Domů
Uhlí
Při závalu v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku zemřel horník

Při závalu v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku zemřel horník

Uhlí
1 komentář
18. březen 2022, 17:37
ČTK

V Dole ČSM Sever společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku dnes zemřel horník. Neštěstí se stalo, když při likvidaci chodby asi 800 metrů pod zemí nastal zával. Mrtvým je zaměstnanec dodavatelské firmy. ČTK to řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

„Po 09:00 došlo při likvidaci chodby související s porubem zhruba 800 metrů pod povrchem k závalu důlního díla. Při této události bohužel došlo ke smrtelnému zranění zaměstnance dodavatelské firmy. Nikdo další nebyl zraněn,“ uvedla Chattová.

Dodala, že událostí se zabývají Obvodní báňský úřad, policie, vedení Dolu ČSM i odborové organizace.

Na místě zasahovali záchranáři ze společnosti HBZS Ostrava, která je od konce roku 2020 jedním ze závodů státního podniku Diamo. „Na místo vyjel v 09:30 celý „důlní výjezd“, to je pět záchranářských aut a 26 báňských záchranářů. Samotné vyprošťování trvalo více než dvě hodiny. Bohužel akce neměla šťastný konec,“ řekla mluvčí Diama Jana Dronská. Záchranáři ještě zůstávají na místě, aby dopravili tělo na povrch.

V předchozích třech letech v dolech OKD nikdo nezemřel. Poslední smrtelné neštěstí se tam stalo na konci roku 2018, kdy při výbuchu metanu zemřelo 13 havířů a deset bylo zraněno. Jednalo se o nejtragičtější událost poslední doby, v letech předtím ale byly každý rok vždy nejméně dva smrtelné úrazy.

Ještě před 20 lety umíralo v OKD ročně okolo deseti lidí. Klesající počet smrtelných úrazů je důsledkem poklesu těžby a počtu horníků v dolech, ale i zdokonalující se prevence a bezpečnostních opatření. Například otřesům v dolech, které životy horníků pod zemí ohrožují, ale podle odborníků úplně zabránit nelze, a rizika tak s sebou hornické povolání nese stále.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
hellokitty
19. březen 2022, 13:04

offtopic otazka, ale preco pracuju hornici v dolech?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se