Domů
Větrné elektrárny
V USA loni zprovoznili rekordní objem výkonu ve větrných elektrárnách
Americká větrná farma.
Zdroj: Winchell Joshua, U.S. Fish and Wildlife Service / Creative Commons / Public domain

V USA loni zprovoznili rekordní objem výkonu ve větrných elektrárnách

Větrné elektrárny se v USA již druhým rokem v řadě umístily mezi všemi zdroji elektrické energie na první příčce z pohledu růstu instalovaného výkonu. Loňský rok byl přitom rekordní, a do provozu byly uvedeny větrné turbíny o zhruba dvojnásobném výkonu ve srovnání s průměrem z předchozích pěti let. Hlavní hnací silou pro takto vysoký meziroční nárůst instalovaného výkonu bylo snížení podpory pro nové zdroje od letošního roku.

Výkon instalovaný ve větrných elektrárnách v USA každoročně roste o jednotky GW, málokdy se však přehoupl přes desítku. Podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) se tak však stalo v loňském roce, kdy růst nového výkonu dosáhl rekordních 14,2 GW, čímž o 1 GW překonal předcházející rekord z roku 2012.

Hlavní příčinou tak výrazného růstu výkonu v loňském roce bylo podle agentury blížící se snížení výše federální provozní podpory, kterou však na samém konci loňského roku nakonec americký kongres prodloužil i na letošní rok. Zásadní vliv změny režimu podpory na výši instalovaného výkonu v daném roce je patrný i z předchozích let, zejména v letech 2012 nebo 2019.

Roční růst výkonu větrných elektráren v USA mezi lety 2004 a 2020.
Roční růst výkonu větrných elektráren v USA mezi lety 2004 a 2020. Zdroj: EIA

Celkový instalovaný výkon ve větrných elektrárnách činil napříč Spojenými státy podle agentury po rekordním loňském růstu 118 GW. Nejvíce větrných elektráren se nachází ve státu Texas, a to více než celá čtvrtina výkonu s 30,2 GW ke konci loňského roku. Podle EIA tak Texas s 20% podílem větrných elektráren na místní výrobě elektřiny v loňském roce vyrobil z větru více elektřiny než všechny tři státy (Iowa, Oklahoma a Kansas), které následují v žebříčku za ním, dohromady.

Celkově se větrné elektrárny podle agentury podílely na výrobě elektrické energie v USA ve velkých zdrojích (s instalovaným výkonem alespoň 1 MW) 8,4 %, avšak řada z větrných elektráren byla loni zprovozněna ke konci roku, a jejich příspěvek k celoroční výrobě byl tudíž nízký. V letošním roce tak agentura odhaduje růst jejich podílu na přibližně 10 %.

Podíl větrných elektráren na výrobě elektřiny v jednotlivých státech USA v roce 2020.
Podíl větrných elektráren na výrobě elektřiny v jednotlivých státech USA v roce 2020. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
pr
5. březen 2021, 13:06

OFF: námět redakci na monitoring: www. idnes. cz/auto/zpravodajstvi/elektromobil-emise-presun-spalovaci-motor.A210302_132806_automoto_fdv

Karásek
5. březen 2021, 14:29

Po odchodu prezidenta Trumpa budou nové instalace větrných elektráren v USA bezpochyby stoupat. To se nedá říct o jaderných elektrárnách. Jejich nová výstavba bude mít zřejmě v USA, stejně jako ve většině vyspělých zemí konečnou. Kdysi byly USA lídr ve větrné enrgetice, dneska samozřejmě vládne Čína.

energetik II
5. březen 2021, 17:41

TO : Karásek

Ano, Čína jasně dominuje. Loni Čína přidala ve větru 71,67 GW !! a USA - 14,2 GW. U obou zemí jde o rekord, ovšem ten americký je 5 krát !! menší. "Přetahovaná" mezi USA a Čínou končí ve stále více oblastech ve prospěch Číny. Poradila si s COVIDEM i bez očkování /denně má 10 až 20 nových případů/ a rychle znovu rozjela svou ekonomiku. V této zatěžkávací zkoušce obstálo čínské obyvatelstvo i čínská vláda na jedničku. USA přesně naopak.

