Domů
Větrné elektrárny
Zruší britská vláda zákaz dotací pro onshore vítr, který by mohl nahradit JE Wylfa?
Alvestonský onshore větrný park bude pravděpodobně na čas posledním nově vybudovaným zdrojem tohoto typu v Anglii. Zdroj: www.ecotricity.co.uk/

Zruší britská vláda zákaz dotací pro onshore vítr, který by mohl nahradit JE Wylfa?

Zástupci britského větrného průmyslu žádají vládu, aby zrušila zákaz dotací pro onshore větrné elektrárny. Společnosti odhadují, že zhruba 800 větrných projektů by mohlo částečně nahradit výkon, který bude Británii chybět poté, co Hitachi pozastavila projekt nové jaderné elektrárny Wylfa Newydd.

Britské společnosti, které působí ve větrném průmyslu, požadují zrušení zákazu podpory onshore větrných elektráren. Jejich žádost přichází v návaznosti na rozhodnutí společnosti Hitachi zmrazit projekt výstavby jaderné elektrárny Wylfa Newydd ve Walesu.

Podobný názor sdílí i skotský ministr energetiky Paul Wheelhouse, který se nechal slyšet, že po selhání projektu společnosti Hitachi je na čase, aby Spojené království upřednostňovalo onshore větrné elektrárny a další obnovitelné zdroje před jadernou energií. Zároveň vládní poradci pro infrastrukturu a Národní komise pro infrastrukturu vyzývají k přehodnocení situace, které by umožnilo onshore větrným elektrárnám soutěžit o podporu.

„Máme připravené onshore větrné elektrárny, které nám mohou pomoci překonat propast mezi objemem nízkouhlíkové energie, který potřebujeme, a objemem, který vládní politika skutečně poskytuje.  Nynější oznámení k jaderné energii činí tento úkol ještě těžší,“ uvedla Emma Pinchbeck, výkonná ředitelka společnosti RenewableUK.

Průmyslníci uvádí, že pokud by ke zrušení zákazu došlo, umožnilo by to výstavbu 794 projektů, které již získaly povolení a jsou připraveny stavět. Společně by projekty mohly vyrobit zhruba 12 TWh energie ročně, tedy dvě třetiny toho, co by vyrobila JE Wylfa.

Levný onshore vítr bez podpory?

Britská ministryně energetiky Claire Perry spolu se skotskými konzervativci je však aktuálně proti další podpoře, kterou ještě na konci minulého roku zvažovala.

„Myslím, že se dostáváme k bodu, kdy již další podpora není potřeba. Podle mého bude stavba onshore větrných elektráren pokračovat bez značné podpory,“ uvedla Claire Perry.

Vládní data ukazují, že onshore větrné elektrárny jsou nejlevnějším novým zdrojem elektřiny. Pro srovnání: JE Hinkley Point získala garantovanou cenu 92,50 liber za MWh a offshore větrné elektrárny na počátku dvacátých let se pohybují okolo 57,50 liber za MWh. Experti přitom odhadují, že onshore větrné elektrárny by mohly klesnout k 50 librám za MWh.

Zdroj úvodní fotografie: www.ecotricity.co.uk

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
21. leden 2019, 20:27

Tak pravda je, že onshore větrníky se nedají stavět bez podpory, když ji zároveň stále dostávají ty offshore. Ovšem Británie už je ve fatálním stádiu svého úpadku, a potřebovala by zrušit všechny dotace a silně osekat daně hlavně z práce, jinak nemá šanci se z toho dostat.

Potom pokud by u ní znovu vzrostli platy k úroveňi USA a přijala 10 milionů nejlepších řemeslníků a inženýrů z Indie, tak se snad zvedne z bažiny kam ji zavedli krátkodobě plánující banksteři dlouhodobě morálně rozkládající domácí poctivě pracující.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se