V Keni využijí umělou inteligenci k optimalizaci provozu větrného parku

DomůVětrné elektrárnyV Keni využijí umělou inteligenci k optimalizaci provozu větrného parku
Větrná elektrárna Lake Turkana. Zdroj: ltwp.co.ke

Keňská energetická společnost Lake Turkana Wind Power uzavřela partnerství s firmou Clir Renewables za účelem optimalizace provozu větrného parku. Více než 300 větrných turbín má být analyzováno pomocí umělé inteligence, která má pomoci zvýšit jejich výrobu.

Clir Renewables bude zkoumat data z každé větrné turbíny elektrárny Lake Turkana. Každá z 365 větrných turbín bude analyzována z hlediska zdrojů, prostorového uspořádání a ovlivnění blízkých větrných turbín. Velké množství parametrů by bylo komplikované analyzovat pomocí lidských zdrojů, a proto budou data zpracována pomocí strojového učení, umělé inteligence a šumové analýzy. Výsledkem projektu bude identifikace a optimalizace větrných turbín, které z různých příčin nedodávají plný výkon, a jejich efektivita může být zvýšena.

Díky této optimalizaci má být celková roční produkce elektřiny z větrné elektrárny Lake Turkana navýšena na maximální úroveň. Zároveň bude sledován i technický stav zařízení a vyhodnocována finanční rizika. Společnost Clir Renewables navíc využije analýzu pro porovnávání jednotlivých koncepcí a projektů na průmyslové úrovni se všemi zúčastněnými stranami projektu.

Větrná elektrárna Lake Turkana (LTWP), umístěná v Keni, má celkový instalovaný výkon 310 MW. Výhodou její lokality je relativně konzistentní směr i rychlost větru, což je optimální pro provoz větrných elektráren. Po zprovoznění větrného parku se provozovatel zaměřil na zajištění jejího plného využívání. Optimalizace výhod zdroje energie v konečném důsledku zajistí nejvyšší možné výnosy pro investory.

„Elektrárna Lake Turkana je jedinečným africkým projektem vzhledem ke své velikosti. Lokalita tohoto zdroje byla vybrána pro své optimální podmínky pro stabilní výrobu elektrické energie. Pracovali jsme na řadě velkých a jedinečných projektů po celém světě a rádi bychom využili naše rozsáhlé zkušenosti k posouzení současného výkonu a potenciálních zisků elektrárny Lake Turkana,“ sdělil David O’Hare, ředitel evropské pobočky společnosti Clir Renewables.

Zdroj úvodního obrázku: ltwp.co.ke

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují