Domů
Vodík
Provozovatelé plynárenských soustav plánují vodíkový koridor střední Evropou
Výstavba plynovodu EUGAL
Zdroj: EUGAL

Provozovatelé plynárenských soustav plánují vodíkový koridor střední Evropou

Vodík
4 komentáře
23. září 2021, 14:05
ČTK

Provozovatelé plynárenských soustav Česka, Slovenska, Ukrajiny a Německa chtějí společně vybudovat vodíkový koridor z Ukrajiny napříč střední Evropou. Myšlenka je společnou iniciativou slovenské společnosti Eustream, české společnosti Net4Gas, německé společnosti OGE a provozovatele ukrajinské plynárenské přenosové soustavy (Gas TSO of Ukraine). Společnou tiskovou zprávu firem dnes ČTK poskytl mluvčí Net4Gas Vojtěch Meravý. Možnou cenu projektu společnosti nesdělily.

Společná iniciativa nazvaná Středoevropský vodíkový koridor se zaměřuje na rozvoj vodíkové „dálnice“ ve střední Evropě. Měla by sloužit pro přepravu vodíku z budoucích hlavních oblastí produkce na Ukrajině, která podle firem nabízí vynikající podmínky pro jeho masivní ekologickou produkci. Koridor má směřovat přes Slovensko a Česko do oblastí očekávané silné poptávky v Německu a EU. Podle společností rovněž umožní přepravu vodíku mezi zařízeními na výrobu vodíku a jeho spotřebiteli v Česku a na Slovensku.

Iniciátoři projektu se domnívají, že Středoevropský vodíkový koridor lze vytvořit částečným opětovným využitím stávající plynárenské infrastruktury v kombinaci s cílenými investicemi do nových specializovaných vodíkových potrubí a kompresorových stanic. To podle nich umožní přepravu vodíku na dlouhé vzdálenosti za přijatelnou cenu. Zmíněné firmy už začaly zkoumat technickou proveditelnost vytvoření koridoru.

„I když jsou tyto technické studie velmi složité, jsme přesvědčeni, že díky silnému mezinárodnímu partnerství budeme mít první výsledky o proveditelnosti, kapacitě a nákladech na takovou přepravu vodíku již v příštím roce,“ řekl dnes výkonný ředitel Net4Gas Andreas Rau.

Podle generálního ředitele OGE Jörga Bergmanna je mezinárodní vodíková síť pro budoucí evropský trh nezbytná. „Středoevropský vodíkový koridor je důležitým krokem na této cestě, protože nabízí možnost dodávat značné množství vodíku do německých průmyslových center již od roku 2030,“ uvedl.

Slovensko a Česko podle společností totiž provozují rozsáhlý plynovodní koridor spojující Ukrajinu s evropskými oblastmi poptávky. Firmy uvedly, že slovenský, český i německý plynovodní systém lze rovněž využít k přepravě vodíku.

„Náš robustní přenosový systém by nabídl flexibilní a velmi nákladově efektivní způsob přepravy zelené energie dále na trhy EU. Jsme odhodláni připravit naši infrastrukturu na přenos vodíku a tím výrazně přispět k cílům EU v oblasti dekarbonizace,“ uvedl dnes Rastislav Ňukovič, generální ředitel společnosti Eustream, ve které má manažerskou kontrolu skupina EP Infrastructure z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského.

Česká vláda na konci července schválila vodíkovou strategii ČR, která umožní podpořit výrobu, využití, dopravu a skladování vodíku v energetice, průmyslu a dopravě. „Naše strategie je založená na čtyřech pilířích: výrobě nízkouhlíkového vodíku, využití nízkouhlíkového vodíku, dopravě a skladování vodíku, vodíkových technologiích,“ uvedl tehdy vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Prioritou první etapy od letoška do roku 2025 je využití vodíku v rámci takzvané čisté mobility.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Kamil Kubů
23. září 2021, 15:01

A na té Ukrajině budou ten "zelený" vodík vyrábět přesně jak? Připojí elektrárny na Dněpru k elektrolyzérům a zbytku Ukrajiny rozdá liščí ohony?

Josef
23. září 2021, 20:24

Ano prodloužení NS2 k nám je stavěno i s potrubím pro vodík. Vodíkové hospodářství kde se ztratí cca 75% energie je vrchol zelené utopie.

Pavel Karásek
23. září 2021, 22:08

Pokud bude ten vodík vyroben z přebytuků výroby EE z OZE a tudíž nebude spotřebovaná energie nikde chybět, pak je to dobrý nápad.

Josef
23. září 2021, 22:59

To co říkáte je utopie. Pokud OZE energii nevyrobí nebo z ní udělají vodík to je jedno tak o tu její cenu se zvedne cena energie, kterou budou prodávat. Neexistuje žádná energie zadarmo, kterou můžete využívat. Vyšší integrace OZE o kterou se snaží některé země je možná v zásadě pouze posílením sítových linek a zvýšení efektivní akumulace a řízení na straně spotřeby. Současná technika neumožňuje postavit sít jen na nestabilních obnovitelných zdrojích, protože neexistuje dlouhodobá ekonomicky přijatelná akumulace, jediná dlouhodobá akumulace energie s velkou účinností, kterou známe jsou stavby přehrad na tocích. V Evropě disponuje dostatečnou kapacitou přehrad pro dlouhodobou akumulaci pouze Norsko ( jeho akumulaci dnes využívá Anglie , Dánsko a Německo) a byť existuje určitý potenciál v dalších zemích jde spíše o akumulaci v řádu jednotek dnů nikoli jednotek měsíců a příštích 20 ti letech nedojde v tomto směru k průlomu , neznáme žádný materiál, který má takový potenciál natož pak způsob jak tento potenciál využít při výrobě baterie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se