Domů
Vodík
První fáze britské "vodíkové páteře" by měla být dokončena do roku 2028
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

První fáze britské "vodíkové páteře" by měla být dokončena do roku 2028

Vodík
2 komentáře
13. květen 2022, 06:14
Jan Budín
Britský provozovatel přepravní soustavy plynu National Grid plánuje zahájení výstavby britské "vodíkové páteře" v roce 2026 a dokončení první fáze již v roce 2028. Celkově počítá tento projekt nazvaný "Project Union" s vytvořením 2 000 km vodíkovodů, přičemž většina by měla vzniknout přeměnou stávajících plynovodů. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

National Grid plánuje zahájit propojování průmyslových klastrů umístěných v severovýchodní části země pomocí dedikovaných vodíkových potrubí ještě před koncem tohoto desetiletí. První fáze projektu bude spočívat ve vybudování zhruba stokilometrového potrubí do konce roku 2028.

National Grid přitom neplánuje sázet pouze na dedikovanou vodíkovou infrastrukturu. Kromě vybudování 2 000 km vodíkovodů tak má v plánu i přimíchávání vodíku do klasických plynovodů. Podle prohlášení z ledna letošního roku je britský provozovatel přepravní soustavy připraven od roku 2023 přimíchávat do plynovodů až 20 % vodíku.

Dekarbonizace průmyslu i energetiky

Britská vláda ohlásila v říjnu 2021 cíl dosažení uhlíkově neutrální výroby elektřiny do roku 2035. V balíčku zaměřeném na energetickou bezpečnost představeném v dubnu letošního roku dokonce počítá s 95% podílem bezemisní elektřiny do roku 2030.

Podle Antonyho Greena z National Grid tento krok vlády udělal z elektroenergetiky další sektor, se kterým je třeba ve vodíkových plánech počítat. Původní plány National Grid se soustředily zejména na průmysl.

"Znamená to, že budete velmi pravděpodobně potřebovat řiditelné zdroje elektřiny spalující vodík pro období, kdy nebude foukat vítr a svítit slunce. Nějaká výroba elektřiny založená na molekulách bude potřeba, ať to bude paroplynový cyklus spalující zemní plyn vybavený zachycováním uhlíku na konci nebo zdroje spalující vodík," dodal Green.

Platts dále připomněl, že o roli vodíku v britském teplárenství by měla vláda rozhodnout do roku 2026.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Hariprasad Hajič
16. květen 2022, 08:20

Proč chtějí vodík spalovat? Není výhodnější použít pro výrobu elektřiny Fuel Cells i za cenu toho, že nepůjde používat upravené paroplynové zdroje?

Ladislav Novák
16. květen 2022, 16:36

Celá vodíková mánie je nesmysl. Jediným cílem je vytáhnout prostřednictvím hloupých nebo zkorumpovaných politiků peníze daňovým poplatníkům z kapes.

Na elektrolytickou výrobu vodíku není dostatek energie a vyrábět jej elektřinou z fosilních paliv nebo štěpky je nesmysl na kvadrát podobně, jako provoz elektromobilů. Nehledě na skutečnost, že vodík má řadu fyzikálních vlastností, které brání širšímu využití díky velmi vysokým nákladům na výrobu, skladování i přepravu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516