2017 prvním rokem plného provozu.

Podíl jednotlivých zdrojů na globální výrobě elektřiny v roce 2017. Zdroj: IEA
Podíl jednotlivých zdrojů na globální výrobě elektřiny v roce 2017. Zdroj: IEA
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Martin Hájek
26. březen 2018, 09:05

Zajímavý je výrazný pokles výroby elektřiny z plynu v USA o 110 TWh (7,6 %). Holt žádný boom netrvá věčně :-). Pokles byl navíc vyšší, než celkové snížení spotřeby elektřiny (80 TWh). Výrobce plynových turbín mají velmi těžké časy, proto tak zuřivě bojují za konec uhlí v EU, je to aktuálně jejich jediná šance na přežití.

Jan Veselý
26. březen 2018, 10:21

To, že nějaký boom skončil se pozná až zpětně. Teď není nikdo schopen relevantně odhadnou, jestli to byl jen okamžitý, rok trvající výkyv nebo trvalá změna. Každopádně je v USA na letošní rok provozovateli ohlášeno uzavření 18 GW uhelných elektráren. O tuhle výrobu se plynaři šábnou s větrníky, slunečníky a efektivitou. V jakém poměru? To se uvidí.

Martin Hájek
26. březen 2018, 17:30

I kdyby celá výroba těchto uhelných elektráren přešla na plyn, tak to jen vyrovná loňskou ztrátu výroby elektřiny z plynových elektráren a stavět není potřeba vůbec nic. Že boom výstavby plynových elektráren skončil se pozná poměrně snadno a rychle tak, že se přestanou stavět :-).

Jan Veselý
26. březen 2018, 18:51

Tak to jste prohrál. Loni se v USA postavilo skoro 12 GW plynových elektráren (zdroj, strana 6). A meziročně plyn přidal podle EIA za leden 18 TWh navíc.

Martin Hájek
27. březen 2018, 19:07

Ale já jsem netvrdil, že boom plynových elektráren v USA už skončil, říkal jsem, že žádný boom netrvá věčně a leccos ukazuje, že ten plynový v USA už se pomalu chýlí ke konci. 12 GW není na tak velký trh žádná hitparáda, z toho GE těžko přežije. 18 TWh v lednu bylo zřejmě do značné míry dáno klimatickými podmínkami. Zatímco v Evropě byl leden velmi teplý, v USA naopak dost studený, včetně jižnějších států.

Milan Vaněček
26. březen 2018, 11:36

Tam kde mají plyn jako pružný doplněk OZE tak je dobré že plyn trochu klesá. Je to známka že OZE jedou stále lépe.

Martin Hájek
26. březen 2018, 17:32

Vy jste zase tradičně úplně mimo. OZE v USA nijak závratně nejednou, ale jednoduše poměrně významně klesla spotřeba elektřiny. Docela by mě zajímal nějaký detailnější rozbor, může to být známka nastupující recese.

Milan Vaněček
26. březen 2018, 18:04

Jednotlivé státy v USA mají zcela rozdílný přístup k fotovoltaice či větrným elektrárnám. Nezobecňujte. Podobně je to i v EU (Francie resp Německo).

Martin Hájek
27. březen 2018, 19:12

No to máte pravdu, třeba takový víceméně pouštní stát Idaho na fotovolatiku z vysoka kašle. Docela jsme ho loni v létě projeli a panel jsme potkali jeden v národním parku na visitors centru :-). Na větrníky a fotovoltaiky jsme ovšem nenarazili ani ve státech Utah, Colorado a Wyoming - tam bylo docela dost ropných a plynových vrtů, ale fotovoltaika jako by se do země propadla :-).

Martin Hájek
26. březen 2018, 09:13

A také jsou tyto grafy palčivou připomínkou že nápad, že evropské firmy nebudou ve světě stavět uhelné elektrárny a evropské banky nebudou tuto výstavbu financovat, je tak hloupý, až to tříská o zem.

Jan Veselý
26. březen 2018, 10:30

Jo, Světlíka to nejspíše připravilo o fabriku. A jak se vyvíjí byznys výstavby uhelných elektráren?

A 28% year-on-year drop in newly completed coal plants; a 41% drop in the past two years.

A 29% year-on-year drop in construction starts; a 73% drop in the past two years.

A 22% year-on-year drop in pre-construction activity; a 59% drop in the past two years.

A 23% drop in construction activity; a 38% drop in the past two years.

Hunger Games začaly.

Martin Hájek
26. březen 2018, 17:44

Nemá smysl ztrácet čas hrou s čísly od Greenpaece. Realita je v tom grafu v článku a v původním zdroji IEA. Výroba elektřiny z uhlí meziročně netto + 280 TWh. V Asii ovšem nárůst 360 TWh z uhlí, protože Evropa i USA šly dolů. V Indii meziroční růst spotřeby o 12 %, 180 TWh z větší části krytý uhlím. V Číně nárůst spotřeby elektřiny o 6 %, 365 TWh, z větší části krytý uhlím. Světlíka o fabriku nepřipravilo uhlí ale hloupost. Ono postavit uhelnou elektrárnu není zase tak easy pro každého, ale kdo to umí, ten může velmi slušně vydělávat a zaměstnávat lidi v EU. To ovšem EU nechce, takže raději budou zaměstnaní lidé v Asii.

A teď ještě taková otázka na závěr - jaký výkon plynových elektráren se loni postavil na dvou nejrychleji rostoucích a největších trzích na světě v Číně a Indii?

Jan Veselý
26. březen 2018, 19:00

Znamená to jen jedno, 160 GW/rok v OZE ještě pořád není dost, je třeba z toho udělat aspoň nějakých 300-400 GW za rok. A nebojte v Číně i v Indii už vlády docela drsně šláply s novou uhelnou výstavbou na brzdu, tohle je jen dobíhání rozestavěných projektů.

P.S.: To, že něco publikovala neziskovka se zapojením Greenpeace, ještě neznamená, že lžou. Máte nějaké lepší údaje? A připomínám, že vy jste otevřel téma VÝSTAVBY NOVÝCH UHELNÝCH ELEKTRÁREN. Tam rychle vysychají objednávky, ještě, že to podniky z EU nemusí až tolik trápit.

Petr
27. březen 2018, 11:57

S výstavbou ale končí hlavně pro to, že ty nové uhelné elektrárny jsou příšerně choulostivé, a na přerušovaný provoz kompatibilní s OZE, jenž na globálním jihu čeká výhodný bezdotační rozvoj, bude pro ně lepší prodlužovat maximálně životnost starých drsných uhelek .

Martin Hájek
27. březen 2018, 14:08

Neříkám, že lžou, jenom prezentují pesimistický pohled, který se nemusí naplnit. Ono totiž je velmi obtížné sledovat vývoj jednotlivých záměrů, jestli je někdo opustil nebo modifikoval a pak se k nim zase za rok vrátí atd. Tam se dá kouzlit s čísly velmi nápaditě. Realita jsou bloky uváděné nově do provozu a odstavované, to se moc ošulit nedá. Jinak pokud poklesně globální výstavba uhlí z 80 GW třeba na 50, tak to žádná velká tragédie pro výrobce nebude. A pokud samozřejmě z tohoto trhu vypadnou výrobci z EU, tak se ve světě také nikdo zlobit nebude. Jenom si možná sem tam někdo zaťuká významně na čelo, že když už EU investovala obrovské peníze do vývoje superkritických uhelných bloků a materiálu pro ně, tak hodlá tento segment z ideologických důvodů opustit a přenechat ho asijské konkurenci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se