Domů
Uhlí
Platby uhelným elektrárnám za schopnost startu ze tmy v Británii výrazně vzrostly
uhelná elektrárna Fiddlers Ferry na severu Anglie

Platby uhelným elektrárnám za schopnost startu ze tmy v Británii výrazně vzrostly

Náklady Velké Británie na zajištění schopnosti obnovení dodávek elektrické energie v případě, že by nastal celonárodní blackout, tento rok vzrostly o 12 milionů liber. Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid je totiž nucen platit provozovatelům starých uhelných elektráren za jejich udržování v pohotovosti. Přechod k nízkoemisní energetice si tak v Británii přičítá další položku, která se objeví na britských účtech za elektřinu.

Britský nouzový plán tzv. „startu ze tmy“ je, stejně jako v ČR, navržen tak, aby zajistil, že dodávka elektřiny bude po částečném nebo celonárodním výpadku rychle obnovena. Jelikož většina elektráren nemůže bez elektrické energie fungovat, musí National Grid zajistit, že bude v elektrizační soustavě zachován určitý počet elektráren, které jsou schopny samostatného najetí bez nutnosti odebírat elektřinu ze soustavy.

Pro tento účel měla Velká Británie vždy dostatek uhelných elektráren se schopností startu ze tmy. Rostoucí ekologické daně, nízké ceny zemního plynu a rozmach obnovitelných zdrojů energie ovšem tyto zdroje dělá neekonomickými. Většina z nich je donucena k uzavření, nebo pouze částečnému provozu.

Další částka, která navýší účty spotřebitelů

Tato situace představuje pro Británii hrozbu, jelikož elektrárnám, které nejsou v provozu, bude trvat najetí mnohem déle. Britský energetický regulátor Ofgem tak dal National grid svolení k úhradě milionů liber provozovatelům uhelných elektráren se schopností startu ze tmy za to, že udrží své zdroje v pohotovosti. Celková výše těchto poplatků jen tento rok vzrostla z 1 milionu liber na 17 milionů liber (ze 34 na 580 milionů korun).

Celkový rozpočet Británie na start ze tmy tak díky úsporám v jiných částech plánu vzrostl z 22,4 milionu liber na 34,7 milionu liber (ze 763 na 1 182 milionů korun). Navýšení, které zaplatí spotřebitelé v účtech za elektřinu.

Tyto náklady navíc ještě narostou, jelikož National Grid od té doby udělil novou smlouvu na start ze tmy pro uhelné elektrárny Drax a Fiddler’s Ferry, kterým jinak hrozilo uzavření.

National grid také zkoumá možnosti dalších elektráren, které by se nově mohly stát poskytovateli této služby namísto stávajících uhelných elektráren, z nichž se u mnohých očekává v příštích letech uzavření.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.