Domů
Elektřina
Velká Británie nepodpoří podzemní zplyňování uhlí

Velká Británie nepodpoří podzemní zplyňování uhlí

Britská vláda v tomto týdnu rozhodla o tom, že nepodpoří technologii na zplyňování uhlí přímo v ložiskách pod zemí. Důvodem je nepříznivý vliv metody na životní prostředí. Do budoucna tak ve Spojeném království nelze očekávat investice do této technologie.

Při podzemním zplyňování uhlí (UCG) je do podpovrchového ložiska uhlí napumpován společně kyslík a vodní pára. Zplyňováním uhlí se uvolní methan, který může být jednoduše transportován a dále například využit k výrobě elektřiny v elektrárně. Další výhodou je také to, že při využití této metody není nutné uhlí nákladně transportovat z dolů.

Hlavním argumentem odpůrců této metody je, že při zplyňování může docházet k znečišťování spodních vod a také hrozí propadání horniny. Mimo jiné z těchto důvodů si britské ministerstvo podnikání, energetiky a průmyslové strategie nechalo zpracovat od společnosti Atkins studii posuzující podzemní zplyňování uhlí.

Až dvakrát více emisí CO2 než zemní plyn

Dle zjištění společnosti Atkins by elektrárny využívající plyn získaný z uhlí uvažovanou metodou vyprodukovaly o 40 až 100 % více emisí CO2, než kolik se do ovzduší dostane dopravou a spálením zemního plynu ze Severního moře. (tedy 570 – 785 g CO2  ekvivalentů na vyrobenou kWh, v porovnání s 400 g CO2 ekvivalentů spálením zemního plynu). Britské ministerstvu podnikání, energetiky a průmyslové strategie se proto rozhodlo nepodporovat tento zdroj energetické komodity.

„Ze zprávy společnosti Atkinson jasně vyplývá, že emise z podzemního zplyňování uhlí jsou příliš vysoké na to, abychom s nimi mohli počítat v našich nízko uhlíkatých plánech. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli nepodpořit rozvoj této technologie ve Spojeném království,“ mluvčí britské vlády.

UCG technologie byla v nedávné době zakázána také ve Skotsku a po neúspěšném zkušebním provozu také v Austrálii.

Zdroj úvodní fotografie: Alexander G

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.