Domů
Větrné elektrárny
Obyvatelé Krouny a Anenské Studánky dnes hlasují o nových větrných elektrárnách
větrný park

Obyvatelé Krouny a Anenské Studánky dnes hlasují o nových větrných elektrárnách

Ve dvou obcích v Pardubickém kraji se dnes budou konat místní referenda kvůli výstavbě větrných elektráren. Stát by mohly u Krouny na Chrudimsku v lokalitě Františky a u Anenské Studánky na Orlickoústecku. Za každým projektem stojí jiný investor.

U Krouny chce společnost PV Consulting postavit větrník s výkonem až 6,5 megawattu (MW). Obci nabízí 300.000 korun ročně za každý instalovaný MW výkonu, obyvatelům dodávky silové elektřiny za 3,3 koruny bez DPH za kilowatthodinu. Lidé budou odpovídat na otázku: „Souhlasíte s tím, aby orgány obce Krouna umožnily umístění jedné větrné elektrárny na obecním pozemku p. č. 1/5 v katastrálním území Františky?“.

V Anenské Studánce chce vyrábět energii z větru společnost NOHO Energy. U obce již několik větrníků stojí, před 15 lety je tam vybudovala společnost S&M CZ. Obyvatelé se mají vyjádřit k otázce „Souhlasíte s výstavbou větrných elektráren na území obce Anenská Studánka a s uzavřením smlouvy o spolupráci s obcí na společném záměru se společností NOHO Energy?“.

Plány na stavbu větrných elektráren existují také u Vojtěchova na Chrudimsku a Stašova na Svitavsku. Dalších deset až 20 soustrojí chce vybudovat na Svitavsku a Orlickoústecku společnost ČEZ Obnovitelné zdroje.

Zatím největší větrnou elektrárnu v kraji s výkonem 4,2 MW postavila letos společnost S&M CZ u Žipotína na Svitavsku. Nahradila jeden z větrníků, který tam stál od roku 2006. Díky tomu byl povolovací proces jednodušší, projekt nevyžadoval posouzení vlivu na životní prostřední (EIA).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Karásek
11. listopad 2023, 12:18

Doufejme, že referenda dopadnou dobře a obyvatelé nepodlehnou lhářům, kteří lživě straší vysokým hlukem, zabíjením ptáků atd...

Jan Veselý
11. listopad 2023, 13:15

A krávy přestanou dojit, zapálí stodoly, děti dostanou psotník a obilí polehne. :-)

Pardon, tohle prostý lid kolem roku 1850 tvrdil o železnici.

Emil
11. listopad 2023, 15:18

Až na to že problémy s hlukem a zabíjením ptáků větrné elektrárny reálně mají, na rozdíl od těch vymyšlených problémů u železnice.

Jan Veselý
11. listopad 2023, 16:22

Největší problém z hlukem a zabíjením ptáků mají větrné elektrárny v hlavách "necu" lidí. Typické pro tyhle lidi je i to, že řádově horší zdroje hluku a řádově větší zabijáci ptáků je nechávají zcela chladnými.

Emil
11. listopad 2023, 16:44

A na to jste přišel jak konkrétně, kdo má s čím "největší problém"? V jakých jednotkách jste tu velikost problému měřil? Fakta jsou taková, že větrné elektrány hluk dělají a ptáky zabíjejí, což problém prostě je. Samozřejmě ne všude, ale to není důvod tento problém bagatelizovat a tvrdit že to není problém nikde, protože to není pravda a důkazů je o tom plno. Které "řádově horší zdroje hluku a řádově větší zabijáci ptáků" nechávají koho konkrétně "zcela chladnými" a jak jste na to přišel?

Josef
11. listopad 2023, 19:26

Fotografie hromad mrtvolek ptáků a mračna much od rozkládajících se mršin ale pan Emil nemá.....

Emil
11. listopad 2023, 19:56

Na to aby člověk pochopil, že problémy se zabíjením ptáků větrné elektrárny skutečně mají, nejsou potřeba žádné fotografie mrtvolek, úplně stačí to k čemu došla např. Španělská ornitologická společnost: canadafreepress. com/article/spanish-wind-farms-kill-6-to-18-million-birds-bats-a-year

Josef
11. listopad 2023, 20:36

Takže důkaz není, jen úvaha ze Španělska, u nás jsou VTE, v Polsku a Rakousku nebo v Německu, ale fotky zabitých ptáčků v době, kdy si lidé fotí i jídlo......Už to vzdejte

Emil
11. listopad 2023, 20:41

Výzkum Španělské ornitologické společnosti není žádná "úvaha", Josefe. Jestli chcete vizuální důkaz jak větrná elektrárna zabíjí ptáka tak tady ho máte: twitter. com/inklessPW/status/1459548516070612996

Už to vzdejte sám.

Josef
12. listopad 2023, 09:03

Pane Emile, na rozdíl d Vás jsem pod VTE byl mnohokrát a nic tam neleželo,

Emil
12. listopad 2023, 09:15

1) Josefe, jak přesně jste přišel na to, kolikrát já jsem byl pod VtE?

2) Argumentaci že se Španělská ornitologická společnost plete a u VtE obecně to problém není, protože vy jste údajně pod nějakou "mnohokrát" byl a nic jste tam neviděl, myslíte vážně?

Karásek
12. listopad 2023, 13:33

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emil má všechno jen v hlavě. Prokázat to ale nemůže.
.

Karásek
12. listopad 2023, 13:31

Ale Emile, nepovídejte.

Petr Turek
11. listopad 2023, 22:45

Zcela objektivně určitý hluk VTe skutečně dělá. Pokud je dostatečně daleko, tak to asi nikomu nevadí a na mrtvé ptáky každý kašle.

Jinou věcí je cena pozemků či nemovitostí. Kdo bude chtít si koupit chalupu co se jí nedaleko na kopci točí větrák, asi nikdo a nebo bude chtít velkou slevu a o tom to je, nikdo si nechce snížit hodnotu svého majetku, tedy až na blázny...

Sliby o levné elektřině jsou úsměvné ve srovnání se ztrátou hodnoty majetku...

Karásek
12. listopad 2023, 13:35

Když bude nějaká hodně pěkná chalupa s hodně velkou slevou tak mě prosím dejte vědět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se