Domů
Úspory energie
Nový fond EU zaměřený na investice do energetické účinnosti získal 140 milionů eur. Přispěla i EIB
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Nový fond EU zaměřený na investice do energetické účinnosti získal 140 milionů eur. Přispěla i EIB

Solas Sustainable Energy Fund, nový fond EU zaměřený na investice do energetických úspor, uzavřel první investiční kolo s částkou 140 milionů eur. Podporovány budou projekty ve veřejném i soukromém sektoru, včetně sektoru malých a středních podniků, které čelí větším problémům při zajišťování financování.

Nový fond Solas Sustainable Energy Fund ICAV (SSEF) zaměřený na investice do energetické účinnosti uzavřel první investiční kolo s částkou 140 milionů eur.  Evropská investiční banka (EIB) přislíbila 30 milionů eur. Rozhodnutí banky podpořil Evropský fond pro strategické investice (EFSI), hlavní pilíř investičního plánu pro Evropu.

Cílová velikost SSEF je 200 milionů eur, které budou poskytnuty ve formě dluhového financování společnostem poskytujícím energetické služby na realizaci projektů energetické účinnosti a malých projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie, zejména v Evropské unii.

Podle Nařízení o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností (SFDR) splňuje SSEF podmínky článku 9 a je tedy definován jako fond, jehož cílem jsou udržitelné investice nebo snížení emisí uhlíku. Fond bude nabízet financování energeticky úsporných obchodních modelů zaměřených na renovaci stávající infrastruktury, zejména budov, s využitím moderních systémů vytápění a chlazení, kogeneračních jednotek, solárních střech, stavebních konstrukcí nebo LED osvětlení.

EIB jako základní investor

Základní vklad nabídla Evropská investiční banka, která je jedním z největších poskytovatelů finančních prostředků v oblasti klimatu. Podporuje projekty, které jsou v souladu s prioritami a cíli Evropské unie. Fondu přislíbila zmíněných 30 milionů eur.

 „EIB je hrdá na to, že je jako evropská banka pro oblast klimatu základním investorem fondu Solas pro udržitelnou energii, který pomůže překlenout velkou mezeru ve financování projektů v oblasti energetické účinnosti. Snížení spotřeby energie v budovách má zásadní význam pro dosažení uhlíkově neutrální ekonomiky v Evropě do roku 2050,“ řekl viceprezident Evropské investiční banky Thomas Östros zodpovědný za financování energetiky.

V souladu s vyjádřením viceprezidenta tak bude počáteční investice směřovat do portfolia projektů zaměřených na energeticky účinná opatření v budovách. Budovy jsou totiž zodpovědné za 40 % spotřeby energie v Evropské unii a za 36 % emisí CO2. K dosažení téměř nulových emisí v budovách bude nezbytné přilákat soukromý institucionální kapitál, protože veřejné financování není dostatečné.

„Věříme, že náš závazek v tomto fondu bude katalyzátorem dalších investic, které pomohou řešit obrovskou výzvu v oblasti renovace budov," dodal Östros.

Další budou následovat

S tímto záměrem má pomoci dohoda mezi fondem a režimem podpory soukromého financování energetické účinnosti (PF4EE), který je společnou iniciativou EIB a Evropské komise. Cílem režimu je přivedení soukromých institucionálních investorů, jako jsou pojišťovny a penzijní fondy, k investicím do evropské infrastruktury pro energetickou účinnost, zejména v sektoru malých a středních podniků.

"Investice do energetické účinnosti, výroby energie z obnovitelných zdrojů a renovace budov jsou základem evropské Zelené dohody a klíčem ke snížení účtů za energii. Záruka PF4EE nastaví zlatý standard pro iniciativy kapitálových investičních fondů a zapojí institucionální investory do zelených aktiv. Tím se o krok přiblížíme k dosažení ambice EU v oblasti zelené dohody, kterou je dosažení klimatické neutrality do roku 2050," vysvětluje komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Dalšími základními investory SSEF jsou Irský strategický investiční fond (ISIF), pojišťovna IDEAL a také MEAG, správce aktiv skupiny Munich Re.

Poradcem fondu bude švýcarská společnost Solas Capital AG, investiční poradce v oblasti energetické účinnosti, který se specializuje na společnosti poskytující energetické služby, výrobce zařízení a orgánů veřejného sektoru v Evropské unii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
miro novak
1. březen 2022, 15:48

je mi luto, ze sa vyhadzuju miliony do fondov, ktore spotrebuju 60% investicii iba na vlastnu prevadzku.

Vojvodik Petr
2. březen 2022, 07:57

Nejlepší byznys pro některé.

Jan Veselý
2. březen 2022, 08:46

A jak jste přišel na to, že tohle je jeden z takových fondů?

miro novak
2. březen 2022, 09:12

odpoved je jednoducha, pozorujem okolie, nemam v nom strcenu hlavu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516