Francie vybrala uchazeče o stavbu komerční plovoucí větrné elektrárny
Francouzské Ministerstvo pro ekologickou transformaci ve středu zveřejnilo seznam předběžných uchazečů do výběrového řízení pro projekt plovoucí přímořské větrné elektrárny, která má vzniknout na jih od Bretaně. Elektrárna má být devátým přímořským větrným projektem ve Francii a jedním z prvních projektů využívajících plovoucí turbíny v Evropě.
Výběrové řízení pro stavitele projektu elektrárny, jejíž instalovaný výkon má činit mezi 230 a 270 MW, byl spuštěn na konci dubna. Přihlášky do něj mohli uchazeči zaslat do 1. července. Během následujících měsíců se vybraní uchazeči budou účastnit dialogu s ministerstvem o detailech a konkrétních parametrech jednotlivých návrhů. Cílem těchto jednání bude dosáhnout co nejnižších nákladů na realizaci a zajistit realizovatelnost projektu.
Úspěšnými uchazeči pro další fázi výběrového řízení jsou společnosti:
- Eoliennes Flottantes Bretagne Grand Large, projektová společnost EDF a Maple Power
- Equinor
- Iberdola
- RWE Renewables
- Ocean Winds, společný podnik ENGIE a EDPR
- Konsorcium společností CIP a ENI
- Konsorcium společností Elicio a BayWa re
- Konsorcium společností Shell, Valeco, Eolien en Mer
- Konsorcium společností Total Energies, Green Investment Group a Qair
- Konsorcium společností wpd, Vattenfall a BlueFloat
O dalším projektu bude ještě rozhodnuto
Francie plánuje na jih od Bretaně vybudovat celkem 2 projekty plovoucích větrných elektráren. Druhý projekt má být přibližně dvakrát větší, jeho instalovaný výkon má činit zhruba 500 MW. O obou projektech byla vedena veřejná diskuze pod záštitou francouzské Národní komise pro veřejnou diskusi. V rámci debat byla identifikována oblast o rozloze 130 km2, ve které by první z projektů měl být realizován.
Vítěz výběrového řízení pro tento projekt má být vyhlášen příští rok, soutěžená elektrárna by pak měla být uvedena do provozu v roce 2029. Elektrárna se má nacházet v oblasti s přibližnou hloubkou vody 90 metrů.
Výhodou technologie plovoucích větrných turbín je možnost instalace i do větších hloubek. Běžnější přímořské větrné turbíny s pevným základem jsou v současnosti instalovány v mělkých lokalitách zpravidla s hloubkou do 50 až 60 metrů. Plovoucí turbíny proto otevírají další příležitosti pro výstavbu přímořských elektráren po celém světě.
Ve Francii jsou se státní podporou momentálně realizovány 4 pilotní projekty plovoucích větrných turbín, každý s instalovaným výkonem přibližně 30 MW. Jeden z projektů je realizován na jih od Bretaně, zbylé tři jsou ve Středomoří. Státní podpora pro tyto pilotní projekty ve formě garantovaných výkupních cen elektrické energie má činit 240 EUR/MWh.
Mohlo by vás zajímat:
240 EUR/MWh za nestabilní zdroj no to je supervýhodné proti každé jaderné elektrárně.....
První pokusy jsou vždy drahé, pane Josefe. Srovnejte to prosím s naším prvým pokusem (úspěšně dokončeným) jaderné elektrárny A1 v Jaslovských Bohunicích. Kolik vyprodukovala před svojí havarií a zavřením a na kolik vyšla 1 MWh.
A pak nám to prosím sdělte, ať máme srovnání.
větrná energetika se rozvíjí masivně od roku 2000 a je vývojově u svého vrcholu elektrárny na moři z principu nikdy levné být nemohou a plovoucí už tuplem ne. Protože potřebuje příliš mnoho materiálu a stroje mají nízkou životnost. Realita je ale taková že právě plovoucí VTE je dnes jediný OZE , který je k dispozici v množství, které uspokojí celou poptávku po energiích v přímořských státech a to je pravý důvod jeho rozvoje - OZE za každou cenu.
to Milan Vaněček
standardny demagogicky pristup - polopravdy az klamstva
..Srovnejte to prosím s naším prvým pokusem (úspěšně dokončeným) jaderné elektrárny A1 v Jaslovských Bohunicích..
1) A1 je jeden reaktor/blok a nie cela JE
2) A1 bol experimentálny reaktor naprojektovaný v Česko-Slovensku, ktorý mal overiť možnosti energetického využívania reaktorov na prírodný urán - používal ako palivo neobohatený (prírodný) urán. Skusenosti z vystavby sa vyuzili pri stavbe velkych reaktorov
A to chcete naklady na prevadzku experimentalneho projektu porovnavat s komercnou prevadzkou?
Vasa "pseudoargumentacia" klesa stale nizsie. Stoji Vam to za to?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se