Domů
Energetika v ČR
Vláda schválila teze energetické koncepce, dostane ji do konce roku
Zdroj: ČEPS

Vláda schválila teze energetické koncepce, dostane ji do konce roku

Státní energetická koncepce musí zajistit dostatek energie za dostupnou cenu, energetickou bezpečnost a dekarbonizaci Česka. Tyto její základní teze dnes schválila vláda, řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Vláda podle něj dostane koncepci do konce letošního roku.

Síkela řekl, že koncepce bude klást důraz na jadernou energetiku, ale zároveň i na digitalizaci a decentralizaci energetiky. Měla by zahrnovat sdílení energií a posílit energetickou soběstačnost domácností, obcí a firem. Koncepce by měla stanovit vývoj energetiky na příštích 30 let.

Podle Síkely minulé vlády zanedbaly rozvoj obnovitelných zdrojů energie a energetické úspory. Česko podle něj spotřebovává dvakrát víc energie na jednotku hrubého domácího produktu než je evropský průměr. Podle něj neobstojí ani argument velkého podílu průmyslu na českém HDP, protože i průmyslové Německo má ekonomiku s nižší energetickou náročností.

Poslední úpravou prošla státní energetická koncepce v roce 2015. Podle ministerstva průmyslu a obchodu nezohledňuje současnou geopolitickou situaci, která je charakterizována především válkou na Ukrajině, a pomalu také reaguje na aktuální trendy. Nová koncepce zároveň naváže na závazky ČR vůči Evropské unii, jako je například dosažení emisní neutrality do roku 2050.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
13. duben 2023, 00:08

Jsem velmi zvědavý na to dílo. Priority vlády má být levná a dostupná energie začíná tím ,že navrhuje zvednout DPH na dálkové teplo. Podporu FVE na střechách chápu , neznáme ekologičtější způsob výroby elektřiny, než je tento , ale podporu větrníkům to je prostě úlet. OZE a jádro nejsou komplementární zdroje energie tento mix způsobí , turbulence v cenách elektřiny.

podle mě vláda by měla podpořit zejména posilování sítí i legislativně. Dále pak by měla udělat podmínky pro rozšíření tepelných čerpadel země/ voda. Ta by měla prioritně nahradit plyn. Dále pak by vláda měla zakázat fosilní paliva v novostavbách ve stavbách , které procházejí rekonstrukcí otopné soustavy a nebo jejím rozšířením o více než 20%. Pokud tedy lze budovu vytápět jinak. A poslední řadě by vláda měla umožnit každému odběrateli , z NN, který o to požádá a má roční spotřebu větší než 6MWh mít zdarma měření typu B a nebo má uznanou sazbu C(D)25 26 nebo 27 tedy akumulaci aby toto lidé a firmy mohly využívat poklesů cen el. energie na burze k ohřevu TUV a nebo k nabíjení automobilu popř. vytápění budov. To by byl výrazný stabilizační prvek pro celou naší síť. Energie pak zlevní všem , protože nebude odebrána ve špičkách. A nakonec vláda by měla přestat podporovat jakýkoli nákup kotlů nebo kamen na spalování biomasy. Je to podpora znečištění ovzduší nic víc.

Libor
13. duben 2023, 11:33

Hrubý domácí produkt dost závisí na finální produkci, kterou má německo násobně vyšší než my. Takže poměřovat energetickou náročnost vůči HDP je, mírně řečeno, zavádějící.

Josef Štancl
14. duben 2023, 06:27

Decentralizace rozvodu el. energie z mého pohledu stejná hloupost jako zelený úděl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se