Domů
Uhlí
Těžba všech dolů OKD má být ukončena na konci roku 2021 nebo 2022

Těžba všech dolů OKD má být ukončena na konci roku 2021 nebo 2022

Uhlí
23 komentářů
20. červenec 2020, 16:03
ČTK

Těžba na všech dolech černouhelné OKD by měla být ukončena na konci roku 2021 nebo 2022. O případném ukončení v příštím roce se rozhodne letos v říjnu podle vývoje cen uhlí. Vyplývá to z materiálu o navýšení základního kapitálu státní společnosti Prisko, který by dnes měla projednat vláda. Podle něj označilo tuto variantu na konci června za nejvhodnější představenstvo OKD.

Dokument uvádí, že naopak byly zamítnuty varianty, které počítaly s okamžitým ukončením činnosti OKD ke konci června 2020, respektive s pokračováním těžby i v letech 2025 až 2032. Důvodem podle dokumentu byly mimo jiné riziko sociálních nepokojů v regionu, časové nereálnosti, vysoké míry nejistoty vstupních parametrů – zejména vývoj světových cen uhlí či extrémně vysokých nároků na státní rozpočet.

Materiál sice úplně nevylučuje pokračování těžby na dole ČSM i po roce 2021, tento ekonomický model podle dokumentu však musí být postaven na návratu cen uhlí na úroveň před koronavirovou krizí a zároveň alespoň na stagnaci cen v dalších letech. Uvádí přitom, že ceny během pandemie covidu klesly proti počátku roku o dalších zhruba 30 procent.

Navrhované usnesení dokumentu pak ukládá ministru průmyslu a dopravy Karlu Havlíčkovi a ministryni financí Aleně Schillerové (oba za ANO) předložit do konce srpna materiál s návrhem postupu státního podniku Diamo k zahlazení následků hornické činnosti v rámci jednotlivých dolů a souvisejících dobývacích prostorů OKD. Materiál má určit postup státu při zahájení převodu utlumovaných dolů OKD na Diamo a vyčíslit požadavky na státní rozpočet. „Hlavní materiál k OKD se teprve bude připravovat, společně ministerstva financí a průmyslu, předkládat se bude pravděpodobně v září,“ napsal dnes ČTK Havlíček.

Analytici, které na začátku července oslovila ČTK uvedli, že velkoobchodní ceny černého uhlí by do konce letošního roku měly stagnovat na současné úrovni, a nebudou tak pokračovat v poklesu z prvního pololetí způsobeného především celosvětovou koronavirovou krizí.

Budoucnost těžby v OKD, která je jediným producentem černého uhlí v ČR, je podle nich přesto nejistá, a záleží hlavně na rozhodnutí státu, jenž firmu vlastní. Z ekonomického hlediska se nevyplácí už dnes, uvedli. Cena černého uhlí na komoditní burze v Rotterdamu pro čtvrté čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o čtvrtinu a v posledních týdnech se pohybuje mírně nad 50 eury (asi 1330 Kč) za tunu.

OKD na začátku července uvedla, že ve dolech na Karvinsku přerušuje na šest týdnů těžbu. Firma tak reagovala na výsledky plošného testování na koronavirus. Někteří analytici už tehdy naznačovali, že z čistě epidemiologických důvodů by mohla být odstávka kratší.

„Odstávka není z ekonomického hlediska až tak hrozná, jelikož cena uhlí je tak nízká, že těžba není momentálně rentabilní. Fungování dolů OKD je už ve své podstatě jenom politické rozhodnutí s cílem udržet zaměstnanost. Pokud bude stát těžbu dotovat, tak ji lze udržet i delší dobu. Bez dotací by prakticky měla těžba už skončit. Evropskou poptávku po uhlí lze levněji pokrýt uhlím z východní Evropy,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Majitelem OKD je od roku 2018 prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem na přelomu roku v dolech na Karvinsku pracovalo zhruba 8500 lidí. Firma těží uhlí na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Premiér Andrej Babiš (ANO) loni v prosinci v Moravskoslezském kraji uvedl, že vláda chce, aby doly OKD fungovaly a těžily co nejdéle.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Ohnisko nákazy
20. červenec 2020, 17:07

A z čeho budeme vyrábět ve vysokých pecích ocel a následně z čeho budeme vyrábět auta nebo zbraně? To nás ti Číňani umlátí čepicema!

