Větrný park Nobles 2 byl uveden do komerčního provozu
Větrný park Nobles 2 ležící na jihozápadě Minnesoty byl uveden do komerčního provozu. Větrný park je tvořený 74 turbínami a má instalovaný výkon 250 MW.
Elektrárna je navržena společností Tenaska se sídlem v Nebrasce. Jedná se tak o jejich již 19. projekt a druhou větrnou farmu, které společnost zprovoznila v roce 2020.
Větrná farma se skládá z celkem 74 větrných turbín. Provozovatel větrné elektrárny, společnost Nobles 2 Power Partners, uzavřela 20letou dohodu s distributorem elektrické energie, společností Minnesota Power, o výkupu elektrické energie z elektrárny.
Výstavba elektrárny začala v srpnu 2019. V polovině srpna 2020 bylo instalováno již více jak 90 % větrných turbín, které procházely testovací fází. Výroba větrných turbín a jejich údržba je od samého počátku zajišťována společností Vestas.
Pro místní oblast se jedná o významné investice do ekonomiky. Po více jak 14 měsíců výstavba zaměstnávala přibližně 150 pracovníků a místním společnostem bylo během výstavby vyplaceno přibližně 15,5 milionů dolarů.
Provoz elektrárny a její údržba bude zajišťována týmem pouze 14 zaměstnanců společností NAES Corporation a Vestas. Očekává se, že provoz zařízení zvýší daňové příjmy pro místní úřady o více jak 1,1 milionů dolarů ročně. Navíc dojde k diverzifikaci zdrojů elektrické energie i využívání půdy. Vlastníci půdy získají stabilní příjem prostřednictvím splátek z pronájmu.
Větrná farma se zavázala k financování a podpoře komunit v lokalitě výstavby. Mezi ty patří města jako Bloom, Larkin, Lismore, Leota, Summit Lake a Wilmont. Elektrárna Nobles 2 bude přispívat komunitám 15 000 dolarů ročně po dobu 20 let. První splátka proběhne již tento rok.
„Čím více obnovitelné energie dodáme našim zákazníkům, tím více benefitů získají místní společnosti, ať už v podobě pracovních míst, peněžních odměn, či darů z čisté energie v jejich regionu. Výhody z provozování větrné elektrárny Nobles 2 nebudou patrné pouze pro lokální podniky. Celá Minnesota bude sdílet ekonomické a environmentální výhody z obnovitelné energie,“ sdělila Julie Pierce, viceprezidentka pro strategii a plánování ve společnosti Minnesota Power.
Hlavním důvodem výstavby větrných elektráren v Minnesotě je plnění klimatických cílů. Dle strategie EnergyForward společnosti Minnesota Power má být do roku 2025 dodáváno 44 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 pak společnost plánuje snížit emise oxidu uhličitého o 40 %.
Zdroj úvodního obrázku: Pixabay
Mohlo by vás zajímat:
Pokud si prostudujete problematiku OZE a budete sledovat diskuse, zjistíte, že OZE nejsou řešením našeho energetického problému. Podle mého názoru lze něco udělat pouze ve směru (drastického) snížení spotřeby. To však špatně funguje s rostoucí ekonomikou, s> 7,5 miliardami lidí na planetě, s> 80 miliony dalších lidí ročně a s rostoucí prosperitou ve 2. a 3. světě.
Já jsem si problematiku OZE prostudoval. Takže vím, že vy jste např. Lovinse nebo Hawkena neviděl ani z rychlíku. Přitom to je základ.
Každý zdroj energie má svoje optimální využití, proto se zdroje nasazují v mixu. OZE jsou a nejsou řešením energetických potřeb státu podle toho v jakém státě jste. Například v Norsku nebo Islandu to může docela dobře fungovat, ale u nás to fungovat samozřejmě nemůže.
To Veselý : studium "demagogie" od Lovinse a Hawkena: Od toho malého komunisty Hawkena jsem nikdy nic nečetl, ale Lovins se svými OZE a úsporami je úplně vedle. podnikatel má třeba 10 mil. korun a utratí je za energie , chytřejší podnikatel utratí jen 5 milionu za energie a tu druhou polovinu dá lidem na do mzdy oni si za to koupí zboží ve kterém je také energie , nebo si zaplatí nájem většího bytu ,který musí vytápět - takže ve výsledku všem stoupá životní úroveň, ale spotřeba energie neklesá. Jinými slovy úsporami se dostanete k lepší životní úrovni to ano, ale k absolutně nižší spotřebě energie jen těžko. Žádné Negawatty neexistují. nebo by by nesměla stoupat životní úroveň obyvatel a musel byste lidi donutit měnit životní styl, proti jejich vůli jenže to v demokracii není možné ne dlouhodobě ,protože prohrajete volby. Takže ve výsledku dojdete k tomu ,že energetické úspory jsou sice dobré, ale nejsou řešením a musíte energii ekologicky a levně vyrábět na to se hodí různé zdroje. A co se týče tzv. externalit pak ty jsou povětšinou malým zlomkem toho co se uvádí. Další věcí Lovinse je jeho klasický environmentalismus - nenávist k jaderné energetice. Když čtete takové autory , pak si musíte uvědomit, že jejich díla nejsou fakta, ale obhajoba určité ideologie dělají to tak, že mezi fakta a pár dobrých myšlenek přidají různé ideologie a nezkušený čtenář to celé vezme jako fakt a Vy to berete dokonce jako Dogma. Přečtěte si Marxe jeho dílo má také logiku....
