Domů
Uhlí
Uhelné safari na Mostecku letos navštívil rekordní počet turistů
Rekultivace- ilustrační foto

Uhelné safari na Mostecku letos navštívil rekordní počet turistů

Uhlí
Bez komentáře
14. říjen 2023, 17:36
ČTK

Do hnědouhelných lomů na Mostecku se letos vypravilo na exkurze při Uhelném safari 3126 lidí, což je nejvíce za celou dobu od zahájení prohlídek v roce 2009. ČTK o tom informovala mluvčí těžebních společností skupiny Sev.en Česká energie Eva Maříková. Zájemci si mohli vybrat ze sedmi tras vedoucích do aktivních povrchových lomů ČSA nebo Vršany a na rekultivované plochy.

Organizátoři v letošní sezoně pro zájemce uspořádali 166 exkurzí. Za 14 let se touto cestou s technologií těžby hnědého uhlí a následnou obnovou krajiny seznámilo více než 30.000 lidí. Uhelné safari letos skončilo poslední den v září a další ročník se otevře 1. května 2024. „Kromě rekordní návštěvnosti vnímáme jako velké ocenění Uhelného safari také jeho umístění v soutěži Krušnohorská NEJ, v níž veřejnost jako nejlepší novinku v oblasti turismu vybrala nové rekultivační trasy safari,“ uvedla mluvčí Sev.en Česká energie.

„Prohlídka rekultivací má u návštěvníků obrovský úspěch. Lidé jsou překvapeni, jak se krajina na místech ukončení těžby uhlí pod taktovkou odborníků, ale také přičiněním samotné přírody, mění. Vzniká novodobá divočina, ale i zemědělské plochy, udržované pastviny, louky a lesy. Kouzlo mají vodní plochy, které jsou domovem velmi rozmanitého společenstva vodních ptáků,“ uvedla Maříková.

„O exkurze do aktivních lomů i na rekultivace je obrovský zájem, který převyšuje námi nabízenou kapacitu. Protože však návštěvy probíhají za plného provozu, zvýšení počtu exkurzí není možné,“ dodala.

Pro děti připravili těžaři speciální trasu Baby safari. Ta je kromě lomu ČSA zavede na interaktivní prohlídku Podkrušnohorského technického muzea v Mostě-Kopistech. Největší zájem byl i letos o návštěvu lomu ČSA, kam mířilo 44 exkurzí. Hlavní trasa zde vede ke kolesovému rypadlu KU800, rypadlu KU300 na dobývání uhlí, zakladači zeminy ZP6600 a dále na mostecký hipodrom, který patří mezi úspěšně rekultivovaná území, k jezeru Most a končí u přesunutého děkanského kostela. V lomu ČSA se očekává ukončení těžby v polovině roku 2026.

Kromě Uhelného safari nabízela skupina Sev.en Česká energie pod názvem Energy tour 2023 také exkurze do elektráren Chvaletice a Počerady a do tepláren v Kladně nebo Zlíně. Tuto možnost letos využilo 194 lidí v celkem 14 výpravách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se