Domů
Větrné elektrárny
Kanárské ostrovy si připisují prvenství v oblasti energetiky: První teleskopickou offshore větrnou elektrárnu

Kanárské ostrovy si připisují prvenství v oblasti energetiky: První teleskopickou offshore větrnou elektrárnu

V blízkosti ostrova Gran Canaria byla instalována první offshore větrná elektrárna na světě, která může být smontována na souši a poté přepravena na místo určení kdekoli na moři. Využití speciálního teleskopického stožáru vyrobeného z betonu umožnilo snazší a levnější instalaci elektrárny. Replikování tohoto postupu umožní snížit náklady na instalaci offshore větrných elektráren až o 35 %. 

Oproti instalacím na souši mají offshore větrné elektrárny výhodu v tom, že nezabírají místo na pevnině a navíc mají zpravidla i významně vyšší dobu využití. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena daná vyššími náklady na připojení k síti a dražší instalací elektráren na moři. Nyní byla u španělských Kanárských ostrovů vybudována větrná elektrárna, jejíž podoba a způsob instalace může být využita pro významné snížení nákladů offshore větrných elektráren.

Realizace této revoluční elektrárny je výsledkem rok a půl trvajícího pilotního projektu ELISA, který měl za úkol snížit investiční náklady na budování offshore větrných parků. Projekt také těžil z financování ze strany EU.

Ačkoliv již existují elektrárny které byly složeny na pevnině a poté přepraveny na místo své instalace na moři, prvenství tohoto projektu spočívá v tom, že k instalaci 5MW elektrárny nebyly použity lodě pro nadměrný náklad. Je to dáno tím, že plovoucí elektrárna má vysouvací stožár složený ze dvou částí. Stožár je navíc vyroben z betonu, který nejlépe odolává koroznímu prostředí slaného moře.

Samotná instalace větrných elektráren na moři bývá kritickým bodem celého procesu. Přínos teleskopického stožáru spočívá v tom, že na instalaci nebude potřeba speciálních velkých jeřábů. Nižší těžiště stožáru je dalším benefitem, který značně ulehčí a zrychlí celý proces. Výsledkem je úspora nákladů až ve výši 35 % a možná replikaci postupu i pro větší elektrárny instalované ve větší hloubce.

Zdroj úvodní fotografie: ESTEYCO

Komentáře

(1)

Petr

14. listopad 2018, 11:51

Tou větší hloubkou se samozřejmě myslí tak ke čtyřiceti metrům, oceánské větrníky budou muset stále být plovoucí s ukotvením lany.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.