Domů
Uhlí
Státní podnik Diamo zpracovává analýzu obnovení těžby na Dolech ČSA a Darkov
Důl ČSA. Autor: Y1984

Státní podnik Diamo zpracovává analýzu obnovení těžby na Dolech ČSA a Darkov

Uhlí
5 komentářů
4. říjen 2022, 19:24
ČTK

Státní podnik Diamo, který zajišťuje útlum těžby uhli na Karvinsku, zpracovává analýzu případného obnovení těžby v Dolech ČSA a Darkov. Na posouzení pracuje zatím vlastními silami s využitím expertů, kteří dříve pracovali pro OKD a při útlumu přešli pod Diamo. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Jana Dronská.

„Vedení státního podniku se rozhodlo zpracovat analýzu případného obnovení těžby na utlumovaných dolech na Karvinsku v návaznosti na aktuální dění v energetice, kolem paliv a surovin. Včetně nutnosti posílit energetickou bezpečnost,“ uvedla.

Dodala, že zájem o obnovení těžby projevili zástupci kraje i velkých odběratelů.

Analýzu podle Dronské podnik zpracovává pro dva doly – Důl ČSA a Důl Darkov, v nichž byla ukončena těžba loni v únoru a byly převedeny z OKD na Diamo. Na další doly, které ukončily těžbu dříve a jejichž likvidace je v pokročilé fázi, se analýza, která bude dokončena v tomto měsíci, nezaměřuje. „Analýzu zpracováváme vlastními silami. Máme zkušené odborníky, kteří připravovali a projektovali těžbu dříve pro OKD. Na ekonomické bilanci bude spolupracovat renomovaná poradenská společnost. Společnost OKD se může zapojit v další fázi, pokud bude potřeba a zájem,“ řekla.

Podle dostupných údajů je v dolech ČSA a Darkov 14 milionů tun vytěžitelných zásob uhlí. Cílem analýzy je zjistit a prověřit, za jakých podmínek a v jakém čase by bylo možné obnovit těžbu v těchto dvou dolech a co všechno by to obnášelo jak z pohledu technického, technologického a personálního, tak i ekonomického a legislativního. Součástí je také varianta zastavení procesu likvidace a udržování v konzervačním režimu pro budoucí potřeby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Rejpal
4. říjen 2022, 22:17

To byl ale nápad zavřít ty doly bez náhrady a propustit horníky. Kdo na to přišel pane nevíte pane Babiš ? a že ho Fiala za to nekritizuje no jasně že ne , protože tomu tleskali a podporovali ničení naší energetiky teď nedokáží vysvětlit svým voličům, že mají platit 5 násobek za energie....

PetrD
5. říjen 2022, 10:18

Ikdyby se těžilo 10mt ročně, jak by to pomohlo s výrobou elektřiny? Když se z černého uhlí dlouhodobě vyrábí jen kolem 3% elektřiny.

PetrD
5. říjen 2022, 11:05

Najděte si jiný nick

Slavomil Vinkler
5. říjen 2022, 13:48

Na uhlí nejedou jen elektrárny. Ono se spaluje i v teplárnách... a i v kamnech.

PetrD
5. říjen 2022, 19:14

35 Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu

za 2019 pouze 1,6Mt , přitom v 2017 to byly 3Mt

https://www.czso.cz/csu/czso/spotreba-paliv-a-energie-2019

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se