Domů
Vodík
Německá vláda představí do léta plány pro "vodíkové dálnice"
Zdroj: HH2E. Výrobna zeleného vodíku v Lubminu
Zdroj: HH2E

Německá vláda představí do léta plány pro "vodíkové dálnice"

Vodík
2 komentáře
5. květen 2023, 06:51
Jan Budín

Německá vláda dává společně s provozovateli tamní plynárenské sítě dohromady detailní plány pro rozvoj národní vodíkové sítě. Finální materiály by podle ministra hospodářství Roberta Habecka měly být zveřejněné do léta. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Vodík je důležitou součástí strategie k dosažení německých a potažmo i evropských klimatických cílů, jednak jako médium pro akumulaci přebytků výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, ale zároveň jako prostředek pro dekarbonizaci odvětví, u kterých není možné snadno přejít na využívání obnovitelných zdrojů energie, jako jsou těžký průmysl nebo letectví.

Německá vláda proto ve spolupráci s tamními provozovateli plynárenské sítě intenzivně pracuje na plánech na vybudování národní vodíkové sítě, kterou ministr hospodářství a vicekancléř Robert Habeck nazývá "vodíkovými dálnicemi".

Podle Habecka nebylo mimo jiné prozatím rozhodnuto, kdo ponese náklady na vybudování této infrastruktury. Problémem, kterému provozovatelé plynárenské sítě čelí, je to, že mají budovat robustní infrastruktura pro palivo, které prozatím není ve větším množství k dispozici. Ve hře je proto i státní podpora, která by provozovatelům sítě měla s financováním těchto projektů pomoci.

Kromě uvedeného plánu pro výstavbu "vodíkových dálnic" má německé ministerstvo hospodářství do konce letošního roku předložit zákon zaměřený na zrychlení rozvoje využití vodíku, včetně infrastruktury pro jeho dovoz a domácí výrobu.

Stále také probíhají práce na aktualizaci německé vodíkové strategie, která by měla přinést vyšší cíle v této oblasti a také více informací o plánovaných importech vodíku, které budou nezbytné pro pokrytí očekávané prudce rostoucí poptávky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Švančara
5. květen 2023, 09:09

najskor si povieme, ako ma auto vyzerat, rok potom zakonom urcime pozadovane parametre toho auta. Parafrazoval som vodikovu dialnicu. Mam sa z hluposti zelenych smiat, alebo mam obdivne hykat?

Jiří Švarc
5. květen 2023, 21:39

Proboha co jim na tom trvá tak dlouho? Vždyť už to dělali milionkrát v bledě modrém.

Jestli si s tím nevíte rady, zde předkládám šablonu:

Představujeme [doplň nesmyslnou strategii], která přinese [doplň nesplnitelný cíl] a to již v [doplň termín násleujících voleb + jeden měsíc]

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se