Větrný park Nobles 2 byl uveden do komerčního provozu

DomůVětrné elektrárnyVětrný park Nobles 2 byl uveden do komerčního provozu

Větrný park Nobles 2 ležící na jihozápadě Minnesoty byl uveden do komerčního provozu. Větrný park je tvořený 74 turbínami a má instalovaný výkon 250 MW.

Elektrárna je navržena společností Tenaska se sídlem v Nebrasce. Jedná se tak o jejich již 19. projekt a druhou větrnou farmu, které společnost zprovoznila v roce 2020.

Větrná farma se skládá z celkem 74 větrných turbín. Provozovatel větrné elektrárny, společnost Nobles 2 Power Partners, uzavřela 20letou dohodu s distributorem elektrické energie, společností Minnesota Power, o výkupu elektrické energie z elektrárny.

Výstavba elektrárny začala v srpnu 2019. V polovině srpna 2020 bylo instalováno již více jak 90 % větrných turbín, které procházely testovací fází. Výroba větrných turbín a jejich údržba je od samého počátku zajišťována společností Vestas.

Pro místní oblast se jedná o významné investice do ekonomiky. Po více jak 14 měsíců výstavba zaměstnávala přibližně 150 pracovníků a místním společnostem bylo během výstavby vyplaceno přibližně 15,5 milionů dolarů.

Větrná elektrárna Nobles 2 v Minnesotě
Větrná elektrárna Nobles 2 v Minnesotě Zdroj: mortenson.com

Provoz elektrárny a její údržba bude zajišťována týmem pouze 14 zaměstnanců společností NAES Corporation a Vestas. Očekává se, že provoz zařízení zvýší daňové příjmy pro místní úřady o více jak 1,1 milionů dolarů ročně. Navíc dojde k diverzifikaci zdrojů elektrické energie i využívání půdy. Vlastníci půdy získají stabilní příjem prostřednictvím splátek z pronájmu.

Větrná farma se zavázala k financování a podpoře komunit v lokalitě výstavby. Mezi ty patří města jako Bloom, Larkin, Lismore, Leota, Summit Lake a Wilmont. Elektrárna Nobles 2 bude přispívat komunitám 15 000 dolarů ročně po dobu 20 let. První splátka proběhne již tento rok.

„Čím více obnovitelné energie dodáme našim zákazníkům, tím více benefitů získají místní společnosti, ať už v podobě pracovních míst, peněžních odměn, či darů z čisté energie v jejich regionu. Výhody z provozování větrné elektrárny Nobles 2 nebudou patrné pouze pro lokální podniky. Celá Minnesota bude sdílet ekonomické a environmentální výhody z obnovitelné energie,“ sdělila Julie Pierce, viceprezidentka pro strategii a plánování ve společnosti Minnesota Power.

Hlavním důvodem výstavby větrných elektráren v Minnesotě je plnění klimatických cílů. Dle strategie EnergyForward společnosti Minnesota Power má být do roku 2025 dodáváno 44 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 pak společnost plánuje snížit emise oxidu uhličitého o 40 %.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay