Domů
Elektřina
Loňský 3% nárůst globální spotřeby elektřiny pokryly OZE a uhelné elektrárny

Loňský 3% nárůst globální spotřeby elektřiny pokryly OZE a uhelné elektrárny

Globální spotřeba elektřiny v loňském roce vzrostla o 3,1 % na 25 570 TWh. Nárůst spotřeby elektřiny byl pokryt zejména nárůstem výroby z obnovitelných zdrojů energie, ze kterých bylo loni vyrobeno o 380 TWh elektřiny více, a z uhelných elektráren, jejichž výroba vzorstla meziročně o 280 TWh.

Za 70 % nárůstu globální spotřeby elektřiny v loňském roce stojí Čína a Indie. Podle nedávno zveřejněné zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) vzrostla loni spotřeba elektřiny v Číně meziročně o 6 % (nebo 360 TWh) a v Indii dokonce o 12 % (nebo 180 TWh).

Rozvinuté ekonomiky tvořily podle IEA zhruba 10 % uvedeného nárůstu globální spotřeby elektřiny. Zatímco spotřeba elektřiny v Evropské unii vzrostla o 2,3 % (nebo 75 TWh), spotřeba elektřiny ve Spojených státech klesla o téměř 80 TWh.

Většinu nárůstu spotřeby elektřiny pokryly výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, jejichž výroba vzrostla meziročně o 380 TWh. Druhý největší meziroční přírůstek výroby elektřiny zaznamenaly uhelné alektrárny, které do sítě dodaly o 280 TWh více.

Nárůst výroby elektřiny z uhlí byl způsoben především nárůstem produkce uhelných elektráren v Asii, kde výroba vzrostla o 365 TWh. Růst výroby elektřiny z uhlí v Asii byl v kontrastu s poklesem výroby elektřiny z uhlí ve Spojených státech, Evropské unii, Rusku, Brazílii či Jihoafrické republice.

Meziroční změna výroby elektřiny z jednotlivých zdrojů. Zdroj: IEA

Uhlí zůstává i nadále dominantním zdrojem při výrobě elektřiny. Obnovitelné zdroje energie mají již třetím rokem v řadě vyšší podíl na globální výrobě elektřiny než zemní plyn.

Výroba elektřiny z jaderných elektráren vzrostla loni o 26 TWh, a to především díky velkému množství nově zprovozněných bloků v roce 2016, pro které byl rok 2017 prvním rokem plného provozu.

Podíl jednotlivých zdrojů na globální výrobě elektřiny v roce 2017. Zdroj: IEA

Komentáře

(15)

Martin Hájek

26. březen 2018, 09:05

Zajímavý je výrazný pokles výroby elektřiny z plynu v USA o 110 TWh (7,6 %). Holt žádný boom netrvá věčně :-). Pokles byl navíc vyšší, než celkové snížení spotřeby elektřiny (80 TWh). Výrobce plynových turbín mají velmi těžké časy, proto tak zuřivě bojují za konec uhlí v EU, je to aktuálně jejich jediná šance na přežití.

Jan Veselý

26. březen 2018, 10:21

To, že nějaký boom skončil se pozná až zpětně. Teď není nikdo schopen relevantně odhadnou, jestli to byl jen okamžitý, rok trvající výkyv nebo trvalá změna. Každopádně je v USA na letošní rok provozovateli ohlášeno uzavření 18 GW uhelných elektráren. O tuhle výrobu se plynaři šábnou s větrníky, slunečníky a efektivitou. V jakém poměru? To se uvidí.

Martin Hájek

26. březen 2018, 17:30

I kdyby celá výroba těchto uhelných elektráren přešla na plyn, tak to jen vyrovná loňskou ztrátu výroby elektřiny z plynových elektráren a stavět není potřeba vůbec nic. Že boom výstavby plynových elektráren skončil se pozná poměrně snadno a rychle tak, že se přestanou stavět :-).

Jan Veselý

26. březen 2018, 18:51

Tak to jste prohrál. Loni se v USA postavilo skoro 12 GW plynových elektráren (zdroj, strana 6). A meziročně plyn přidal podle EIA za leden 18 TWh navíc.

Martin Hájek

27. březen 2018, 19:07

Ale já jsem netvrdil, že boom plynových elektráren v USA už skončil, říkal jsem, že žádný boom netrvá věčně a leccos ukazuje, že ten plynový v USA už se pomalu chýlí ke konci. 12 GW není na tak velký trh žádná hitparáda, z toho GE těžko přežije. 18 TWh v lednu bylo zřejmě do značné míry dáno klimatickými podmínkami. Zatímco v Evropě byl leden velmi teplý, v USA naopak dost studený, včetně jižnějších států.

Milan Vaněček

26. březen 2018, 11:36

Tam kde mají plyn jako pružný doplněk OZE tak je dobré že plyn trochu klesá. Je to známka že OZE jedou stále lépe.

