Domů
Uhlí
Španělská výroba elektřiny z uhlí roste, tamní těžaři jsou přesto v problémech

Španělská výroba elektřiny z uhlí roste, tamní těžaři jsou přesto v problémech

Uhlí
Bez komentáře
21. září 2017, 06:32
Jan Budín

Španělští těžaři uhlí mohou být v následujících týdnech kvůli nízké poptávce po domácím uhlí ze strany španělských uhelných elektráren, které si uhlí opatřují levněji ze zahraničí, donuceni k uzavření uhelných dolů. Problémy španělských těžařů přicházejí paradoxně v době, kdy roste výroba elektřiny z uhlí. V období leden až srpen 2017 vyrobily uhelné elektrárny ve Španělsku meziročně o 51 % více elektřiny. 

Situace španělských těžařů uhlí je podle vyjádření těžařské skupiny Carbunion natolik vážná, že již měla za následek několik bankrotů a vyústila také v omezování pracovních hodin.

Carbunion uvedla, že situace se stala kritickou kvůli selhání úřadů při dodržování národního plánu pro uzavírání uhelných dolů v období 2013 až 2018 a zejména potom kvůli neochotě domácích výrobců elektřiny nakupovat španělské uhlí.

Ačkoliv výroba ze španělských uhelných elektráren v letošním roce významně vzrostla, španělští těžaři zažívají těžké časy, jelikož 85 % uhlí pro výrobu elektřiny je dodáváno ze zahraničí. Podle zahraničního serveru Platts je většina uhlí do Španělska importována z Jihoafrické republiky, Indonésie, Ruska, Austrálie, Kolumbie a Spojených států.

Španělsko mělo do roku 2014 zaveden mechanismus zvýhodňující domácí uhlí, ten byl však zrušen, jelikož podle Evropské komise představoval státní podporu.

Nejistá budoucnost španělských uhelných a jaderných elektráren

Ačkoliv patří španělské uhelné a jaderné elektrárny ke klíčovým zdrojům elektřiny, v roce 2016 se podílely na celkové výrobě elektřiny v zemi celkem z 38 %, jejich budoucnost je nejistá.

Podle CEO druhé největší španělské energetické společnosti Endesa může být tato situace vyřešena pouze vytvořením jasné energetické strategie, které by se mohli provozovatelé zdrojů držet.

Španělsko sestavilo pracovní skupinu pro pomoc při přechodu k bezuhlíkové ekonomice do roku 2050. Důležitost uhelných elektráren však byla zdůrazněna tento rok při suchém období omezujícím výrobu vodních elektráren nebo při poklesu výroby francouzských jaderných elektráren na začátku letošního roku.

Zatímco loni vyrobily uhelné elektrárny ve Španělsku v období leden až srpen 17,9 TWh elektřiny, letos to bylo za stejné období 27,1 TWh. Meziroční nárůst výroby tak v tomto období přesáhl 51 %.

Důsledkem této situace má být dle zahraničního serveru Platts příprava zákona, který má zabraňovat uzavírání „strategicky důležitých“ uhelných elektráren.

Podobný mechanismus funguje již nyní v Německu, kde mohou provozovatelé přenosové soustavy zakázat uzavření elektráren, které považují za kritické z hlediska fungování soustavy. Posledním případem je zamezení zakonzervování dvou bloků paroplynové elektrárny Irsching v Bavorsku, které jsou podle provozovatele přenosové soustavy Tennetu nezbytné pro udržení stability sítě v jižním Německu.

Zdroj úvodní fotografie: www.mining.com

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
OKD prodlouží těžbu minimálně do konce roku 2023. Produkci navyšují také hnědouhelné firmy
30. červen 2022, 14:04
Německý návrat k uhlí? Tragikomická fraška s absurdní pointou
28. červen 2022, 15:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se