Největší offshore větrný park Dogger Bank má využít obří 14MW turbíny Haliade-X
Společnosti GE Renewable Energy (GE) a SSE Renewables a Equinor v pátek potvrdily, že preferovaným dodavatelem větrných turbín pro třetí fázi projektu Dogger Bank má být GE. Dogger Bank C má být zároveň průkopníkem díky využití vylepšené verze větrné turbíny Haliade-X s instalovaným výkonem 14 MW. Má se tak jednat o první projekt, který tyto turbíny využije.
Třetí fáze projektu Dogger Bank má mít celkový instalovaný výkon 1,2 GW. Po dokončení všech tří fází v roce 2026 se má elektrárna, která se nachází 130 km od severovýchodního pobřeží Anglie, stát největší přímořskou větrnou elektrárnou na světě. Každá fáze má ročně vyrobit přibližně 6 TWh. Projekt je realizován v rámci společného podniku SSE Renewables a Equinor.
GE má být dodavatelem turbín pro všechny tři fáze projektu. Pro první dvě fáze, Dogger Bank A, B, má GE dodat 190 13MW turbín Haliade-X. Ty jsou v současnosti nejvýkonnějšími provozovanými větrnými turbínami na světě. Pro Dogger Bank C se má poprvé využít výkonnější 14MW varianta.
Smlouva o dodávce turbín pro projekt Dogger bank C má být, spolu se servisními a záručními smlouvami, finalizována v prvním čtvrtletí příštího roku. Teprve tehdy má dojít k potvrzení objednávky. Podle GE má dohoda zahrnovat pětiletou provozní a servisní podporu. Instalování samotných turbín by podle GE mohlo začít v roce 2025.
Parametry 14MW varianty turbíny Haliade-X
Vylepšená verze turbíny Haliade-X se svými rozměry od starší 13MW a 12MW verze neliší. Turbíny mají být 248 metrů vysoké, průměr rotoru má být 220 metrů a délka listů má být 107 metrů. Jedná se v pořadí již o druhé navýšení výkonu turbíny. 22. října GE oznámilo úspěšné dokončení optimalizace svého prototypu Haliade-X, díky které bylo dosaženo výkonu 13 MW.
„Jsme nadšení ze spolupráce s GE Renewable Energy na všech třech fázích našeho projektu, který jako první větrná elektrárna světě bude instalovat inovativní a rekordní turbíny Haliade-X. Společně s GE jsme i nadále průkopníky inovací v odvětví přímořských větrných elektráren a jsme hrdí na to, že Dogger Bank C bude využívat 14MW turbíny vedle 13MW turbín, jejichž použití pro Dogger Bank A a B již bylo potvrzeno.“ – Steve Wilson, ředitel projektu Dogger Bank v SSE Renewables
Zdroj úvodního obrázku: GE
Mohlo by vás zajímat:
Docela rád bych věděl, jaký hluk se od takové turbíny dá očekávat
Jednoznačně veliký, ale offshore parky bývají kilometry na moři, takže tolik nevadí a na rozdíl od suchozemských parodií vyrábí.
Šťasný Vláďo jsi vůbec normální, nebo jsi si jen nevzal prášky? Tyto suchozemské parodie letos vyrobily v Německu jednoznačně nejvíc EE ze všech německých zdrojů tzn. více jak 100 TWh
blaho.pé, na rozdíl od tebe jsem. Porovnej si instalovaný výkon a jejich výrobu, pokud ti to tedy něco říká, a pak teprve mudruj. Zdroj, který musíš 3-5 krát výkonnostně předimenzovat a stejně nemáš jistotu, že budeš mít EE v každou chvíli, není nic jiného, než hračka.
Vláďo, safra několik základů v energetice, které musíš znát, když chceš o tom diskutovat a ne mlet nesmysly.
VTE ani FVE nejsou předimenzované, ale jsou instalované v takovém množství, aby za rok vyrobily určitě množství energie.
V Německu je ten přepočet poměrně jednoduchý:
1 GW výkonu JE = cca 7 TWh/rok
1 GW výkonu VTE pevnina = cca 2 TWh/rok
1 GW výkonu VTE moře = cca 4 TWh/rok
1 GW výkonu FVE = cca 1 TWh/rok
V tomto roce vyrobí VTE v Německu na pevnině a moři = cca 135 TWh (v roce 2019 = 126 TWh, v roce 2015 = 80 TWh)
FVE letos vyrobí 51 TWh (v roce 2019 = 47 TWh, v roce 2015 = 39 TWh).