Martin Hájek

26. březen 2018, 17:32

Vy jste zase tradičně úplně mimo. OZE v USA nijak závratně nejednou, ale jednoduše poměrně významně klesla spotřeba elektřiny. Docela by mě zajímal nějaký detailnější rozbor, může to být známka nastupující recese.

Milan Vaněček

26. březen 2018, 18:04

Jednotlivé státy v USA mají zcela rozdílný přístup k fotovoltaice či větrným elektrárnám. Nezobecňujte. Podobně je to i v EU (Francie resp Německo).

Martin Hájek

27. březen 2018, 19:12

No to máte pravdu, třeba takový víceméně pouštní stát Idaho na fotovolatiku z vysoka kašle. Docela jsme ho loni v létě projeli a panel jsme potkali jeden v národním parku na visitors centru :-). Na větrníky a fotovoltaiky jsme ovšem nenarazili ani ve státech Utah, Colorado a Wyoming - tam bylo docela dost ropných a plynových vrtů, ale fotovoltaika jako by se do země propadla :-).

Martin Hájek

26. březen 2018, 09:13

A také jsou tyto grafy palčivou připomínkou že nápad, že evropské firmy nebudou ve světě stavět uhelné elektrárny a evropské banky nebudou tuto výstavbu financovat, je tak hloupý, až to tříská o zem.

Jan Veselý

26. březen 2018, 10:30

Jo, Světlíka to nejspíše připravilo o fabriku. A jak se vyvíjí byznys výstavby uhelných elektráren?

A 28% year-on-year drop in newly completed coal plants; a 41% drop in the past two years.

A 29% year-on-year drop in construction starts; a 73% drop in the past two years.

A 22% year-on-year drop in pre-construction activity; a 59% drop in the past two years.

A 23% drop in construction activity; a 38% drop in the past two years.

Hunger Games začaly.

Martin Hájek

26. březen 2018, 17:44

Nemá smysl ztrácet čas hrou s čísly od Greenpaece. Realita je v tom grafu v článku a v původním zdroji IEA. Výroba elektřiny z uhlí meziročně netto + 280 TWh. V Asii ovšem nárůst 360 TWh z uhlí, protože Evropa i USA šly dolů. V Indii meziroční růst spotřeby o 12 %, 180 TWh z větší části krytý uhlím. V Číně nárůst spotřeby elektřiny o 6 %, 365 TWh, z větší části krytý uhlím. Světlíka o fabriku nepřipravilo uhlí ale hloupost. Ono postavit uhelnou elektrárnu není zase tak easy pro každého, ale kdo to umí, ten může velmi slušně vydělávat a zaměstnávat lidi v EU. To ovšem EU nechce, takže raději budou zaměstnaní lidé v Asii.

A teď ještě taková otázka na závěr - jaký výkon plynových elektráren se loni postavil na dvou nejrychleji rostoucích a největších trzích na světě v Číně a Indii?

Jan Veselý

26. březen 2018, 19:00

Znamená to jen jedno, 160 GW/rok v OZE ještě pořád není dost, je třeba z toho udělat aspoň nějakých 300-400 GW za rok. A nebojte v Číně i v Indii už vlády docela drsně šláply s novou uhelnou výstavbou na brzdu, tohle je jen dobíhání rozestavěných projektů.

P.S.: To, že něco publikovala neziskovka se zapojením Greenpeace, ještě neznamená, že lžou. Máte nějaké lepší údaje? A připomínám, že vy jste otevřel téma VÝSTAVBY NOVÝCH UHELNÝCH ELEKTRÁREN. Tam rychle vysychají objednávky, ještě, že to podniky z EU nemusí až tolik trápit.

Petr

27. březen 2018, 11:57

S výstavbou ale končí hlavně pro to, že ty nové uhelné elektrárny jsou příšerně choulostivé, a na přerušovaný provoz kompatibilní s OZE, jenž na globálním jihu čeká výhodný bezdotační rozvoj, bude pro ně lepší prodlužovat maximálně životnost starých drsných uhelek .

Martin Hájek

27. březen 2018, 14:08

Neříkám, že lžou, jenom prezentují pesimistický pohled, který se nemusí naplnit. Ono totiž je velmi obtížné sledovat vývoj jednotlivých záměrů, jestli je někdo opustil nebo modifikoval a pak se k nim zase za rok vrátí atd. Tam se dá kouzlit s čísly velmi nápaditě. Realita jsou bloky uváděné nově do provozu a odstavované, to se moc ošulit nedá. Jinak pokud poklesně globální výstavba uhlí z 80 GW třeba na 50, tak to žádná velká tragédie pro výrobce nebude. A pokud samozřejmě z tohoto trhu vypadnou výrobci z EU, tak se ve světě také nikdo zlobit nebude. Jenom si možná sem tam někdo zaťuká významně na čelo, že když už EU investovala obrovské peníze do vývoje superkritických uhelných bloků a materiálu pro ně, tak hodlá tento segment z ideologických důvodů opustit a přenechat ho asijské konkurenci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.