Domů
Větrné elektrárny
Větrné elektrárny v ČR vyrobily v lednu a únoru rekordní množství elektřiny
Větrná elektrárna

Větrné elektrárny v ČR vyrobily v lednu a únoru rekordní množství elektřiny

Rekordní množství elektřiny vyrobily české větrné elektrárny během prvních dvou měsíců letošního roku. V lednu to bylo 87.639 megawatthodin (MWh), v únoru 106.050 MWh. Celkem 340 českých větrných elektráren bylo schopno po oba měsíce vyrábět dostatek elektřiny, jejíž objem odpovídá spotřebě domácností v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, uvedla dnes v tiskové zprávě Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) a Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE).

Větrné elektrárny pokrývají zhruba jedno procento spotřeby elektřiny v ČR. V Česku už druhý rok po sobě nevznikla žádná větrná turbína, uvedla Komora OZE. Hlavním zdrojem elektřiny v ČR byly loni jaderné elektrárny, které se na výrobě podílely z 36,6 procenta. Na druhém místě byly hnědouhelné elektrárny, které vyrobily 35,1 procenta elektřiny.

Leden a únor obecně patří k největrnějším měsícům v roce. Letos během obou zimních měsíců zasáhlo nejen Česko několik silných větrných bouří, zejména Nadia a Eunice, které způsobily značné materiální škody, výpadky dodávek elektřiny či komplikace v dopravě.

Větrné elektrárny po dobu šesti měsíců od října do března vyrábějí každý měsíc asi deset procent své roční výroby. V dubnu a květnu vyrábějí asi osm procent. Od června do září se výroba pohybuje mezi pěti a šesti procenty. Vyplývá to z analýzy měsíčních výrob větrných elektráren v Česku v letech 2009 až 2021, kterou sestavila Česká společnost pro větrnou energii.

České větrné elektrárny pokrývají spotřebu jedenáctkrát méně, než v sousedním Rakousku, které má srovnatelné geografické podmínky, a patnáctkrát méně, než činí průměr států evropské sedmadvacítky. Podle Komory OZE a ČSVE mohou tuzemské větrné elektrárny v roce 2040 reálně pokrýt 31 procent dnešní spotřeby elektřiny v Česku, a to po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich realizací.

„Maximální výroby dosahuje větrná elektrárna od poloviny podzimu do druhé třetiny jara, kdy je zároveň nejvyšší celková spotřeba elektřiny. I v nejhorších měsících je výroba stále na polovině hodnot nejlepších měsíců,“ uvedl předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček.

„Dva roky starý národní energeticko-klimatický plán přitom předpokládá do roku 2040 zdvojnásobení spotřeby zemního plynu ve výrobě elektřiny. Považuji za nezbytné a zároveň všestranně výhodné společně usilovat o urychlení instalací nových obnovitelných zdrojů energie. Jsou to zdroje domácí a přímo tak snižují závislost na dovozu energií včetně těch z Ruska, nepodléhají cenovým turbulencím a pomáhají chránit klima. V obnovitelných zdrojích musíme šlápnout na plyn,“ řekl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

V Evropě bylo v loňském roce vybudováno více než 17 gigawattů (GW) nových větrných elektráren, státy Evropské unie postavily pouze 11 GW, uvádí ve výroční zprávě za rok 2021 Asociace evropského větrného průmyslu WindEurope.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
maly jarda
21. březen 2022, 22:50

"„Maximální výroby dosahuje větrná elektrárna od poloviny podzimu do druhé třetiny jara, kdy je zároveň nejvyšší celková spotřeba elektřiny." ...velmi zavádějící věta ignorující že v nějvětších mrazech fouká nejméně

Rejpal
22. březen 2022, 00:30

No já myslím , že snaha o nahrazení Ruského plynu a ropy nás vyjde velmi draho. Protože jsme 20 let tady budovali energetiku, která předpokládala přechod na Ruský plyn. Současná hysterie kvůli ruské vojenské intervenci na Ukrajině časem opadne, ale levné energie a suroniny z Ruska už nebudou. A Euro a dolar oslabí protože tvořit rezervy v měnách zlodějů se nevyplácí. Proto saudská Arábie už jedná s Čínou o prodeji části ropy v Juanech.

Petr Whatever
22. březen 2022, 07:42

Nákup energie od Ruska, bez ohledu na šílenost toho režimu, nás přijde velmi draho.

Krom toho fosilní paliva musíme utlumit tak jako tak.

Vladimír Šťastný
22. březen 2022, 08:31

Nákup energie(fosilů) z Ruska, bez ohledu na šílenost toho režimu, nás přijde pořád levněji, než z jakékoli jiné části světa.

Fosilní paliva nám dojdou samy od sebe v horizontu cca 15 let pro Tušimice a Prunéřov, pro oblast Ledvic a Počerad jsou zásoby ještě na 50 let. Během té doby bychom měli vybudovat alespoň náhrady za dosloužilé jaderné bloky a konečně si rozmyslet, na čem budeme stavět výrobu zbylé části energie, jak to bude drahé a jestli to vůbec půjde provozovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se