Podle německého plánu bude instalovaný výkon v roce 2030 FVE cca 100 GW = 100 TWh, VTE pevnina 71 GW = 140-150 TWh, VTE pevnina cca 20 GW = 80 TWh. Celkem tyto zdroje vyrobí cca 320 TWh.
Další základní vlastnost VTE a FVE:
FVE byla v roce 2020 v období od března - září největším zdrojem energie v Německu.
VTE vyrábí nejvíc v období od října - března (vyrobí o cca 100% energie než v v letních měsících) proto je potřeba kombinovat VTE a FVE.
Primární charakteristikou VTE a FVE je jejich nestabilní výkon, tento nedostatek je nutné řešit úložišti a záložními zdroji.
Toto jsou základní vlastnosti, ty se nauč, jinak se neposuneš dál. Tvoje znalosti a teorie jsou tak z roku 1990. Moderní energetika je úplně někde jinde.
blaho, já koze, ty o voze. Jestliže musíš v OZE vybudovat několikanásobný instalovaný výkon aby dokázal vyrábět to, co třeba 200MW uhelný blok(a to pominu, že ještě ne vždycky)není to minimálně hospodárné a s tou podmínkou ukládání vyrobené EE už vůbec ne. Já v energetice dělám celý život, takže si své invektivy o doučování nech laskavě od cesty.
Proti OZE jako takovým nic nemám, ale mám velké výhrady vůči fanatismu, který je cpe i na místa, kde nemají co dělat a kdy jeho zástupci ještě fanatičtěji tvrdí, že na nich lze stavět jako na základních kamenech energetiky. Suchozemské VTE a FVE budou ve středoevropských podmínkách vždycky jen docmrndávat do základu, který musí vytvořit jiné zdroje.
Vláďo, to že pracuješ v energetice celý život, vůbec neznamená, že rozumíš moderní energetice. To že miluješ starou energetiku (JE a uhlí) tě naopak limituje. FVE a VTE je v Německu největším zdrojem vůbec a tvoří základ tamní výroby EE vše kolem jsou jen doplňky a zálohy této moderní energetiky, je jasné, že JE je jako záloha a sezonní zdroj nejméně výhodná. Tento trend zrychluje, velké firmy např. Nestlé od roku 2025 bude odebírat jen energii z OZE (má 800 provozů po celém světě = a celkem odebere 25 TWh), to samé Vodafone. Toto bude určovat směr energetiky, obrovská poptávka velkých firem po EE z obnovitelných zdrojů. Brzy to ohlásí i automobilky VW = Škoda (ta už má projekt na osazení svých střech FVE o výkonu 40 MW = cca 45 GWh/rok). Druhým určujícím trendem je FVE na střechách RD letos v ČR bylo 5000 instalací 80% je z baterií. Tyto RD se v období březen-září neodebírají ze sítě žádnou EE, naopak své přebytky do ní posílají. To znamená v tomto období bude v celé Evropě velký nadbytek EE, teď je potřeba vyřešit sezonní elektrárny na období říjen-únor, v tomto období je výroba FVE nízká (v prosinci a lednu je to 10% výrob v létě, listopad a únor = cca 25% léta, říjen cca 40%)
blaho, to že věříš blbostem zase limituje tebe. Jak to Nestlé udělá, aby odebírala EE jenom z OZE? Připojí se vlastním vedením na výrobny OZE a její závody budou pracovat v ostrovních provozech? To asi sotva, viď? Celé je to jen PR a účetní švindl. Ale když se to dobře prodá v médiích, tak tomu prosťáčci tvého typu nadšeně tleskají a oslavují to v internetových diskusích.
A FVE a VTE je v Německu největším zdrojem vůbec? Možná instalovaným výkonem, ale výroba je, pokud vím, někde okolo 40%. To je totiž to, co se ti tu od začátku snažím vysvětlit a na co zjevně nemáš. Stavět několikanásobný počet zdrojů na výkon, který dokáží vyrobit jiné zdroje podstatně hospodárněji alespoň mě nepřijde hospodárné a rozumné, ale jsem stará škola, takže tu světlou budoucnost užij a hlavně nefňukej nad fakturou za elektriku.
Vláďo, spotřebitele nezajímá kolik je čeho postaveno, toho zajímá, že má EE. A v německému spotřebiteli v roce 2020 nejvíc energie zajistily pevninské větrníky, tečka to je skutečnost.