A až stoupnou ceny, tak ty doly už budou zasypané!

Jan Veselý
20. červenec 2020, 23:14

Koks se už několik let vyrábí z australského uhlí. Je levnější než to od OKD. Takže i díky tomu jsou české hutě schopny lépe konkurovat.

Martin Hájek
21. červenec 2020, 20:42

Musíte číst ty novinové články pořádně a dívat se v nich i na tuny. Pak zjistíte, že tyhle dovozy jsou úplně zanedbatelná čísla. Ale plácá se o tom krásně, viďte?

Jan Veselý
22. červenec 2020, 22:54

Však hutě a koksovny zase až tolik uhlí nepotřebují. Komplet produkce oceli v ČR vystačí s nějakými 2 miliony tun uhlí/rok. A to na NHKG (dnes Liberty) půjdou nejspíše "cugrunt" nebo úplně opustí primární výrobu oceli.

BTW. Tohle jsou přímé informace od lidí uvnitř, na to noviny nepotřebuju.

Martin Hájek
23. červenec 2020, 16:23

:-) Tak Vám asi dotyčný vaší bulíky na nos. Ale pravda je, že Liberty bude mít bez uhlí z OKD vážný problém. Ono to totiž s tím Australským nebo Kanadským uhlím není tak horké. Má to hromady háčků. A pokud na ostravsku nelehnou je doly, ale také koksovny a ocelárny, tak to nebude jen o 8 tisících lidí, budou to úplně jiná čísla. Já chápu, že Vás to třeba netrápí, ale asi také nemáte právo to bagatelizovat.

Jan Veselý
23. červenec 2020, 21:31

Jo, tak já řeknu tomu mému kolegovi, který pro koksovny dělá analýzy uhlí, které teď kupují, kde je zrovna nejlevnější, že nemá věřit svým vlastním prolhaným očím, protože to říkal pan Hájek z Prahy. To mu určitě otevře oči.

energetik
20. červenec 2020, 17:21

"vyčíslit požadavky na státní rozpočet."

Proč na státní rozpočet? Ať to promítnou do ceny elektřiny a tepla jako další eko. daň jak je zde zvykem a to i s daní ať i stát na tom vydělá, bylo by to spravedlivější.

Josef
20. červenec 2020, 21:47

Jenže ono to nejde, ty ceny uhlí klesly kvůli ceně povolenky - zničení OKD je důsledkem našeho členství v EU stejně tak budou zničeny další energeticky náročná odvětví a vše se bude dovážet na úkor životní úrovně obyvatel a to zejména v MSK a severních Čechách....

Jan Veselý
20. červenec 2020, 22:15

Tohle byl jen poslední hřebíček do rakve. OKD zabila kombinace Bakalovy nenažranosti a levné konkurence. Myslím, že za vše hovoří to, že bývalá koksovna OKD (Svoboda) v Ostravě dále spokojeně koksuje, australské uhlí. To uhlí je totiž i s dopravou levnější než to od OKD.

Josef
20. červenec 2020, 23:58

těžba uhlí hlubinným způsobem není nejlevnější, jenže kdyby nebylo nesmyslných povolenek, tak by došlo jen k útlumu, ale nějaká těžba tím i zaměstnanost a schopnost těžit by byla na Ostravsku zachována. Takto dojde k likvidaci a jak jste řekl to uhlí budeme vesele dovážet, protože ho potřebujeme. Pokud chci šetřit CO2 , pak tedy na dovozech a nikoli likvidací vlastní energetiky. Navíc celý ten region půjde do několikaleté recese - 20 tisíc lidí s dobrými platy přijde o práci, většina z nich bude muset vzít práci za mnohem menší peníze nebo bude nezaměstnaná a protože i automobilový průmysl bude také v recesi díky EU, tak Ostravsko čekají docela zajímavé časy....

energetik
21. červenec 2020, 06:49

To je nesmysl. Povolenky se platí za Australské uhlí úplně stejně jako za uhlí z OKD.

