Mládek k OKD: Snížení ceny za akcie OKD nebo insolvence
Situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů firmy vůči státu, nebo insolvence. Novinářům to dnes během jednání vlády řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ministr dříve uvedl, že skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitelky OKD, požadovala od státu jen za samotné akcie firmy 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč).
Mládek přitom očekával, že je nabídnou za korunu. Vedení OKD bude o insolvenci jednat v úterý. Mládek dnes uvedl, že o žádném potenciálním jednání státu s majiteli firmy nyní neví.
AHG dříve uvedla, že její nabídka počítá s tím, že držitelé dluhopisů také odepíšou dluh NWR, potažmo OKD, za více než 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč).
„Vláda dnes zatím zásadním způsobem o OKD nejednala. Pouze na okraj byla diskuse v rámci bodu, který předkládal ministr (spravedlnosti Robert) Pelikán (ANO) ohledně novelizace insolvenčního zákona,“ uvedl Mládek.
V návrhu, který má ČTK k dispozici, ministerstvo spravedlnosti píše, že novelu vyhotovilo „v reakci na naléhavý veřejný zájem, s cílem předejít negativním dopadům spojeným s úpadkem právnických osob, které jsou oprávněny vykonávat hornickou činnost„.
Změny by se měly týkat hornických firem, které ke dni podání insolvenčního návrhu zaměstnávají nejméně 500 lidí, a také dalších firem v případném koncernu. Server Echo24.cz dříve uvedl, že návrh fakticky znamená, že by kontrolu nad OKD převzal současný ministr financí Andrej Babiš (ANO), Pelikánův stranický šéf.
„Vláda se zatím neshodla na finálním stanovisku k zákonu, a byl proto odložen na 11. května, na příští zasedání vlády,“ uvedl dnes Mládek. V oficiálním programu vlády dnes zmiňovaný bod chybí. Mládek upozornil, že i kdyby novela insolvenčního zákona vešla v platnost, což sám nepředpokládá, stalo by se tak na podzim nebo od Nového roku. „Může se proto stát, že v mezidobí již bude běžet insolvence OKD podle stávajícího zákona,“ dodal Mládek.
Podle analytiků je insolvence nejčistším řešením
Vyhlášení insolvence je nejčistším řešením problémů černouhelné OKD, na čemž se shodla většina analytiků, které dnes oslovila ČTK. Někteří upozorňují na to, že by se tímto krokem zvýšilo riziko ukončení těžby. Vedení těžební společnosti bude o platební neschopnosti jednat v úterý.
„Mělo by nastat standardní insolvenční řízení. Soud by rozhodl, zda půjde o konkurs, či reorganizaci,“ řekl ČTK hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.
Upozornil, že bankrot firmy není v tržní ekonomice nic neobvyklého. „Ekonomiku vlastně očišťuje od již nepřínosné produkce a umožňuje příslušný kapitál přesměrovat do perspektivnějších odvětví,“ uvedl.
Možné vyvlastnění nebo znárodnění firmy státem, které podporuje prezident Miloš Zeman, podle Kovandy dobrým řešením není. „Stát by tím vyslal nepříznivý signál mezinárodní investorské komunitě, což by mohlo Česko dlouhodobě ekonomicky poškodit,“ upozornil Kovanda.
„Jde o to koupit problematické aktivum a přimět stát jej finančně sanovat,“ říká analytik
Podle analytika společnosti Colosseum Štěpána Pírka je strategie Ad Hoc Group (AHG), která od února vlastní společnost New World Resources (NWR), majitelku OKD, od počátku zjevná. „Jde o to koupit problematické aktivum a přimět stát jej finančně sanovat. Subjekty, které se v této firmě seskupily, podobnou strategii úspěšně používají v jiných případech v jiných zemích,“ řekl.
„Vlastnící velmi dobře ví, že firma už je prakticky insolventní a nemá budoucnost. Teď se budou snažit strukturovat podnik tak, aby mohli odprodat výnosná aktiva a zároveň přesunout obrovské dluhy a závazky vůči zaměstnancům a třetím stranám na stát,“ doplnil analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.
AHG v posledních týdnech nabídla státu možnost vstupu do firmy i odkup. Zástupci vlády to ale odmítli, nabízené podmínky jsou podle nich pro stát nevýhodné. Generální ředitel NWR Gareth Penny ve čtvrtek uvedl, že OKD má hotovost do poloviny května.
„Z čistě ekonomického pohledu je správné řešení, aby stát nedotoval z peněz daňových poplatníků rizikové soukromé investice. Z politického pohledu je takový postoj velmi odvážný,“ dodal Pírko.
Analytik Petr Hlinomaz míní, že by bylo nejlepší, kdyby se OKD stala součástí vertikální struktury doly – koksovny – ocelářství, tj. aby se dostala do vlastnictví svých odběratelů uhlí. „Riziko ukončení těžby případnou insolvencí OKD vzrůstá. A dokud v severomoravském regionu fungují hutě a ocelárny, tak by to bylo ukončení těžby předčasné, protože poptávka po koksovatelném uhlí bude zatím existovat,“ dodal.
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes řekl, že případné vyhlášení insolvence OKD automaticky neznamená, že bude ukončena těžba.
„V případě, že nebudou manažeři a zaměstnavatelé firmy plnit svoje povinnosti, stát přijme mimořádná opatření,“ dodal ministr.
V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.
Mohlo by vás zajímat:
Ježiši, on ještě uvažje, že by to koupil ale za míň.
To snad není možný, že takový hň.p tam ještě je, ale ono jich je tam víc, tak to není až tak poznat!
Nejpikantnější je, že ještě před pár lety OKD vlastnilo koksovnu, která má fungl novou koksovací baterii, bez zásadnějších problémů s odbytem. Dneska jede na australské uhlí a vlastní ji Metalimex. Úspěšně provozovala nákladní železniční dopravu, prodáno.
Všechny hodnotné vedlejšáky už Bakala prodal.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se