A vysvětlím ti jak mohou firmy i RD fungovat jen na OZE (takto už fungují tisíce odběratelů i v ČR, https://www.bezdodavatele.cz/elektrina/).
Nestlé a další obrovské firmy toho dosáhnou kombinací 3 způsobů:
1. na své provozy dají FVE - samovýroba
2. domluví se přímo s developerem při stavbě velké FVE nebo VTE na odběru EE z tohoto zdroje např. na 30 let (toto je aktuálně velice využívaný přístup, developeři staví na základě poptávky velkých firem velké FVE a VTE zcela bez dotací a domluví se přímo s firmami na odběru EE (např. v Německu takto vznikla největší FVE o výkonu 187 MW = cca 200 GWh/rok, jejíž veškerou produkci si rozebraly firmy) je to super pro odběratele, tak pro developera.
3. domluví si zbývající odběr od dodavatele, který nakupuje jen OZE energii viz u nás bezdodavatele.cz, tím že takových to zákazníků rychle mezi firmami a RD přibývá, roste poptávka po OZE a zákonitě se snižuje poptávka po EE z uhlí, plynu, JE - jejich zavírání. A to vede k obrovskému růstu nových zdrojů FVE a VTE v USA letos 90% nových zdrojů bylo FVE a VTE, 10% plyn. Na tento trend politici už nemají vliv.
Samozřejmě, že je jasné, že v drátech nejde rozlišit EE z uhlí, FVE, VTE, JE nebo plynu.
Ale to že se velká část firem a RD má distributora, který nakupuje jen OZE energii ovlivňuje to mix v té síti. Krásně jde vidět tato změna v Německu: rok 2010 - uhlí 43%, JE 25%, plyn 12%, OZE 19%
rok 2020: OZE 50%, uhlí 24%, plyn 12%, JE 12%.
a už v roce 2030 to bude: OZE 70%, plyn 20%, uhlí 5%, JE 0%
Není to tak složité, projdi si web.bezdodavatel.cz a můžeš i ty ušetřit za energii, tím že budeš odebírat jen OZE.
myslíš nad fakturou za energie viz níže : ))
Škoda že je dodavatel "bez dodavatele" tak drahý, hned bych k němu přešel...
Emile, dle webu by měli být jednoznačně levnější než běžnější dodavatelé, už zkoušel jste si poslat jejich kalkulaci?
Pane Bláho, nesmíte věřit všemu co se píše "na webu". Už jste někdy viděl dodavatele, podle jehož vlastního webu by byl dražší než "běžnější dodavatelé"?
Proč bych si měl zkoušet poslat jejich kalkulaci, když jste sem sám dával odkaz na jejich ceník? To přece není žádné raketové inženýrství, vynásobit si dvě dvojice čísel a ty dva součiny sečíst. To si nedokážete porovnat sám a musíte se spoléhat na to, že vám to někdo spočítá?
Emile myslel jsem, že s nimi máš nějaké zkušenosti, škoda. Narazil jsme na tohoto dodavatele náhodně, tak zkusím zjistit víc, dnes jsme mu poslal stávající faktury na EE a plyn ve firmě, tak uvidím co pošlou za nabídku. Tento dodavatel je jiný v tom, že cena se odvíjí od aktuální ceny na trhu, není fixní, to si rozhodně spočítat nemůžeš i kdyby jsi se rozkrájel, leda by jsi věděl jaká cena bude zítra, tzn. že když byla např. minulý týden, kdy nefoukalo, cena na trhu vysoká asi bude zákazník v tom týdnu platit víc, naopak tento týden bude cena zase nižší, hodně fouká. No uvidím, možná to s nimi na ze srandy na rok podepíšu ať to vidím v reálu, buď firmu (plyn + EE) nebo RD (pouze EE). Za rok bych dal vědět, jak to dopadlo...
Emile, tak jsem to trochu prošel a opravdu cena kopíruje trh a odběratel platí každou hodinu jinou cenu např. 16.12. byla cena za silovou EE vysoká v poledne 90 €/MWh, a přes noc 45 €/MWh, teď je 56 €/MWh ráno když jsem si vařil čaj byla 35 €/MWh. No zajímavé.
Já samozřejmě nemůžu vědět, jaká bude cena elektřiny příští rok, ale to oni nemohou vědět také, takže těžko mohou použít jiný výpočet, než jsem použil já, kdy jsem počítal s průměrnou cenou za posledních 12 měsíců. Úplně stejně to udělají i oni, opravdu v tom nehledejte žádnou vědu. Klidně bych se vsadil, že příští rok bude průměrná cena silové elektřiny vyšší než letos.
