Domů
Elektřina
První americká offshore větrná elektrárna zahájila komerční provoz
První americká offshore větrná elektrárna Block Island. Zdroj: Deepwater Wind

První americká offshore větrná elektrárna zahájila komerční provoz

První offshore projekt ve Spojených státech 12. prosince 2016 zahájil svůj provoz. Větrný park byl postaven u pobřeží ostrova Block Island ve státě Rhode Island. Pět větrných turbín má být schopno vyprodukovat dostatek elektřiny, aby zásobovalo 17 tisíc domácností – obyvatelé ostrova tak již nebudou závislí na dieselových generátorech. Další projekty jsou plánovány i v dalších pobřežních oblastech USA, jejich budoucnost je ale nyní nejistá po zvolení prezidenta Trumpa.

První vlaštovka

Jakožto první projekt podobného typu je Block Island považován za milník v americké offshore energetice, a to i přes poměrně malý výkon 30 MW. První turbína byla instalována v srpnu letošního roku, provoz všech pěti byl zahájen nyní v prosinci. Projekt má velmi symbolickou hodnotu – jeho předchůdci, jako například projekt Cape Wind, který byl odvolán po protestech místních obyvatel z obavy o „zhoršený výhled“, v realizaci tak úspěšní nebyli. Malá velikost a umístění turbín pomohly projektu probojovat si cestu, i přesto, že v obyvatelích ostrova vyvolával a stále vyvolává smíšené pocity.

Větrné turbíny, které jsou připojeny k mořskému dnu ocelovými základy, jsou napojeny na širší síť přenosovými kabely uloženými v mořském dni. Guvernérka státu Rhode Island Gina M. Raimondo ve svém prohlášení kontroverzně uvedla:

„Jsem velmi hrdá na to, že můj stát je tím prvním, který instaloval ocelové konstrukce do vody a pyšní se točícími se lopatkami turbín nad povrchem oceánu.“

 

První offshore větrný park v USA je umístěn u pobřeží Block Island. Zdroj: NRDC

Další projekty mají zelenou. Nebo ne?

V posledních několika letech vykazovala federální vláda snahy o podporu offshore větrných projektů. Do minulého roku byl celkový počet povolení k výstavbě vydaných americkým ministerstvem vnitra jedenáct. Tyto projekty mají potenciál k výrobě až 14,5 GW elektřiny z obnovitelných zdrojů a patří mezi ně i návrh na výstavbu 765MW větrného parku v Kalifornii, který by byl postaven na plovoucích základech.

S tím, jak se k větrné energetice staví budoucí prezident Trump, jsou ale nyní navrhované projekty v ohrožení. Trump se velmi negativně vyslovil o podobných plánech v Británii při setkání s podobně smýšlejícím britským politikem a zástupcem strany UKIP Nigelem Faragem. Na něm vyhodnotil, že turbíny by velmi kazily výhled z jeho golfových areálů poblíž Aberdeenshire ve Skotsku.

Společnost Deepwater Wind, která za projektem Block Island stojí a která nyní pracuje i na výstavbě podobné elektrárny u pobřeží Marylandu, se odmítla k postoji Trumpa vyjádřit. Podporovatelé offshore větrných projektů argumentují, že by si offshore větrná energetika v USA mohla najít svou cestu díky své schopnosti vytvářet nová pracovní místa, což je jeden z hlavních bodů Trumpovy předvolební kampaně. Block Island výstavbou zaměstnal 300 lidí na dobu několika let, kdy bylo na projektu pracováno.

Zdroj úvodního obrázku: Deepwater Wind

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.