Domů
Větrné elektrárny
Investice do větrných elektráren na moři v EU byly loni rekordní

Investice do větrných elektráren na moři v EU byly loni rekordní

Investice do větrných elektráren na moři byly loni v Evropské unii a v Británii dvojnásobné ve srovnání s tím, co se čekalo na počátku roku. Celkem bylo do projektů větrných elektráren na moři investováno rekordních 26,3 miliardy eur (677,7 miliardy Kč), což je číslo, které se čekalo nejdříve v roce 2025, uvedl finanční analytik evropského svazu větrné energie WindEurope Guy Brindley. Další růst se očekává i letos.

Loňskému růstu pomohlo, že země se snaží splnit své klimatické cíle. Firmy jsou také motivovány pobídkami k investicím do obnovitelných zdrojů energie.

Dva největší projekty, které byly loni schválené, byly nizozemské farmy Dogger Bank a Hollandse Kust Zuid. Ty se na celkové loňské investici podílely téměř polovinou.

Růst investic do větrných farem na moři v době pandemie je opakem trendu u konvenční energie. Brindley doufá, že to povzbudí firmy k dalšímu zvýšení investic. Nedávný růst cen emisních povolenek v EU by také měl mít celkově příznivý dopad na budoucí investice do větrných farem.

Zatímco investice jsou i v době pandemie vysoké, výstavba a rozvoj větrných farem na moři čelí řadě zpoždění a komplikací kvůli pandemii, upozornila agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Kozák
11. únor 2021, 10:41

Investice do OZE budou pořád větší, stejně jako celkéový podíl na výrobě elektriky. Rosatomáci se můžou uvztekat a unadávat se, ale nic s tim neudělají. Zazvoní zvonec a jaderné energetice bude konec.

energetik
11. únor 2021, 10:52

Rosatom větrníky staví, přece by nebyl tak blbý aby spoléhal na upadající jadernou energii bez budoucnosti. Má na to dceřinou společnost NovaWind.

Kozák
11. únor 2021, 11:33

Začínají chápat, že cesta povede přes OZE, to ale nemění nic na tom, že se pokouší o dukovamský tunel století.

Juan
11. únor 2021, 14:00

@ Kozák:"Investice do OZE budou pořád větší, stejně jako celkový podíl na výrobě elektriky"

Zapomínáte na limity růstu a hrozící globální rizika:

Přelidnění, změny klimatu, globální korporativismus, chemické znečištění, vyčerpání zdrojů, vyhynutí druhů, nadměrný rybolov a okyselování oceánů, globální finanční nestabilita, rostoucí sociální nerovnosti a nespravedlnosti, války, terorismus atd. - to vše jsou jen příznaky systému, který se postupně vymyká kontrole.

Jan Veselý
11. únor 2021, 14:41

Tak to můžeme být rádi, že se takhle offshore VtE rozvíjejí, že? Pomáhají se změnami klimatu, chemickým znečištěním (nahrazují chemicky znečišťující zdroje), nadměrným rybolovem (kolem turbín nelze provozovat průmyslový rybolov) nebo okyselováním oceánu (nahrazují zdroje CO2 a SO2).

Juan
11. únor 2021, 15:24

Rozvíjí se akorát kulový. Těch pár větráků to nevytrhne.

Jan Veselý
11. únor 2021, 15:32

Souhlasím, chtělo by to pořádně nakopnout vrtule. Něco jako když Dánové hodlají postavit v Severním moři tu 10 GW farmu i s ostrovem. Vyprodukuje více elektřiny než sami Dánové vůbec aktuálně spotřebují.

A taky jsou tady plány na 450 GW ofshore VtE v EU do roku 2050, tj. produkce více než poloviny spotřeby elektřiny v EU pomocí vrtulek. To už zanedbatelné rozhodně není.

blaha.p
12. únor 2021, 09:27

Juane v roce 2020 vyrobily tyto větráky cca 1600 TWh EE, rychlost ročního růstu je cca 200 TWh/rok = cca nových JE bloků

Miloslav Černý
11. únor 2021, 13:55

Ono zastáncům VJZ jednou dojde, že se malá potřeba dá vykonat výhodněji po větru, aniž by to negativně znamenalo, kam vítr tam plášť.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se