Ten trik u tohoto dodavatele spočívá ve vysoké ceně stálé měsíční platby. 6 Kč bez DPH za den vypadá na první pohled málo, ale když to vynásobíte 365, tak se dostanete na 2190 Kč bez DPH v neregulované části ceny elektřiny. Ve finále tedy já s celou svojí obvyklou roční spotřebou zaplatím za elektřinu méně než vy, i kdybyste měl spotřebu nulovou. Tím ale neříkám, že to je nevýhodné pro každého, při větší spotřebě to vycházet může.
Ještě bych dodal, abyste si nemyslel, že pokud si s tímto dodavatelem uvaříte čaj ráno místo v poledne, tak ušetříte, tak vězte že pokud nemáte elektroměr s průběžným měřením, což pravděpodobně nemáte, tak neušetříte. Pak se totiž určuje vaše spotřeba v čase podle typového diagramu dodávky a ne podle skutečně odebrané elektřiny.
Emile souhlasím, pročetl jsem to, kdo má chytrý elektroměr tomu se účtuje každou hodinu jiná cena dle on-line ceny na trhu (jestli jsem se dobře díval, tak na FA mám cenu za silovou EE cca 60 €/MWh), tak mám na faktuře cenu . Oproti klasickému dodavateli tam je cena silové EE fixní. Vyplatí se to u RD, které vaří, topí, a ohřívají vodu, u domácností, které jen svítí, to asi smysl nemá. S tímto distributorem by pro větší efekt bylo nutné nastavit fungování domácnosti dle trhu. Tzn. praní, myčka, topení, bojler, nastavit co nejvíce do období od 22:00 - 6:00. Navíc silová E tvoří asi jen 1/3 trhu. Ale už se mi ozvali, tak jsem na to uvidím.
The Haliade-X operates at a 7.81rpm rated speed, resulting in a modest 89.2m/s rated tip speed.
7.81 otáček z minutu, konec lopatky cestuje rychlostí ~320 Km/h
Jsem v tom úplný laik, ale řekl bych, že to na otevřeném moři splyne s hlukem větru v pozadí.
Toto je skutečný přechod na OZE , jedna etapa = 1 jaderný blok, 130km od pobřeží nelétají žádní ptáci, které by vrtule zabíjely a z pobřeží nejsou vůbec vidět.
Souhlas. Off-shore vítr je rozhodně nejlepší OZE (mimo vody, jejíž potenciál je už ale povětšinou využit). Solidní koeficient využití i předvidatelnost, dobré denní i roční rozložení výkonu, hodně dobrý EROEI. Prostě odpadá většina problémů/kontroverzí OZE.
Upřímně doufám že se to prakticky dlouhodobě osvědčí, je to podle mně jediný OZE který by někdy mohl napájet P2X výrobu syntetických paliv, bez kterých se např. dálkové letectví NIKDY neobejde.
Ano technicky možné, za 10 let budou dobré přímořské VTE i jako plovoucí varianta a to povede k tomu ,že VTE na moři budou prakticky nevyčerpatelným zdrojem energie s tím ,že výrobou syntetických paliv, zejména zemního plynu a baterií se bude zálohovat síť bude toto jedna z možný post fosilních cest jak si zajistit dostatek energie a to pro státy , které k tomu mají dostatečně velké pobřeží , další cestou budu FV panely a to pro státy s celoročně teplým klimatem nejlépe pro takové kde část země pokrývá poušť nebo polopoušť. Pak ještě zbývá cesta jaderných a později se přidá cesta termojaderných elektráren.
Problémem zůstává to, že pro ČR jsou kostky už vrženy. V zimě u nás nemusí prakticky slunce nesvítí a vítr nemusí foukat třeba měsíc, přitom spotřeba energie je enormní. Zbývá tedy cesta jaderná, protože termojaderné elektrárny ještě nemáme. Bohužel státy s možnostmi dobrých větrných podmínek se snaží tyto svoje výhody využít proti nám přes členství v evropské unii, kdy oni budou dostávat unijní peníze na svoje obnovitelné zdroje v oceánu, kdežto my na budování jaderných elektráren žádné zdroje nedostaneme, přitom povinnost odvádět peníze do společného fondu máme stejnou jako oni.
No a nebo si přestaneme hrát na energetickou ču-čche, necháme elektroenergetiku trhu, postaví se silné propojení s okolím a bude se to řešit kombinací všeho možného podle toho co bude v danou chvíli nejvýhodnější.
A to "všeho možného" bude jako co ?
Být v situaci, kdy nemám záložní variantu je vždy problém. Trh funguje pouze tam, kde je konkurence, tam kde konkurence chybí se vždy nasadí monopol/oligopol a maximální ceny.
Takže pokud chceme mít akceptovatelné ceny energií musíme mít jaderné elektrárny, tím zajistíme že nejvyšší ceny na trhu budou shora omezené.
Potom už nám to silné vedení bude užitečné, protože budem mít i levnou elektřinu z vedení ze severu i nepředraženou elektřinu, když levná nebude k dispozici.
Pokud chcete použít JE jako horní omezení ceny, tak ten horní limit bude někde kolem 90-100€ v době spuštění, zatímco plyn a OZE budou s to udělat to horní omezení někde na úrovni 60-70€. Někde do pásma JE by se pak vlezly bez větších problémů také velké PVE s týdenním cyklem. Navíc cena JE je počítaná na provoz na plný výkon a po maximální dobu, ne na situaci že by musely omezovat výrobu na delší období podle požadavků burzy. PVE je počítaná na mnohem kratší doby provozu.
JE by mohly být možností pokud to budou soukromé s ne státní projekty, jenže do těch se nikdo nepohrne, ne dnes a už vůbec ne u nás kde jsme si to s důvěryhodností dost podělali. Navíc JE nedovolí cenu omezit shora, to by musel být výkon obrovský, zejména po posílení vedení. A budou-li se PPE pohybovat cenově kolem 60€ a budou-li se OZE pohybovat do 60€, tak se JE nezaplatí nikdy. To by zase musela být kapacita vedení omezená, což jde proti možnosti importu levné elektřiny.
Stejně tak trh bude fungovat, jak říkáte, jenom pokud nebudou monopoly, jenže k tomu je třeba aby byl trh dostatečně velký. To bude jenom pokud bude dostatečné propojení s okolím a stejně oblasti OZE zatím monopoly nějak nehrozí, ty budou naopak hrozit, pokud se ČR vydá cestou energetické ču-čche. Všimněte si že se na projekty JE neudělá nějaký joint venture projekt kdy by do toho ČEZ vložil pozemky v současných JE a nějaký kapitál, zbytek byl třeba zahraniční, ale dělá se to jako státní projekt. Přesně podle toho jak se do ekonomiky nemá stát míchat.
Mezinárodní energetická agentura tvrdí něco úplně jiného:
www. oecd-nea. org/jcms/pl_51126/low-carbon-generation-is-becoming-cost-competitive-nea-and-iea-say-in-new-report
V první řadě NEA je Nuclear Energy Association, v druhé čísla od Lazardů jsou trochu jiná, s tím že pro staré JE tam je nějakých 29USD za MWh www. lazard. com/media/451419/lazards-levelized-cost-of-energy-version-140. pdf Což ale dopovídá těm číslům NEA. Jenže tady je třeba brát v úvahu že pro nové JE jsou ta čísla kdesi kolem 130-200USD za MWh. A minimálně prvních 25 let by se tak projevovaly tyto vysoké ceny proudu z JE.
Naproti tomu OZE mají v utility scale řešeních obrovský cenový náskok, jsou třeba na dvojnásobku ceny ze starých JE, ale zato je to i s investičními náklady a hned. Mohli bychom spočítat kolik peněz navíc bude JE stát, ale myslím že to vychází, odhadem, pořád líp pro OZE. V případě odběratelských instalací zase cenově odpovídají zhruba tomu kolik stojí odběratele elektrický proud.
V první řadě se už v nadpisu píše "NEA and IEA say in new report", v druhé řadě čísla od Lazardů jsou trochu jiná z toho důvodu, že Lazardi nevycházejí z konkrétních projektů ale z výpočtů co by kdyby, jako např. kdyby se stavěly OZE jen v lokalitách s prakticky ideálními podmínkami, které však značná část zemí včetně ČR nemá k dispozici.
Pro nové JE jsou do výpočtů od Lazardů nastavené takové parametry, za kterých se žádná JE nestaví a stavět nebude, tj. krátká návratnost, vysoká cena peněz a krátká životnost. Proto se čísla pro JE od Lazardů s realitou značně rozcházejí, na rozdíl od čísel od IEA/NEA, která zohledňují konkrétní projekty s realistickými parametry.
Počet ptáků zabitých v USA větrnými elektrárnami v přepočtu na 100% výroby elektřiny je asi 500 krát menší, než úhyny ptáků způsobené divokými kočkmi, okny budov a pesticidy.
Zdroj: The Avian and Wildlife Costs of Fossil Fuels and Nuclear Power, Journal of Integrative Environmental Sciences vol. 9, no. 4, December 2012, 255-278, Vermont Law School, Research Paper No. 04-13
A prosím všechny o minutu ticha za těch ~8 miliard kuřat, která Američani ročně sežerou. O krocanech, husách, kachnách a dalších ptácích ani nemluvě.
Já musím, pln lítosti, přiznat, že jsem dnes uvařil na polívku holuba. Byla moc dobrá ta polívka.
A si predstavte, ze medzi nami ziju ludia, ktory si myslia, ze tie turbiny funguju opacne, je im dodavana EE aby fungovali ako ventilator a ovladali pocasie v EU, to som pocul presne pred par dnami na obede v praci od spolusediacich :D A vsetci okolo to zrali, slintali a krochkali nad tym ako odhalili obrovsku konspiraciu...
14 MW, to už je slušný výkon ! Pamatuji celkem nedávné časy, kdy větrník již o 3 MW byl považován za obrovský. Počítám, že nakonec budou vyráběny i výkony 20 nebo 30 MW. Třicet takových vrtulí dá pak 900 MW celkem a může ročně dodat elektřiny jako menší uhelka.
Jedna pořádná zima to soudruhům větrníkům ukáže...
jedna mohutná tlaková výše na 30 dnů spolkne veškeré plynové rezervy v Evropě a co dále, jak budou regulovat sítě bez PPE???
lze získt ekonomické údaje o IN včetně motáže, kabelůdy celkové výrobní a provozní náklady, náklady na servis a po 10 letech nové převodovky či celé strojovny, takový seriozní výpočet by měl být předložen veřejnosti před rozhodnutím o EE zajištění EVROPY!!! Zatím nikde ani čárka!!!
Takové údaje budou k dispozici po 20 letech provozu. Nejde jen o počáteční investici, ale i o zkušenost s řízením v síti, chováním základů, abrazí lopatek.
Tak to máme velké štěstí, že jsou s nimi zkušenosti počínající rokem 1991.
Naprosto souhlasím že spousta dnešních OZE dat není spolehlivá, někde ještě ani nešlo spočítat náklady na celý životní cyklus, taky mám pocit že zakládáme budoucnost energetiky na teoretických projekcích bez započtení nepředpokládaných nákladů na praktickou realizaci.
Zrovna v off-shore VTE ale sakra doufám. Solár je podle mně vtip, katastrofální koeficient i rozložení výkonu, vysoká CO2 stopa, vysoké náklady na zálohy nebo akumulaci, EROEI se zlepšuje ale pořád nic moc. Biomasa je ekologická katastrofa. On-shore vítr takový střed, ale NIMBY. Hydro je jasný top, ale prakticky vyčerpané. Off-shore vítr mi vychází jako jasný vítěz prakticky po všech stránkách. Nezavazí, nezabijí, neotravuje, průběh i koeficient hodně dobrý, EROEI hodně dobré. Jednoduchost a spolehlivost je tam priorita, převodovka u tak velké turbíny bohužel být musí, ale proto používají generátory s permanentními magnety i když jsou investičně drahé jak svině.
Prostě jestli nebudou praktické off-shore VE, tak jsou celé OZE totální blbost:D Osobně si myslím že nakonec bude mix jádro/OZE, ale jestli vidím nějakou šanci na full OZE tak jedině založenou na off-shore větru.
Souhlasím s tím, že je blbost zakládat budoucnost energetiky na teoretických projekcích. Proto je pro mě například česká ASEK zcela bezcenná a už z principu špatně napsaná publikace. O výpočtech páně Wagnera ani nemluvě.
Pokud se má s tím, že se offshore vítr pořádně rozjede, je nesmysl budovat jaderné elektrárny. Místo toho je třeba začít urychleně posilovat přenosové kapacity z ČR na sever a západ a nechávat se hýčkat tím "mořem" levné elektriky. Levná bude, ekonomické zákonitosti hovoří jasně, jsou to průmyslové výrobky, ne infrastrukturní stavby jako velké tepelné elektrárny.
Tak pokud chceme co nejrychleji navýšit kapacitu, tak by se snad možná dalo převést vedení z Boguszówa 2x110kV na 3x +-150kV, to by mohlo navýšit kapacitu a ještě k tomu vytvořit řiditelné propojení mezi Boguzszówem a Neznášovem. Jediné co by bylo třeba je pak modernizace vedení.
