Domů
Větrné elektrárny
V Keni využijí umělou inteligenci k optimalizaci provozu větrného parku
Větrná elektrárna Lake Turkana. Zdroj: ltwp.co.ke
Zdroj: ltwp.co.ke

V Keni využijí umělou inteligenci k optimalizaci provozu větrného parku

Keňská energetická společnost Lake Turkana Wind Power uzavřela partnerství s firmou Clir Renewables za účelem optimalizace provozu větrného parku. Více než 300 větrných turbín má být analyzováno pomocí umělé inteligence, která má pomoci zvýšit jejich výrobu.

Clir Renewables bude zkoumat data z každé větrné turbíny elektrárny Lake Turkana. Každá z 365 větrných turbín bude analyzována z hlediska zdrojů, prostorového uspořádání a ovlivnění blízkých větrných turbín. Velké množství parametrů by bylo komplikované analyzovat pomocí lidských zdrojů, a proto budou data zpracována pomocí strojového učení, umělé inteligence a šumové analýzy. Výsledkem projektu bude identifikace a optimalizace větrných turbín, které z různých příčin nedodávají plný výkon, a jejich efektivita může být zvýšena.

Díky této optimalizaci má být celková roční produkce elektřiny z větrné elektrárny Lake Turkana navýšena na maximální úroveň. Zároveň bude sledován i technický stav zařízení a vyhodnocována finanční rizika. Společnost Clir Renewables navíc využije analýzu pro porovnávání jednotlivých koncepcí a projektů na průmyslové úrovni se všemi zúčastněnými stranami projektu.

Větrná elektrárna Lake Turkana (LTWP), umístěná v Keni, má celkový instalovaný výkon 310 MW. Výhodou její lokality je relativně konzistentní směr i rychlost větru, což je optimální pro provoz větrných elektráren. Po zprovoznění větrného parku se provozovatel zaměřil na zajištění jejího plného využívání. Optimalizace výhod zdroje energie v konečném důsledku zajistí nejvyšší možné výnosy pro investory.

„Elektrárna Lake Turkana je jedinečným africkým projektem vzhledem ke své velikosti. Lokalita tohoto zdroje byla vybrána pro své optimální podmínky pro stabilní výrobu elektrické energie. Pracovali jsme na řadě velkých a jedinečných projektů po celém světě a rádi bychom využili naše rozsáhlé zkušenosti k posouzení současného výkonu a potenciálních zisků elektrárny Lake Turkana,“ sdělil David O’Hare, ředitel evropské pobočky společnosti Clir Renewables.

Zdroj úvodního obrázku: ltwp.co.ke

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
PetrV
3. únor 2021, 17:32

Něčím musí ty předražené krámy regulovat. Čínani jim to tam postavili a těží suroviny.

Zelení hňupi by měli jít šlapat chodník....

Pavel
3. únor 2021, 20:57

Petře je mi líto ale hňup jste především vy. Ten větrný park má kapacity faktor těžko uvěřitelných 70%, a to, že se ho ještě snaží zvýšit za užití AI je určitě cesta správným směrem. A pokud v tom nebudou příliš úspěšní, tak se alespoň něco naučí a posunou se dál. A vám nezbývá než se těm klukům opáleným dívat na záda a mlít u toho ty svoje kydy pořád dokola.

PetrV
4. únor 2021, 04:25

Omyl, hňup jste vy. Etiopie šla do větru a tezce na to doplácí. Nestabilní dodávky ee jsou k lejnu. Stabilita je to pravé a neekologicke baterky nikdo nezaplatí v etiopii. Likvidují tím i lidi v kalifornii.

Josef
4. únor 2021, 09:58

Etiopie šla do OZE .... Ano právě plní největší přehradu v Africe a 7 největší na světě... Egypt má z toho velkou radost....

Zapletal
3. únor 2021, 18:59

I v Africe fungují OZE dobře. Je to energie budoucnosti.

Vinkler
3. únor 2021, 19:13

V Africe OZE je ideální. Zejména jako ostrovní sítě s nepříliš vysokými nároky na spolehlivost chodu. No sem tam - ne často to vypadne.

Pavel
3. únor 2021, 21:20

Zaplať pánbůh je už oze energií přítomnosti :)

Petr
4. únor 2021, 10:47

Jo pro Afriku, kde to nebude blackouty ničit neexistující průmysl a domácnostem nevytečou mrazáky, je to skutečně ideální.

Ivan Novák
4. únor 2021, 19:36

Smyslu té zprávy moc nerozumím. V Africkém rohu a okolí podle mapy fouká hodně (a taky tam svítí slunce) a lidi tam pomoc potřebují, což o to. Ale myslel jsem, že nejdřív se farma namodeluje a pak teprve postaví, a ne naopak. Jestli jde o vylepšování pomocí rozdílu zkušenosti z lokality oproti očekávání, velké být už nemůže, ani učením neuronové sítě, ledaže to tam nasázeli bezhlavě za nějakou dotaci. Předpokládám tedy, že si touto činností některá evropská firma opatřuje zelené odpustky virtuální hodnoty, zejména když takto teď neoptimalizují všichni farmáři, třeba Dánové apod.

Vinkler
5. únor 2021, 10:29

Ono ty výpočty jsou pro průměrné podmínky. Regulace podle skutečnosti určitě vylepší účinnost.

Navíc OZE zdroje jako tisíce rozprostřené v síti budou vyžadovat centrální a zároveň rozprostřenou regulaci - optimalizaci práce v síti vzhledem k výrobě i spotřebě, něco jako internet. Několika parametry jako v současnosti to síť stabilní neudrží. Ale to dnes nikdo neumí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se