Domů
Vodík
Německo pracuje na aktualizaci své vodíkové strategie. Důležitou roli bude hrát dovoz vodíku
Výzkum využívání vodíku v kanadských jaderných laboratoří
Zdroj: Canadian Nuclear Laboratories / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Německo pracuje na aktualizaci své vodíkové strategie. Důležitou roli bude hrát dovoz vodíku

Podle vládního návrhu aktualizované vodíkové strategie se Německo při zavádění vodíku bude spoléhat zejména na dovoz této komodity. Pro domácí výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů energie v druhé polovině desetiletí má být do roku 2025 vypracována strategie podpory. Uvádí to deník Tagesspiegel Background.

Návrh aktualizace německé národní vodíkové strategie předpokládá vyšší poptávku po tomto palivu než před třemi lety, kdy země přišla se svou první národní vodíkovou strategií. Německo předpokládá do roku 2030 potřebu vodíku ve výši 95 až 130 TWh, včetně derivátů, jako je čpavek, metanol nebo syntetická paliva. Původní strategie z roku 2020 předpokládala poptávku ve výši 90-110 TWh.

55 TWh z potřebného množství vodíku by mělo být vyrobeno ze zemního plynu, tento vodík je označován jako tzv. šedý vodík. 40-75 TWh tzv. zeleného vodíku by pak mělo být vyrobeno za využití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Německo předpokládá pokrytí 50-70 % potřeby vodíku dovozem, německá vláda podle návrhu plánuje v letošním roce vypracovat strategii dovozu. Vládní koalice se již dříve dohodla na zdvojnásobení cílového příkonu elektrolyzérů v roce 2030 na 10 GW, což bude nyní do strategie zapracováno.

Pro druhou polovinu tohoto desetiletí chce koalice do konce volebního období vypracovat strategii financování rozšíření domácí výroby zeleného vodíku v Německu, která by měla být co nejméně byrokratická, uvedl Tagesspiegel.

Vodík jako stavební kámen dekarbonizace Německa

Německo si stanovilo ambiciózní cíle v oblasti energetiky a klimatu. Do roku 2045 chce dosáhnout neutrality z hlediska produkce skleníkových plynů. K dosažení svého cíle bude země potřebovat zvýšit energetickou účinnost a dekarbonizovat odvětví využívající fosilní paliva.

Vodík je důležitou součástí strategie k dosažení klimatických cílů, jednak jako médium pro akumulaci přebytků výroby z obnovitelných zdrojů energie, ale zároveň jako prostředek pro dekarbonizaci odvětví, u kterých není možné snadno přejít na využívání obnovitelných zdrojů energie, jako je těžký průmysl nebo letectví.

Otázka, kolik vodíku bude k dispozici a v jakém časovém horizontu, nakonec rozhodne o tom, kde jej bude možné využít. Vládní návrh německé strategie jasně uvádí, že do roku 2030 budou pro využití vodíku prioritní průmyslová odvětví.

Německé oborové svazy zdůraznily, že rozvoj vodíkového hospodářství je potřeba zrychlit. Bude potřeba vybudovat vodíkovou infrastrukturu jak v Německu a v Evropské unii, tak i ve třetích zemích, ze kterých má být vodík dovážen. V Evropě by podle svazů mohl být ze 60 % využit stávající plynárenský systém.

Vodíkový atlas

Součástí německé vodíkové strategie bylo například i vypracování tzv. Vodíkového atlasu, který představilo německé ministerstvo pro vzdělávání a výzkum v loňském červenci.

Tento výzkumný projekt má sloužit pro obce, veřejné služby, ale i investory a projektanty pro urychlení rozhodovacích procesů. Ukazuje, pokrok v rozvoji kapacit na výrobu vodíku, lokality, s nejvyšším potenciálem pro navýšení jeho výroby, včetně identifikace nákladů a potenciálních úspor CO2.

Vodíkový atlas Německa zobrazující, mimo jiné, potenciál pro výrobu zeleného vodíku v jednotlivých částech Německa. Zdroj: Wasserstoffatlas (wasserstoffatlas.de)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Martin Prokš
7. březen 2023, 15:51

Dobrý den,

Prosím asi něco nechápu, nebo co, ale něco mi tam skřípe (abych byl slušný).

Německo, to co jsem z toho pochopil, nejbohatší a nejprůmyslovější země EU, chce vodík. Respektive potřebuje, protože si ostatní zdroje energie zakázalo a pracuje na faktickém odstřižení se od nich. A i když je to nejbohatší a nejprůmyslovější země EU, tak nedokáže do 2030 vybudovat, zprovoznit a ukrmit dostatek zdrojů vodíku. Takže předpokládá a spoléhá na to, že méně bohaté a méně průmyslové země v širokém okolí zvládnou postavit zdroje vodíku místo Německa a následně je krmit a Německu s radostí budou tento dovážet a za pár drobných ve velkém prodávat. A tyto zdroje ještě budou i náležitě zelené. A tyto zdroje budou v provozu jen pár let, než si Německo své zdroje dobuduje.

Připadám si jako bych četl nějakou humoristickou povídku ve stylu Gulliverovi cesty, nebo Kocourkov, nebo Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů....

Heil Gréta!

Jiří Švarc
8. březen 2023, 01:11

??????

