Domů
Úspory energie
Průzkum: Přes 80 procent Čechů chce během zimy dál šetřit na energiích
Radiátor

Průzkum: Přes 80 procent Čechů chce během zimy dál šetřit na energiích

Úspory energie
1 komentář
12. říjen 2023, 10:52
ČTK

Češi se chystají šetřit energie i během nadcházející zimy. Čtyři pětiny z nich plánují v zimě topit stejně jako loni, kdy na energiích šetřilo 77 procent spotřebitelů. Přes 15 procent oslovených přitom chce omezit spotřebu ještě výrazněji než letos, přitopit si naopak chtějí dvě procenta lidí. Důvodem jsou zejména obavy zákazníků z nepředvídatelné situace na energetickém trhu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro dodavatele epet.

K výraznému omezení spotřeby loni přiměly většinu tuzemských spotřebitelů vysoké ceny energií. Vědomě tak podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 1050 respondentů, šetřilo energie téměř 77 procent Čechů. Většina z nich tak loni snížila svou spotřebu energií do 20 procent, téměř pětina respondentů pak omezila spotřebu více.

Přes 80 procent Čechů na plánovaném šetření nebude nic měnit ani letos a plánuje topit stejně úsporně jako minulý rok. „Situace, která na trhu s energiemi panovala na začátku energetické krize v loňském roce, přiměla Čechy šetřit elektřinou i plynem. Jde o dlouhodobější trend, který snižuje náklady na energie u domácností a firem,“ komentoval výsledky generální ředitel epet Petr Švec.

Průzkum se vyptával také na postoj Čechů k plánovanému zrušení vládních stropů na ceny energií. Kolem 40 procent respondentů přitom uvedlo, že dosud informaci o možném zrušení stropů na konci roku nezaznamenalo. Následku ukončení cenového stropu energií se pak obává více než polovina tuzemských spotřebitelů. Podle epet se ukončení stropů dotkne především zákazníků, kteří mají od loňska sjednanou cenu nad vládním stropem.

Více než polovina tuzemských odběratelů podle průzkumu očekává, že ceny dále porostou. V pokles cen věří jen přes pětinu Čechů. Čtvrtina oslovených lidí si pak myslí, že ceny energií v nejbližší době zůstanou stejné.

Průzkum dále ukázal, že že zálohy na energie představují u více než čtyřiceti procent domácností 20 až 40 procent procent rodinného rozpočtu. U téměř sedmi procent českých domácností si zálohy na energie žádají ještě výraznější podíl peněz, se kterými měsíčně hospodaří.

K případným změnám dodavatele jsou podle šetření Češi spíše konzervativní. V současnosti o ní uvažuje 17 procent spotřebitelů, kteří jako hlavní důvod většinou uvádí nevýhodnou nabídku stávajícího dodavatele.

Pod značkou epet dodává odběratelům elektřinu a plyn společnost EP Energy Trading z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
12. říjen 2023, 18:50

Nejlepší úspora je mít vlastní elektřinu a teplo z vlastního zdroje , tj. z tepelného čerpadla v FVE.... Pak Vám může být jedno kolik stojí energie a šetřit nemusíte....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se