Domů
Elektřina
ČEZ obdržel licenci na další provoz 1. bloku Dukovan. Zdaleka ovšem nemá vyhráno

ČEZ obdržel licenci na další provoz 1. bloku Dukovan. Zdaleka ovšem nemá vyhráno

Včera v podvečer obdržela společnost ČEZ od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení pro další provoz 1. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Oproti povolením z minulých let je současné povolení vydáno na dobu neurčitou a vyžaduje plnění celé řady provozních podmínek.

ČEZ podal žádost o povolení k dalšímu provozu Jaderné elektrárny Dukovany 24. 9. 2015, dlouhodobá licence na provoz elektrárny totiž měla vypršet na konci minulého roku.

Pro získání povolení byl ČEZ nucen prokázat aktuální stav elektrárny předložením dokumentace. Kvůli nekvalitně provedeným snímkům svarů ovšem bylo nutné dokumentaci aktualizovat a firma tak v prosinci požádala o přerušení řízení. ČEZu bylo současné povolení prodlouženo do konce března letošního roku a rozhodnutí o vydání nového povolení SÚJB odložil. Nová žádost byla úřadu předána 26. února.

Nové povolení bylo nakonec společnosti uděleno ve včerejší podvečer. Rozhodnutí SÚJB je k nahlédnutí zde.

„Celý proces žádosti o provoz bloku byl velmi náročný. Získali jsme při něm velmi cenné zkušenosti, které využijeme při přípravě žádostí pro zbývající tři bloky naší elektrárny,“řekl Miloš Štěpanovský, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

ČEZ nemá zdaleka vyhráno

V minulosti se povolení běžně udělovalo na 10 let, podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové byla desetiletá lhůta zavedena především kvůli vázání na tzv. periodické přehodnocení bezpečnosti. Současné povolení se úřad rozhodl vydat na dobu neurčitou a omezit plněním řady provozních podmínek.

„Je tam velká řada podmínek s poměrně přísnými termíny a když ČEZ nebude ty podmínky plnit, tak jakoby to povolení neměl. Neplnění jedné jediné podmínky toho povolení znamená, že to povolení pozbývá platnost,“ uvedla Dana Drábová, předsedkyně SÚJB

O povolení pro provoz 2. bloku bude ČEZ žádat ještě letos, u zbývajících dvou bloků v roce 2017. Společnost ovšem nemůže podávat nové žádosti, dokud není hotova dokumentace jednotlivých bloků, což vyžaduje kontrolu a případnou úpravu veškerých svarů.

Úvodní fotografie: ČEZ

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
14. srpen 2022, 15:31
Vodík místo plynu. Vídeň přestavuje elektrárnu. Když se přestavba povede, bude to šance pro dalších 115 turbín po celé Evropě
14. srpen 2022, 13:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se