Domů
Úspory energie
MŽP: Na opatření k úspoře energií v chudších domácnostech půjde 1,5 mld. Kč
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

MŽP: Na opatření k úspoře energií v chudších domácnostech půjde 1,5 mld. Kč

Úspory energie
Bez komentáře
14. listopad 2022, 12:40
ČTK

V programu Nová zelená úsporám Light, který má podpořit jednoduchá opatření pro snížení energií v nízkopříjmových domácnostech, bude v první fázi k dispozici 1,5 miliardy korun. Příjem žádostí začne 9. ledna 2023. Zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) to dnes řekli na tiskové konferenci v Praze. Jeden žadatel může v programu získat dotaci nejvýše 150.000 korun, například na zateplení části fasády nebo výměnu oken u rodinných domů.

NZÚ Light je součástí programu Nová zelená úsporám (NZÚ), na který má během dalších několika let putovat 54 miliard korun z Modernizačního fondu, tedy výnosů dražeb emisních povolenek.

Podle zastupujícího ministra životního prostředí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by úvodní fáze měla pomoci zhruba 10.000 domácnostem. V případě vyššího zájmu podle něj ministerstvo částku na program navýší.

úsporná žárovka, autor: david pacey
Ilustrační foto

Jurečka řekl, že nárok na dotaci budou mít domácnosti obývané starobními důchodci, invalidními důchodci třetího stupně a lidé, kteří od letošního 12. září do data podání žádosti o dotaci pobírali příspěvek na bydlení – nemusí to však být po celé období. Žadatelé musí také vlastnit nebo spoluvlastnit nemovitost, kde budou úpravy provedeny, a mít tam před 12. zářím 2022 trvalé bydliště.

V programu NZÚ Light budou moci lidé získat zálohu na provedení úsporných úprav, což je rozdíl oproti klasické NZÚ, kde je dotace vyplácena až po realizaci opatření. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman dnes uvedl, že lhůta pro provedení zateplení či pořízení oken bude 12 měsíců.

MŽP už dříve sdělilo, že žádosti o dotaci z NZÚ Light budou jednodušší než u NZÚ, vedle nižší finanční zátěže ubude administrativy. Zájemci si také budou moci zajistit opatření svépomocí a dotaci lze vyplatit i zpětně, pokud žadatelé doloží, že úpravy provedli po letošním 12. září. Podle Valdmana je možné podat pouze jednu žádost na jednu nemovitost. O dotaci se bude žádat elektronicky. S informovaností o programu má podle MŽP pomoci síť, do níž budou po Česku zapojeni zástupci místních akčních skupin, starostové či zástupci sociálních služeb. Členové sítě by podle Valdmana mohli lidem pomoci i se samotným podáním žádosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se