Kanárské ostrovy si připisují prvenství v oblasti energetiky: První teleskopickou offshore větrnou elektrárnu
V blízkosti ostrova Gran Canaria byla instalována první offshore větrná elektrárna na světě, která může být smontována na souši a poté přepravena na místo určení kdekoli na moři. Využití speciálního teleskopického stožáru vyrobeného z betonu umožnilo snazší a levnější instalaci elektrárny. Replikování tohoto postupu umožní snížit náklady na instalaci offshore větrných elektráren až o 35 %.
Oproti instalacím na souši mají offshore větrné elektrárny výhodu v tom, že nezabírají místo na pevnině a navíc mají zpravidla i významně vyšší dobu využití. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena daná vyššími náklady na připojení k síti a dražší instalací elektráren na moři. Nyní byla u španělských Kanárských ostrovů vybudována větrná elektrárna, jejíž podoba a způsob instalace může být využita pro významné snížení nákladů offshore větrných elektráren.
Realizace této revoluční elektrárny je výsledkem rok a půl trvajícího pilotního projektu ELISA, který měl za úkol snížit investiční náklady na budování offshore větrných parků. Projekt také těžil z financování ze strany EU.
Ačkoliv již existují elektrárny které byly složeny na pevnině a poté přepraveny na místo své instalace na moři, prvenství tohoto projektu spočívá v tom, že k instalaci 5MW elektrárny nebyly použity lodě pro nadměrný náklad. Je to dáno tím, že plovoucí elektrárna má vysouvací stožár složený ze dvou částí. Stožár je navíc vyroben z betonu, který nejlépe odolává koroznímu prostředí slaného moře.
Samotná instalace větrných elektráren na moři bývá kritickým bodem celého procesu. Přínos teleskopického stožáru spočívá v tom, že na instalaci nebude potřeba speciálních velkých jeřábů. Nižší těžiště stožáru je dalším benefitem, který značně ulehčí a zrychlí celý proces. Výsledkem je úspora nákladů až ve výši 35 % a možná replikaci postupu i pro větší elektrárny instalované ve větší hloubce.
Zdroj úvodní fotografie: ESTEYCO
Mohlo by vás zajímat:
Tou větší hloubkou se samozřejmě myslí tak ke čtyřiceti metrům, oceánské větrníky budou muset stále být plovoucí s ukotvením lany.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se