Nic jste nečetl, ale plivnout umíte, že?
Když dostal Lovins poslední ze svých nápadů, byl mu Microsoft ochoten půjčit svoje prostory a na workshop mu přišlo 200 zástupců největších a nejbohatších firem v USA, jeden vedle druhého kovaný kapitalista. Vyslechli si ho a začali podle jeho rad jednat. Během pár let tak vznikl obrovský byznys s korporátními PPA a americký průmysl ve velkém přechází na čistou energii, protože to dává hluboký ekonomický smysl. A evropský už se toho taky chytil. Proč ho poslouchali? Protože s ním spolupracují už více než 40 let a ten člověk má za sebou výsledky.
Vy nemáte ani příjmení.
A tím "nás" teď myslíte ČR, nebo lidstvo? Pokud lidstvo, tak se se trochu pletete. I poměrně malá oblast na Sahaře by byla s to zajistit veškerou dodávku elektrické energie pro lidstvo.
Další věc je že asi od severní Afriky po Kapské město a Outback, všechno na Velkých pláních na jich od Pacifické železnice, celá střešní a jižní Amerika jsou v oblasti kde ještě pořádně neproběhla industrializace a kde mohou OZE poskytnout poměrně znační množství energie.
On třeba totiž není důvod aby nově industrializované společnosti sledovaly nešťastnou centralistickou Československou cestu. Mnohem více bude dávat smysl aby se tam ten kus s centralizovanou soustavou přeskočil a elektrifikace se zajistila tím že se poskytne možnost mít vlastní solární elektrárnu. I taková 1kWp FVE s baterií by tam poskytla dostatek energie pro běžné komfortní užívání elektřiny. Teplou vodu tam zase může snadno zajistit přímý solární ohřev.
Je dost dobře možné že tam dojde ke stejnému skoku jako v oblasti komunikací kdy ještě v 2. polovině 80. a v 90. si mnozí mysleli že v Africe první musí vzniknout síť pevných linek a pak teprve tam budou mobily, že to bude podobně s kartami a bezhotovostními platbami a ono došlo k tomu že se celá ta pevnolinková doba přeskočila a šlo se v zásadě hned do mobilů, stejně jako se u nás přeskočila dost doba vytáčeného internetu a šlo se rovnou do bezdrátů a pak do optiky. Pokud jsme v situaci že je dostupný relativně levný zdroj který může být nasazen bez sítě a lze jej škálovat od stovek wattů do desítek kilowattů, je to lepší pro elektrifikaci obydlí a malých živností než čekání na centrální síť. Velké elektrárny pak mohou zůstat pro podniky. A pak tedy i města.
Problém trochu je jak předpovědět spotřebu a jak takové systémy a sítě navrhnout, myslím že v momentě kdy se bavíme o kombinaci velmi příznivého klimatu, dostupné relativně levné technologie na výrobu proudu a jeho skladování a postupné elektrifikace domácností v době nízkoodběrových zařízení, tak problém být nemusí. Opravdu nejde vzít mustr z Evropy (kde i tak nejsme s to efektivně velkoelektrárny využívat a zbytečně mrháme energií do vzduchu) a říct že se musí postavit centrální státní síť a všechny na to napojit, že na byt potřebujete minimálně 25A@230V, nebo 50A@120V. Protože to tak být nemusí. A dokonce by to snad ani nebylo vhodné.
To stejné můžeme říct třeba o vodě, není úplně důvod aby pobřežní či ostrovní komunity měly napojení na nějaký dálkový vodovod s úpravnou vody atd. pokud bude dostupné levné a jednoduché odsolovací zařízení.
Navíc množství těch oblastí vyskytujících se po světě poskytuje dost místa pro případnou výrobu syntetických paliv za použití velkých průmyslových elektráren.
Drastické snížení spotřeby je dost utopie když vynecháme apokalyptické scénáře. Já osobně mám rád jádro, krom elektriky dělat i vodík (termálně i z přebytků EE) a z něj hned P2X palivo.