Jiří Švarc
8. březen 2023, 01:12

Tak holt po staru:

:-D:-D:-D

JVr
8. březen 2023, 08:53

Myslím, že Německo neočekává, že by ze svých OZE uživilo svou spotřebu včetně akumulace. Zkrátka je to země kde až tak moc slunce nesvítí a vítr nefouká a mají velkou spotřebu. Z toho důvodu předpokládají dovoz energií stejně jako v minulosti, jen nechtějí vozit fosil, ale vodík (nebo nějakou jeho stabilnější sloučeninu... ale náležitě zelenou).

Výrobu očekávají ze zemí, které mají schopnost vybudovat bezuhlíkovou a přebytkovou energetiku Afrika, Jih Evropy, Kanada, Norsko, ...

Pravděpodobně se v těch končinách (jiných zemích, jak říkáte méně bohatých a méně průmyslových) obdobně jako to bylo s fosilem uplatní německé firmy a německý kapitál, který pomůže těm zemím v budování zdrojů vodíku pro vývoz vodíku, třeba do Německa.

Martin Prokš
8. březen 2023, 10:17

Dobrý den,

Cituji:

Výrobu očekávají ze zemí, které mají schopnost vybudovat bezuhlíkovou a přebytkovou energetiku Afrika, Jih Evropy, Kanada, Norsko, ...

Afrika má přebytkovou energetiku, nebo alespoň dostatkovou, aby měla schopnost ještě navyšovat výrobu pro vodík na export? A bezuhlíkovou k tomu?

A co jih Evropy? Ten je také přebytkový se schopností navýšit o vysoké desítky až nízké stovky procent svou energetickou výrobu? A bezuhlíkovou k tomu? Jaký jih myslíte? Řecko, Itálii, Švícarsko, Francii, Španělsko, Portugalsko, Gibraltar? Nebo Turecko, Srbsko, Černou Horu, Bulharsko, Rumunsko? Fakt tomu věříte?

Kanada, no možná. Když navýší a vybudují další jaderné bloky. Fakt věříte že v jednotkách let?

Norsko. Jo vážně má Norsko potenciál na násobné zvýšení své výroby z vodních zdrojů? Nemá náhodou již teď občas problémy se suchem a po propojení s Dánskem a Německem s růstem cen a nemožností výrobu navyšovat aby uspokojili rostoucí poptávku?

Ono s těmi fosilními palivy je trošku rozdíl mezi dolem na uhlí, ropnou věží a plynovou věží vs. elektrolyzér s příslušně nadimenzovaným zdrojem elektřiny + skladování + transport. Fosilní infrastruktura se POSTUPNĚ vyvíjela přes 100 let až jsme se dostali do stávajícího stavu. A teď chtějí v jednotkách let přejít na vysoce sofistikovanou technologii (s brutální energetickou náročností a s brutálními ztrátami) s tím, že si to zvládnou vybudovat ty okolní chudší země když tedy Němci to nestíhají...

Ani monzunové zalévávání penězma to nezlomí! Ale to jediné mi dává smysl. Rozpohybovat monzun peněz z eráru do toho správného segmentu. To by bylo aby pak potoky peněz nezatekly do těch správných dotačních kapes. A klidně po nás potopa. Ano, vodíková ekonomika je PŘÍLEŽITOST!

Heil Gréta!

Matoo
8. březen 2023, 10:46

Kazdopadne ucinnost vyroby vodiku, dlouhodobe skladovani (extremne energeticky nakladne a v pozadavane dobe skladovani a objemech technicky zatim neresene) a doprava je tak extremne neekonomicke, ze pokud si Evropa nevytvori dostatecne stabilni zdroje a budeme nuceni vyuzivat nemecke vodikove elektrarny pro vykryti spicek v kombinaci s cenotvorbou, kdy nejdrazsi zdroj urcuje celkovou cenu na spotovem trhu, tak jeste budeme na lonske ceny vzpominat se slzou v oku...

Nerozporuji pouziti vodiku napriklad v letectvi, mozna v dalkove kamionove doprave, tam jeste dlouho nebudeme schopni prijit s nahradou, ale jeho pouziti v energetice je naprosta sebevrazda zdaleka prekracujici nemeckou sazku na russky plyn.

hlpb
8. březen 2023, 20:54

Tak třeba takové Španělsko během 3 let nainstaluje 40 GW nových FVE, které vyrobí cca 50 TWh za rok. V celé EU bude jen během následujících 3 let nainstalováno cca 180 GW nových FVE.

JVr
9. březen 2023, 08:47

K té Africe to tu hned máme:

https://oenergetice.cz/vodik/v-mauritanii-ma-vzniknout-zarizeni-na-vyrobu-zeleneho-vodiku-za-34-mld-usd

Hádejte kdo je za projektem? Německé firmy (a nějaké další firmy podporující rizikový OZE kapitál).

Teď už jsou poučeni a budou ty zdroje diverzifikovat, rozhodně vše nevznikne v jedné zemi.

Jan Veselý
8. březen 2023, 10:16

Asi tak. Zatím největší plánovaná akce tohoto druhu, o které vím, je asi projekt Hydrogen City v jižním Texasu. Očekávají 60 GW instalovaného výkonu FVE+VtE, 6 TWh skladovací kapacitu ve formě solné jeskyně. Chemickou továrnu a exportní terminál v Corpus Christi. A tohle je jen na pokrytí cca 5% SOUČASNÉ globální poptávky po vodíku.

Petr
8. březen 2023, 16:48

No a?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se