Karásek
5. březen 2021, 19:09

Jde o to, jestli covidové statistiky z Číny jsou pravdivé.

Jaroslav
6. březen 2021, 08:57

to karásek Správně když nevím nebo neznám tak pochybuji! Na tom stojí dnes vše!

Vinkler
6. březen 2021, 13:27

Pochybujete taky o problémech se zimou v Texasu minulý měsíc?

Carlos
6. březen 2021, 13:56

Nedávno o tom Vox měl video (asi 10 minut, neměl jsem moc na ten Texas čas, po roce toho šílenství mám problém s produktivitou už), problém je jednak že Texas má vlastní EPS asynchronní s okolními propojeními (myslím tam může jít proud jenom přes nějaké měnírny), jednak jim vypadla z každého systému část, vypadly plynové, uhelné, i jaderné elektrárny, do toho nějaké větrníky. Prostě to tam není stavěné na tak nízké teploty a omezená kapacita pro import způsobila ten zbytek.

Karásek
7. březen 2021, 14:09

Odpověď Vinklerovi. O mrazech v Texasu nepochybuji. Dezinformátoři ale lživě informovali, že větrné elektrárny nemohly vyrábět. Pravda to nebyla, vyrábět nemohly některé fosilní a jaderné a to kvůli zamrzajícímu vodnímu potrubí na chlazení.

Emil
7. březen 2021, 15:51

Pravda to samozřejmě byla, větrné elektrárny byly hned po plynu druhý zdroj s nejvyšším instalovaným výkonem mimo provoz, viz graf níže, takže dezinformátor budete spíš vy.

ibb. co/5F2n6MC

Josef
8. březen 2021, 00:05

Ne nepochybují Texas je daleko....

Petr
6. březen 2021, 09:58

O to vůbec nejde. Průmysl jim neustále šlape a přes svátky nového roku sice nesměli moc cestovat, ale zato měli největší návštěvnost kin a vlastních čínských velkofilmů v celé historii. Když už nevěříte skoro ničemu, tak u Číny stejně úplně stačí sledovat satelitní snímky růstu a modernizace jejich měst.

Vinkler
6. březen 2021, 13:25

Ale to přece mohou být Potěmkinova města ve virtuálním prostoru.

Carlos
6. březen 2021, 13:52

Pane Vinklere, virtuální ty vesnice nebudou, ale v Číně byl a asi pořád je problém s městy duchů. Spekulativní výstavba, stavby nevalné kvality kde se po pár letech ulamují balkony a tak. Ale to je asi problém všech míst kde se dělá velkovýstavba města příliš rychle. Ono se tak dá postavit pár ulic, ale ne celé město.

energetik II
6. březen 2021, 18:03

Ano, čínským statistikám nikdo věřit nemusí , ale realitu už uznat musí. V Šanghaji měli třeba loni průměrnou mzdu 43 000 Kč, u nás v ČR průměr 36 000 Kč. Loni čínská sonda přivezla na Zem horninu z Měsíce, nyní krouží kolem Marsu další čínská sonda, která tam v květnu přistane a vysadí čínský "Marsochod". V dubnu bude vyslán do kosmu základový 20 tunový modul čínské pilotované stanice, ještě v dubnu se spojí se 13 tunovou čínskou zásobovací lodí a v červnu tam přistanou 3 kosmonauti na 8 tunové loni Šenžou. Příští rok se připojí další dva moduly stanice po 20 tunách , celkem pak bude mít stanice přes 80 tun. Čínští kosmonauti se tam mají střídat po 6 měsících pobytu. V loděnicích v Šanghaji právě dokončují třetí čínskou letadlovou loď o výtlaku 85 000 tun, délce přes 300 metrů, vybavenou elektromagnetickým katapultem. Po amerických jaderných letadlových lodích to bude druhé největší válečné plavidlo na světě./US letadlovky mají přes 100 000 tun/. V Číně je v závěrečné fázi vývoje vlak Maglev pro jízdu rychlostí 600 km/h. První prototyp se nedávno poprvé zvedl nad koleje a rozjel. V jedné části Šenčenu nedávno uvedli do provozu skupinu elektrických taxíků, které vozí cestující bez řidiče = autonomní vozidla. Čína nám už dávno v technice utekla, nyní začíná utíkat i USA.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se