Jan Veselý
21. červenec 2020, 08:04

A co navrhujete? Držet státními subvencemi naživu nerentabilní produkci s plným vědomím toho, že stejně do 10 let nebude co těžit?

Nebo chcete nutit hutě a elektrárny kupovat dražší surovinu než by musely?

Martin Hájek
23. červenec 2020, 16:28

O dražší surovině to tedy určitě není, v tom jste, pane Veselý, jako obvykle úplně mimo. A pro stát je pravděpodobně ekonomicky výhodné ty doly ještě chvíli držet, pokud si správně spočítá, jaké domino jejich konec vyvolá. Jde totiž také o koksárny a ocelárny a na ně navázané další podniky. To už je pořádná porce nezaměstnaných a kdo přijde o daně o odvody a kdo jim bude platit podporu? No stát. Takže nějaká miliarda podpory do prodloužení těžby o 2 roky jsou velmi dobře investované veřejné peníze.

Carlos
23. červenec 2020, 20:06

Otázka je jestli se máme soustředit na výrobu ve velkém množství obyčejné suroviny, nebo na menší množství speciální suroviny. Otázka je kolik těch oceláren na pobřeží v Evropě je a o kolik je dražší dovézt uhlí těch dalších 20 km po dokončení Ratibořské přehrady do Ostravy? (Investici do samotného kanálu a usplavnění Odry nepočítám, to se nebude dělat jenom kvůli hutím, možná by to tam chtělo nový jez v Bohumíně a sloučení vzdutí jezu Koblov a Přívoz v jeden a napojení jezer kolem)

Jan Veselý
23. červenec 2020, 21:39

Uměl byste mi pane Hájek tedy vysvětlit tu záhadu, proč když Bakala prodal koksovnu OKD (Svoboda) Metalimexu, tak jedna z prvních věcí, kterou udělali, bylo, že od OKD přestali odebírat uhlí? Přímým důsledkem bylo uzavření dolu v Paskově.

Mittal/Liberty má teď v Ostravě dvě obrovské hromady uhlí, kde skladuje uhlí, které někde za výhodnou cenu nakoupili. Proč?

A není tajemstvím, že pro více než polovinu produkce OKD není v ČR odbyt. Teď to bude ještě horší, energetické černé uhlí "ryje držkou v zemi" v celé Evropě.

Energetik 007
21. červenec 2020, 06:56

OKD zabilo i ukončení licenčního dovozu ČU i když samotné OKD ČU dováželo z Polska Ruska...

Josef
21. červenec 2020, 19:22

Co bych navrhoval zrušit povolenky a snižovat emise na úkor dovozních paliv, třeba dovozní clo na uhlí a plyn by nebylo do věci... Jo a samozřejmě vystoupit z EU...

Jan Veselý
21. červenec 2020, 19:51

Je to takové, ...., trumpistické. Úspěchu a prosperity se dosáhne ničením, rozbíjením, boucháním dveřmi a hlásáním nesmylů.