ČR má v zásobnících asi 40% roční spotřeby plynu. UK nevím, ale v každém případě není technický problém mít zásobníky plynu a plynové elektrárny pro případ extrémního počasí, které trvá měsíc nebo 2. Ty VTE na moři mají využitelnost podobnou jako uhelné bloky jsou tedy vcelku stabilní zdroj.
Předpoklad 5000 efektivních hodin ročně je hodně optimistický (podle Fraunhoferů činilo průměrné využití německých offshore farem v r.2019 cca 45%, Hollandse Kust plánuje 4000hodin). Dogger Bank je unikátní lokalita, možná tomu tam tak bude, ale typické to není. Kromě toho, počasí bude fluktuovat, občas přeci jen nastane svévolné bezvětří, srovnání s disponibilitou uhelné elektrárny není úplně výstižné. Souběžná záloha bude nutná, náklady dvojí, úspory jen na spotřebě plynu.
Fakt si myslíte, že mají stavět nějakou průměrnou offshore VtE? To jako, že nepoužijí to nejlepší, co aktuálně trh nabízí? Aha, vlastně jo, tohle přesně chtějí udělat. Je to i v nadpisu článku.
Použijí, co má nejlepší papírové parametry, v tom spor není. VtE bez státní podpory, nadto za UK peníze a do UK sítě, mi nevadí, naopak, jen jsem často zažil, jak powerpointově úžasné podnikatelské záměry skončily ždímačkou poplatníků včetně sanace dotčených bank.
Čajové clippery byly nádherné lodě, založené na stovkách let zkušeností s větrem, a přesto je uhlí nahradilo. Těch budoucích 6 TWh ročně z 1,2 GW Pinst je momentálně věcí víry. Uvidí se po řadě let provozu.
Na okraj, Dogger Bank je moréna, zpevněná váhou ledovce nejen svisle, ale i bočním tlakem. Domnívám se, že ten šikmý vektor napětí tam asi ještě bude. Založit na tom bočně namáhaný stožár pro daný výkon by bylo náročné na pevnině, natož bude pod vodou. Investor to samozřejmě ví, ale zkušenost s tím nemá nikdo, dimenzovat to bude nutné na bezpečnou stranu, tedy draho.
Až na to, že ty uhelky vyrábějí podle merit orderu převážně v době, kdy je elektřina drahá, větrné elektrárny naopak když je levná...
Tak jim přejme co nejvyšší koeficient využití, aby jsme my, spotřebitelé, měli co nejvíce té levné elektřiny a ne tu drahou, špinavou uhelnou.
BTW. Pro Brity už je uhelná elektřina věcí minulosti už teď.
Bohužel (nebo spíš naštěstí) si příroda dělá to co uzná za vhodné, a ne to co si přeje Jan Veselý nebo Emil Novák. Takže navzdory mým nebo vašim přáním stále budou dlouhá období, kdy vítr nefouká, a kdy si s tou "levnou" elektřinou z větrných elektráren nevystačíme. Pak musí chtě nechtě nastoupit ty "drahé" zdroje.
Podle Energostatu má černé uhlí za poslední měsíc podíl na výrobě elektřiny v Británii skoro 3 %, takže ani s tou uhelnou minulostí to není tak žhavé.
Fakt si emile myslíte, že výroba VtE závisí jedině na větru?
Fakt si myslíte, že jsem napsal, že závisí jedině na větru?
Emile období nižší výroby z VTE máme za sebou a před sebou do konce roku větrné období, už minulý týden produkce VTE v Německu 30%, tento týden začínáme na 39% a dle předpovědí se tato čísla se ještě výrazně vylepší. Můžeš se těšit na několik týdnů levné a čisté EE z VTE. Máš radost, že?
To by to v první řadě musela být pravda. Stačí se podívat na ElectricityMap. Ta "levná a čistá" německá energetika má právě teď 6× vyšší emise než francouzská, která je má mnohonásobně nižší celoročně, ať fouká nebo nefouká. A o tom jak je ve výsledku německá energetika levná je také zbytečné diskutovat.
ale Emčo, pochybuji o tom, že by do ČR proudila EE z francouzských JE, ale určitě k nám proudí EE z Německa, o kterém se bavíme, že. Včera 37 GWh, dnes 10 GWh. Za celý rok 2020 zatím 3,8 TWh.