OZE si sice nejsu uplně jistý, ale pořád jim věřím 256x více než že se lidstvo v příštích 100 letech energeticky uskromní! Místo jádra můžou tu elektriku dělat mastodontí off-shore větrné parky, zase dělat P2X syntetické palivo, jen bude třeba natáhnout HVDC dálkové vedení přes půl světa no..
Škoda že podobné realizace podobných projektů nejsou realizovány opačně, aby si to četli v Americe o nás. Schopnosti a možnosti by u nás byly taky.
Určitě navrhuji jako dobré lokality Petřín, Kafčí Hory, Špindlerům Mlýn a Slapskou přehradu.
Naše republika se skládá naštěstí i s mnoha lepšími vhodnějšími lokalitami.
Jenže ty bývají v naprosté většině v chráněných krajinných oblastech a místní lidé z nich také nejsou dvakrát nadšeni. Pro onshore VTE je v Evropě prostor v podstatě vyprodaný.
Jan Veselý Ten materiál znám docela dobře. Dovolím si upozornit, že nějakou formou chráněné území není jen Národní park. Podle mapky třeba v Krušných horách není chránění žádné, ale ve skutečnosti je jich asi sedm, byť nepokrývají plošně celé hory.
Další věcí je, že tu studii vyhotovila Komora obnovitelných zdrojů a je to tudíž více její mokrý sen, než seriózně zpracovaná fakta.
V neposlední řadě jsou dnes místní občané rozhodnější a aktivnější v ochraně svého životního prostoru, takže z toho jejich plánu je reálná asi tak desetina.
Pane Štastný, předběhl jste mne. A nejde jen o Naturu 2000 nebo tzv. maloplošná území ochrany přírody, z nichž některá mají ve skutečnosti rozsah dosti velký. V Lednicko-Valtickém areálu nikdo stavbu VTE nepovolí, podobných krajinných památkových zón chráněných vyhláškou min.kultury je v ČR 25. Bezprostřední okolí lidských sídel je taky 100% tabu. Vojenské újezdy. Pásma k ochraně letišť, radarů, vodních zdrojů, produktovodů, el. vedení (tam je dokonce omezení vůči VTE širší, než standardní OP ze zákona) a co já vím dalšího.
Už jsem toto angažmá D. Hansliana zde před časem jednou označil za promarněnou příležitost, jak vyhledat místa, kde by snad opravdu mohlo mít smysl VTE uvažovat. Na druhou stranu, zjistil tak malý potenciál, že to zelenost české energetiky nezachrání, není tedy proč nastavit nějakou extra vysokou podporu, a pro velké kšeftaře to tím pádem zajímavé nebude. Vyšlo by to tu méně výnosné, než si vykolíkovat claim v Severním moři a vyrábět vodík.
Díval jsem se na mapku, kterou tu odkázal Jaroslav Studnička. Podle ní nemáte pravdu, ani trochu.
Akademie věd ČR se již několik let věnuje potenciálu větrné energie v ČR. V roce 2020 byla provedena poslední aktualizace. Jsou zde uvedené a na mapce vyobrazené ideální oblasti.
Jan Veselý
9. leden 2021, 14:26
Vyjadřujete se stejně řepácky a arogantně jako všechny studie EIA na stavbu Větrného parku Chomutov. Tam jejich zhotovitelé a hodnotitelé také nešetřili výrazy jako černý trojúhelník, vybydlené území, nikoho to neomezuje atp.
Realitou je, že VTP se investoři snaží postavit už od devadesátých let a dodnes nemají ani stavební povolení. U nás totiž existuje něco jako občanská kontrola tohoto (pořádně zpackaného a proti místním vedeného) projektu. Nepohořeli na tom, že bychom my tvrdili, "že to tam nechceme", ale na důsledném lpění na plnění závazkům, které si tento stát sám dal vůči ochraně přírody. Kdyby neexistovala ta občanská kontrola, Stavební úřad by na všechno dal klidně vyjímku a vůbec by se tím netrápil, ale když se ho zapsaný spolek zeptá, na jakém základě tak učinil, neumí to zdůvodnit a všechno zruší.
Situace je dnes taková, že pokud se nezapracuje na legislativě a nepřijme se nějaký kompromis těchto staveb, například 10h při jejich umísťování, investoři nepostaví skoro nic.
To je totiž hlavní problém VTE u nás, pro jejich stavby neexistují pevná pravidla a investoři ve své nenažranosti vám postaví větrník klidně 300m za barák(takto to mělo být v Blatně).