Josef
22. červenec 2020, 00:25

No právě toto je současná energetická politika - zničit domácí energetiku a část průmyslu. Základem je, aby energie byla relativně levná a snadno dostupná jinak průmyslová země jako my nemůže fungovat a čím více automatizujete, tím více se ceny energií promítají do cen výrobků, protože podíl lidské práce v nich klesá. Jistě můžete přejít na jiný typ ekonomiky, třeba na služby a můžete všechny domy přestavět na pasivní atd. Jenže to nejde udělat v horizontu 1 generace to je program na 50 let. V 90 tých letech začala likvidace těžkého průmyslu. v MS. kraji trvalo 16 let než se situace obrátila a region šel zase nahoru, pak přišla krize a do roku 2015 bylo hotovo , teď se konečně Ostrava stala normálním regionem a mizérie se značně zlepšila i v Karviné pokud začne nějaká de-industrializace může být třeba dalších 15 let v regionu jako je Ostravsko vysoká nezaměstnanost platy porostou málo mladí lidé budou odcházet. Jinými slovy je třeba si především ochránit vlastní energetiku a průmysl a snižovat dovozy energií, tím dojde také k útlumu neefektivního průmyslu, ale pomalému a ekonomika to zvládne bez šoků bez zničení investic, takže ty peníze se vrátí a budou investovány postupně do něčeho jiného co nahradí to staré když to ale zničíte, tak se nevrátí nic a zbyde jen hromada nezaměstnaných lidí a regiony s kolabujícím průmyslem po roce 89 se tomu nedalo vyhnout a teď bychom si to měli naordinovat sami proč ? Aby naše zboží pak místo nás produkovala Čína a další státy ? jako jsme opustily výrobu zbraní ?

Jan Veselý
22. červenec 2020, 23:04

A jak chcete tu domácí energetiku chránit? Uhlí od Karviné je moc drahé na výrobu elektřiny, je moc drahé na výrobu koksu do hutí, do 10 let by stejně došlo. A dále, OKD měla okolo 14000 zaměstnanců. Třetina jsou Poláci najatí přes agentury, ti nikoho nezajímají, třetina může okamžitě přejít do důchodu a o tu třetinu se hlásí desítky výrobních podniků v okolí, které by strašně rády silné a kvalifikované chlapy do výroby.

Na OKD jsou dnes nejcennější firemní pozemky, to jsou ideální fleky pro vybudování průmyslových zón.

Vy tu malujete čerty na zeď, ale o místní realitě víte houby. Navíc navrhujete chránit vlastní energetiku, i když to fakticky znamená trvalé obrovské státní dotace nebo zbytečně drahé energie pro průmyslovou výrobu, která skutečně živí Česko. A kvůli čemu? Kvůli jakési pochybné "soběstačnosti", kvůli fangličkaření a kvůli pocitu kontroly.

Martin Hájek
23. červenec 2020, 16:32

Pane Veselý, nevíte nic, zato hodně píšete. To uhlí z Karviné drží ty koksárny a ocelárny nad vodou. Je to jejich klíčová konkurenční výhoda. Až budou muset vozit uhlí kdoví odkud, čím budou podle Vás lepší, než ocelárny na pobřeží? No ničím, budou samozřejmě ekonomicky vycházet podstatně hůře. Rozjede se domino na konci něhož nebude na Ostravsku žádný těžký průmysl.

Jan Veselý
23. červenec 2020, 21:46

Třinecké železárny drží nad vodou skvěle zvládnutá technologie válcování a to, že majitel je místní a ta fabrika je to nejhodnotnější co má.

Mittal/Liberty drží nad vodou technologie tandemových pecí, konkrétně to, že může mít při výrobě oceli vyšší podíl železného šrotu než kyslíkové konvertory.

Jestli Liberty skončí, nebude to kvůli uhlí, ale to, že jak za Mittala, tak teď za Gupty, je ta fabrika dojena do mrtva a zisky se neinvestují zpět do fabriky.

Uhlí je pro ně stále více irelevantní, protože mohou kupovat na světovém trhu a protože množství uhlí potřebného na výrobu jednotky oceli dost klesá. Na Liberty to došlo tak daleko, že mají 1 ze 3 koksovacích baterií teď přebytečnou, koks z ní už nepotřebují.

Pavel K
22. červenec 2020, 00:30

To Josef:

Nasazime cla na dovoz a vystoupime z EU? Takze dovazene veci zdrazi a vyvoz se znesnadni a to jak reciprocnimi cly, tak uzavrenim volneho pohybu sluzeb a zbozi. Takze vse, co ted vyvazime, budeme spotrebovavat doma? Nebo jaky mate plan? Co potahne dal nas rust?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se