Domů
Větrné elektrárny
Na Vysočině by investoři chtěli stavět větrníky, kraj je vstřícnější než dřív
větrný park

Na Vysočině by investoři chtěli stavět větrníky, kraj je vstřícnější než dřív

Na krajském úřadě Vysočiny přibývají dotazy od investorů na možnosti umístění obnovitelných zdrojů energie, včetně větrných elektráren. Kraj dřív stavbu větrníků na svém území nechtěl s odkazem na to, že by vysoké stožáry s vrtulemi poškodily krajinný ráz. Náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) v dnešní tiskové zprávě uvedla, že vzhledem k energetické krizi i dopadu kůrovcové kalamity v lesích je pohled současné rady kraje k těmto zdrojům vstřícnější než v minulosti. Kraj nechá aktualizovat Strategii ochrany krajinného rázu.

„Co se nemění, je, že pro samotné umístění je klíčový souhlas příslušných obcí a jejich obyvatel,“ uvedla Hajnová k možné stavbě větrníků.

Jak upozornil Český rozhlas, investoři je mají zájem postavit například u obce Puklice na Jihlavsku.

O Strategii ochrany krajinného rázu se opírají úředníci státní správy při posuzování vlivu záměrů na životní prostředí. Její aktualizaci nechá kraj podle náměstkyně připravit proto, aby se vycházelo z co nejpřesnějších dat.

Na větrné mapě Česka patří Vysočina mezi potenciálně nejzajímavější oblasti. Na území kraje jsou zatím tři lokality s větrnými elektrárnami, u Pavlova na Jihlavsku a u obcí Věžnice a Kámen na Havlíčkobrodsku.

Zájem o Vysočinu potvrdila i firma ČEZ, která od roku 2009 v tomto kraji provozuje dvě větrné elektrárny u Věžnic. „V souvislosti se svou strategií Čistá Energie Zítřka se ČEZ zaměřuje na intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů. Jakkoliv počítáme především se solárními elektrárnami, zabýváme se i projekty větrných elektráren,“ sdělil ČTK mluvčí společnosti Martin Schreier. Podotkl, že postavit větrnou elektrárnu je v ČR kvůli povolovací legislativě mnohem náročnější než v případě solárních elektráren. „I proto je pro ČEZ jednání se samosprávami a přijetí projektu místními obyvateli klíčové,“ uvedl.

Do větrných elektráren se podle Schreiera vyplatí investovat jen ve vybraných lokalitách několika krajů. „Kraj Vysočina je z hlediska větrného potenciálu jedním z nich, proto jsou zde naše aktivity v tomto směru zvýšené – jednáme s několika obcemi a také se zástupci samotného kraje,“ uvedl. Podrobnosti k záměrům nesdělil s odůvodněním, že jednání jsou v rané fázi a na to, že se teprve skládají zastupitelstva po volbách.

Obec Puklice s 850 obyvateli už dostala tři nabídky na stavbu větrníků a po zveřejnění informace v médiích se podle starostky Kateřiny Pauzarové ozvala další firma. „U nás je to úplně na začátku, budeme to teprve projednávat,“ řekla starostka. Předpokládá, že i samotné rozhodování bude dlouhá cesta, spíš na roky. „Určitě to nechci uspěchat. Budu chtít třeba i vyhlásit referendum, aby si o tom lidé rozhodli sami, jestli tady ty větrníky chtějí nebo ne,“ řekla. Podle větrné mapy by se na katastr obce dalo umístit až pět stožárů.

vst dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Rejpal
20. říjen 2022, 22:33

Obří VTE na vysokých stožárech ( 180 metrů a více ) mohou být i u nás dobrým zdrojem , ale ničí krajinu a proto se jich příliš nepostaví.

Jirka94535
21. říjen 2022, 09:46

Referendum. Hlasovací právo všichni do 10H, bez ohledu na katastr. A povinně všem s hlasovacím právem poslat znění zákona o hlukových limitech.

Pavel K
21. říjen 2022, 11:09

Pošlete znění zákona o hlukových limitech i lidem ve městě? :-) A co čekáte, že lidé s tím zákonem na vsi udělají? Já si myslím, že zatopí v kotlech na pevná paliva. :-)

Jan Kopecký
21. říjen 2022, 14:06

Postavte si to ve městech, když to je tak skvělý.

Pavel K
21. říjen 2022, 15:09

"Město", ve kterém žiji má 54 obyvatel. :-)

Co se týče VTE, měly by na nich velmi participovat obce a její občané, pak by se dalo lecos zkousnout.

Miloslav Černý
21. říjen 2022, 16:50

V Nizozemsku si na to zvykli, protože jim nic jiného nezbývalo.. A podobné dilema, i když z jiného důvodu stojí před námi. Levná, dostupná energie je minulostí. Bude to cesta nejmenšího zla.

richie
22. říjen 2022, 00:31

ad Miloslav Černý 21. říjen 2022, 16:50

jasne .. len kecy ako obvykle

"..Dozens of potential onshore wind projects in the Netherlands have been cancelled, delayed or put on hold amid protests from residents, analysis from Energy Monitor shows...."

"..An investigation into protests against wind turbines found that 18% of Dutch municipalities have either cancelled, delayed or put wind projects on hold over the past few years..."

Miloslav Černý
22. říjen 2022, 16:23

Jestli si je někde zrušili, tak je musí něčím nahradit. Proč né, když mají lepší náhradu. U nás je situace jiná. Když to bude pro místní přijatelné a nebudou chtít platit drahou energii, tak jim to snad nikdo nezakáže. Není to jenom vítr, ale mít střechu rovněž i vhodné plochy bez fotovoltaiky, bude stejné jako vlastnit pozemky bez valného užitku a platit za to daně. Zadarmo nikdy nic nebylo a nikdy nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se