Loňský 3% nárůst globální spotřeby elektřiny pokryly OZE a uhelné elektrárny

DomůElektřinaLoňský 3% nárůst globální spotřeby elektřiny pokryly OZE a uhelné elektrárny

Globální spotřeba elektřiny v loňském roce vzrostla o 3,1 % na 25 570 TWh. Nárůst spotřeby elektřiny byl pokryt zejména nárůstem výroby z obnovitelných zdrojů energie, ze kterých bylo loni vyrobeno o 380 TWh elektřiny více, a z uhelných elektráren, jejichž výroba vzorstla meziročně o 280 TWh.

Za 70 % nárůstu globální spotřeby elektřiny v loňském roce stojí Čína a Indie. Podle nedávno zveřejněné zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) vzrostla loni spotřeba elektřiny v Číně meziročně o 6 % (nebo 360 TWh) a v Indii dokonce o 12 % (nebo 180 TWh).

Rozvinuté ekonomiky tvořily podle IEA zhruba 10 % uvedeného nárůstu globální spotřeby elektřiny. Zatímco spotřeba elektřiny v Evropské unii vzrostla o 2,3 % (nebo 75 TWh), spotřeba elektřiny ve Spojených státech klesla o téměř 80 TWh.

Většinu nárůstu spotřeby elektřiny pokryly výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, jejichž výroba vzrostla meziročně o 380 TWh. Druhý největší meziroční přírůstek výroby elektřiny zaznamenaly uhelné alektrárny, které do sítě dodaly o 280 TWh více.

Nárůst výroby elektřiny z uhlí byl způsoben především nárůstem produkce uhelných elektráren v Asii, kde výroba vzrostla o 365 TWh. Růst výroby elektřiny z uhlí v Asii byl v kontrastu s poklesem výroby elektřiny z uhlí ve Spojených státech, Evropské unii, Rusku, Brazílii či Jihoafrické republice.

Meziroční změna výroby elektřiny z jednotlivých zdrojů. Zdroj: IEA

Uhlí zůstává i nadále dominantním zdrojem při výrobě elektřiny. Obnovitelné zdroje energie mají již třetím rokem v řadě vyšší podíl na globální výrobě elektřiny než zemní plyn.

Výroba elektřiny z jaderných elektráren vzrostla loni o 26 TWh, a to především díky velkému množství nově zprovozněných bloků v roce 2016, pro které byl rok 2017 prvním rokem plného provozu.

Podíl jednotlivých zdrojů na globální výrobě elektřiny v roce 2017. Zdroj: IEA