Domů
Úspory energie
Na energetické úspory pro firmy je připraveno půl miliardy korun
úsporná žárovka, autor: david pacey
úsporná žárovka, autor: david pacey

Na energetické úspory pro firmy je připraveno půl miliardy korun

Úspory energie
1 komentář
9. prosinec 2020, 14:53
ČTK

Na energetické úspory pro malé, střední i velké podniky je připraveno půl miliardy korun z evropských dotací. Novinkou je financování úsporných opatření z budoucích úspor. V tiskové zprávě to dnes uvedla Agentura pro podnikání a inovace (API), která v úterý zahájila příjem předběžných žádostí, jenž potrvá do konce března 2021. Pro úspěšné žadatele bude následovat příjem žádostí, a to od 1. dubna do 30. září 2021. Výzvu vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Maximální dotace na jeden projekt je 200 milionů korun.

Výzva podporuje snížení energetické náročnosti podnikatelského sektoru s tím, že pro realizaci úsporných opatření žadatelé využijí služby EPC, tedy financování energeticky úsporných opatření z budoucích úspor. „Tato služba v sobě zahrnuje návrh úsporných opatření, přípravu, realizaci a zajištění financování projektu formou splátek z výsledných a smluvně garantovaných úspor. Žadatelé, kteří tuto službu financování využijí, tak nepotřebují vlastní finanční zdroje a zároveň mají jistotu, že realizovaná opatření k úspoře energie opravdu povedou,“ uvedl generální ředitel API Lukáš Vymětal.

Program Úspory energie podle něj patří k těm, o které je v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost největší zájem. „Nejčastěji se projekty v tomto programu zaměřují na výměnu starých technologií na výrobu energie za nové, modernizaci či rekonstrukci rozvodů elektřiny, plynu a tepla v budovách a průmyslových areálech. Dále na využití odpadní energie ve výrobních procesech nebo na zavedení nebo modernizaci systémů měření a regulace,“ doplnil Vymětal. Časté jsou podle něj také projekty na instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vlastní spotřebu podniku nebo modernizaci soustav osvětlení budov a areálů.

Minimální dotace na jeden projekt je půl milionu, maximální 200 milionů korun. Dosahovat může nejvýše poloviny výdajů.

API je státní příspěvková organizace s celostátní působností zřizovaná ministerstvem průmyslu a obchodu. Je zprostředkujícím subjektem pro dotační programy podpory OP PIK 2014-2020 zaměřeného na rozvoj zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb. Mezi hlavní aktivity agentury patří administrace žádostí o dotace a projektů v průběhu realizace i udržitelnosti, poskytování informačního a konzultačního servisu zájemcům a žadatelům o dotace či pořádání tematických odborných seminářů. Všechny služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zdarma.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
pr
9. prosinec 2020, 18:50

PPC - takže malá domů ČEZu. Jeho esko pravděpodobně již má podplacené (pardon, prolobbované) patřičné úřednictvo. Po roce 2010 se ČEZ poučil a nyní již nic neponechává náhodě.

Nebo snad má někdo z diskutujících pocit, že si dnes, po zkušenostech se zaklekáváním, někdo z podnikatelů troufne požádat o dotaci? Ten byrobordel okolokolem toho a jediný nedostatek v papírech se zpětně na troufalci likvidačně projeví. Viz. nynější kovid sekera. Čerpal jsi o den dříve, než jsi zaplatil sociálku? finanční poprava!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se