Ad Jan Veselý a "Tohle jsou místa, kde jsou větrné podmínky dobré a zároveň jsou to z velké části takové "ztracené varty", kde nic moc není a nikoho ani moc nezajímají a lidi odtud akorát odcházejí. Některé názvy jsem si musel dohledat ve školním atlasu, jak málo se ty názvy používají.":
Pane Veselý, přesně takovéto arogantní a přezíravé názory jsou jedním z důvodů, proč je těžké hledat ohledně VTE kompromisy. Některé z uvedených lokalit dobře znám, a při každém výletu mám radost z toho, že je lidé ještě nestihli příliš poznamenat. Pokud chcete podobně smýšlející lidi přesvědčit o nutnosti obětování těchto lokalit pro VTE, tak budou potřeba lepší argumenty než "nic tam není a nikoho to nezajímá" ...
Mapka nepřišla...
Posílám odkaz na aktualizovanou studii 2020:
https: //csve. cz/img/wysiwyg/file/Potencial-vetrne-energie-2020.pdf
Dík za PDF. Musím pochválit Davida Hansliana a ostatní autory. Na té studii jde krásně vidět jak strašně se odborně zlepšili od prvního pokusu v roce 2008, který byl, kulantně řečeno, slabý. Taky tam jde vidět jak technologie VtE postupuje dopředu.
Na zveřejněných mapách jde krásně vidět, že po republice je dostatek lokalit z dobrým větrným potenciálem. Konkrétně bych si dovolil jmenovat - Opavská pahorkatina, Nízký Jeseník, Oderské vrchy, Zábřežská vrchovina, Svitavská pahorkatina, Železné hory, Českomoravská vrchovina, Jevišovská pahorkatina, Doupovské hory a Krušné hory.
Tohle jsou místa, kde jsou větrné podmínky dobré a zároveň jsou to z velké části takové "ztracené varty", kde nic moc není a nikoho ani moc nezajímají a lidi odtud akorát odcházejí. Některé názvy jsem si musel dohledat ve školním atlasu, jak málo se ty názvy používají.
Přitom ale nejsou až tak daleko od populačních center. Zakryš, i kousek od Prahy je v kopcích mezi Berounkou a Kladnem zajímavá lokalita.
Jasňééééééé.
Můžeme se teď vrhnout na větrníky jako Francouzi, a vzhledem k tomu, že nám bude do roku 2038 zcela zakázáno uhlí, tak prošvihnem čas a nezbydou peníze na rekonstrukci teplárenství. Takže začne větrníky a solárními tunela ožebračený místní plebs v zimě mrznout, a bude se muset začát v zimě omezovat i elekřina jako teď ve Francii. Ale nebojte, budeme tu chcípat zimou, chřipkou a destrukcí místní porodnosti v zájmu celého lidstva, hlavně teda toho líného jižanského.
Bude zajímavé sledovat rozvoj a kam se v roce 2040 ve skutečnosti dostaneme. Rozdíl mezi konzervativním a optimistickým scénářem je výrazný.
Ono je to zajímavé čtení, VTE má skutečně velký potenciál jenže co to znamená stavět 5MW VTE na 180 metrových stožárech. Samozřejmě takové VTE i u nás průměrně vyrobí docela dost energie na to, aby se významně podílely na elektroenergetice. Samozřejmě při výškách stožáru 250 metrů a strojů okolo 10MW už lze postavit VTE na většině území ČR prakticky kdekoli v otevřené krajině zejména v nížinách nebo pahorkatinách asi jejich podíl by vzrostl na 17% na celkové spotřebě energie což je 8x více než je dnes v EU. Jenže je to za cenu, že z přírodní krajiny uděláte průmyslovou. O to není pár lokalit prakticky když by se to realizovalo pak ve volné krajině uvidíte ze všech stran točící se VTE. Když spálíte všechno co v ČR vyroste jste máte dalších 15% energie a FV panely mohou dát tak 2% takže jste na 35% spotřeby 15% ušetříte díky tepelným čerpadlům a elektromobilitě, takže jste na polovině máte na střechách FV panely a VTE zničenou krajinu co dál ?
Já si naopak myslím, že nejlepší místo pro umístnění VTE je u obydlí těch kdo je podporují. Vedení Prahy volené většinou obyvatel nedávno vyhlásilo, že Praha chce být CO2 neutrální a že OZE jsou super, tak jaké pak vhodné lokality - VTE by se měly točit nad celou Prahou ,ale já vím jak to mysleli oni budou deklarovat, ale VTE u svých domů a honosných chat na Slapech nechtějí, ty chtějí šoupnout za dům někomu jinému....
Jsem pro.
Počítáte mezi "ty, kdo větrné elektrárny podporují" i mě? Pokud jo, tak zařizujte a rychle. Klidně ať vrtule u mě na zahradě stojí, nebudu po nich chtít více než standardní taxu, 100 000 Kč/MW/rok.
Tak optimistický bych nebyl. Je dobře, že aspoň v ČR jsme ušetřeni takových to experimentů. Už jen proto, co budou dělat, když jim nebude foukat vítr? Navíc jim tam asi moc ptáků nelétá.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se