Ve skutečnosti neproudí EE z Německa k nám, ale přes nás do Rakouska a na Slovensko. Bavíme se o čistotě německé elektřiny, a ta je vzhledem k vynaloženým nákladům naprosto žalostná.
Emčo to se ale pleteš, fyzické toky EE jsou mnohem větší, s Německem v tomto směru máme za rok k 21.12.2020 bilanci zápornou 5,9 TWh, ale číslo 3,825 TWh je dodaná EE z Německa do ČŘ. To je ale každý rok, německé VTE pomáhají snižovat naše emise už několik let. Ale jinak s tebou souhlasím, Německo v energetice patří k 5 největším ostudám v EU. Totální hrůza je Polsko 75% uhelek, Bulharsko 38%, ČR 37% uhelek, Německo 24%, Rumunsko 17%. Co je, ale rozdíl, Německo na rozdíl od ČR s tím něco dělá, a každý rok rychle navyšuje výrobu z VTE a FVE na úkor uhlí. Do konce roku máme 10,5 dne a FVE proti roku 2019 už přidala 3 TWh, VTE 2 TWh, tzn. do konce roku to bude dohromady + 10-12 TWh, + zprovozněný podmořské vedení do norských vodních elektráren s roční kapacitou přenosu cca 10 TWh z německých VTE (to je dobrá zpráva pro snížení emisí v Německu příští rok využijí tento kabel k většímu využití EE ze svých VTE a tím sníží produkci z uhelek, ale tím pádem na nás zbyde míň přebytků z větru, budeme muset konečně zabrat sami, ale z blížící se změnou vlády a pomalých koncem plenkaře Zemana + penězi z EU jasně určenými na FVE a VTE (cca 150 miliard) je jasné, že i naše doba energetického temna končí
Pletete se vy, jednak mluvím o situaci jaká je teď a ne o nějakém součtu za celý rok, a za druhé jakou máme bilanci s Německem vůbec nic neříká o tom, kde se ta elektřina skutečně spotřebovala. To nebylo v ČR ale hlavně na Slovensku a v Rakousku nebo ještě dál na jih, kam většina té elektřiny přes nás jen protekla.
Říká se, že Česko postavilo Temelín navíc a exportuje ho do Německa a Rakouska. Ale ve skutečnosti jsou poslední desetiletí navíc spíš naše staré uhelné elektrárny, které teď pomáhají zajišťovat středoevropskou síť před nestabilními větrníky z Německa. Jenže teď se rychle podstatná část z nich vypne. Uvidíme výsledek.
Já tedy předpovídám, že během nejbližších let 2021-22 nastane v Německu jejich největší energetická krize století.
O Německu jsem četl, že oni mají kapacitu zásobníků na půl roku spotřeby, nějakých 600 TWh tepelných.
Já o Německu četl mnohokrát, mají ještě větší zásobníky než my, ale u těch čísel není jasné jestli je to jen na topení nebo i na elektriku. My máme zásoby na 3+ zimní měsíce, ti Němci podle mně budou mít podobně protože mají víc plynovek ale zároveň větší zásbobníky. Měsíc co tu někdo psal je nereálně nízko, ten půlrok bude zase jen topení nebo v létě. Nemám to exaktně, ale 3-4 střední zimní měsíce jsou docela realistické.
Díval jsem se na německou výrobu a v zimních měsících, kdy je největší spotřeba, měli typicky výrobu 50-52 TWh/měsíc. Lidi strašně podceňují to kolik tepla se spotřebuje na topení.
Německá výroba v zimních měsících prosinec 2019 = 45 TWh (vítr = 15,5 TWh = podíl 34%), leden 2020 = 48 TWh (vítr = 16 TWh = podíl 34%), únor 2020 = 46 TWh (vítr = 20 TWh = podíl 45%), březen 2020 = 44 TWh (vítr = 14 TWh = podíl 33%, už v březnu začínají hodně vyrábět FVE = 4,5 TWh = podíl 10%). VTE jednoznačně nejvíc vyrábějí EE v zimních měsících.
Němci maj podle různejch zdrojů zásobníky s kapacitou cca 240 TWh. Za posledních 20 let (poslední data v evropskejch statistikách jsou pro rok 2018) byla ročni spotřeba plynu v Německu někde kolem 850 TWh - samozřejmě podle toho jaký byly zimy. Po měsicich nevim to by chtělo ještě pohledat. Na půl roku zásoby určitě nemaj leda že by to bylo od dubna do září :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se