Domů
Energetika v zahraničí
Británie ruší zákaz těžby plynu a ropy z břidlicových ložisek pomocí frakování
Hydraulické frakování
Zdroj: Joshua Doubek / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Británie ruší zákaz těžby plynu a ropy z břidlicových ložisek pomocí frakování

Britská vláda dnes oficiálně zrušila zákaz takzvaného frakování, tedy hydraulického štěpení, které se používá k těžbě plynu a ropy z břidlicových ložisek. Vláda chce tímto krokem přispět k zabezpečení dodávek energií v době, kdy se energetický trh potýká s negativními dopady války na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Britský ministr hospodářství a energetiky Jacob Rees-Mogg uvedl, že vzhledem k invazi ruských vojsk na Ukrajinu je posilování energetické bezpečnosti Británie absolutní prioritou. Dodal, že Británie se do roku 2040 hodlá stát čistým vývozcem energií.

Zákaz frakování Británie zavedla v roce 2019 kvůli riziku seizmických otřesů. Zrušení zákazu již začátkem tohoto měsíce avizovala britská premiérka Liz Trussová v rámci svých plánů na řešení energetické krize.

Podle odborníků nicméně zrušení zákazu frakování ke zmírnění cen energií během nadcházející zimy nijak nepřispěje, protože rozvoj tohoto odvětví zabere řadu let a není jisté, zda lze touto metodou v Británii dosáhnout výraznějšího objemu těžby.

Při frakování se do hlubokých hornin vhání pod tlakem voda s pískem a chemikáliemi, což horninu rozbíjí a z trhlin pak proudí potrubím zpět ropa či plyn. Technologie má řadu odpůrců, kteří poukazují hlavně na ekologická rizika takovéto těžby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Slavomil Vinkler
22. září 2022, 19:18

Nojo, no, trochu pozdě.

Lukáš
22. září 2022, 21:06

Z blata do kaluze :D

Rejpal
22. září 2022, 21:23

Británie postupně ruší idiotskou legislativu evropské unie , měli bychom co nejdříve také vystoupit a osvobodit se z unijního otroctví.

PetrD
22. září 2022, 22:56

To není legislativa EU. Stačí lehce googlit.

Pavel K
23. září 2022, 07:30

Nemohl byste udělat SWOT analýzu toho výstupu z EU? Z Vašeho příspěvku mám dojem, že se na problematiku díváte jednostranně.

Na rozdíl od Norska, Švýcarska a teď i VB jsme součástí tvorby EU legislativy, takže za EU otroctví můžeme i my.

Michal K.
23. září 2022, 10:38

aj sucasna situacia ukazuje je, ze EU je garantom cesty do pruseru. Utekat kym sa da. Ak sa este vobec da.

Pavel K
23. září 2022, 14:50

Můžete nastínit, co by se s ČR dělo, když by za dnešní situace (ještě podotýkám, že tu byly Vrbětice a jsme pro Rusy mezi nepřáteli č. 1), když by nebyla v EU?

PetrD
23. září 2022, 15:49

Tak do toho

Ivan
23. září 2022, 07:13

jo jo zasír*t planetu všemi dostupnými prostředky to nám jde...

Ivan Švančara
23. září 2022, 09:15

s recyklaciou FVE a listov veternych turbin to nie je az tak zle.

Jiří Syn
24. září 2022, 06:43

No, podle toho mála co jsem o podrobnostech frakování dokázal sehnat, tak tato metoda sice opravdu používá chemikálie které se přidávají do vody (o písku jsem zatím neslyšel vůbec nic, to je pro mně novinka), ale tyto mají povahu spíš maziv a technologických aditiv, pro samotnou metodu (mechanické resp. hydraulické rozpraskání břidlic v okolí vrtu kterým se z nich ten plyn uvolňuje) nemají principiální význam a kdybysme zapracovali na technologii, asi by tam nemusely být nebo jen minimum. Takže se domnívám že se "špinavost" této metody trochu přehání. Případně by se při vyšší ceně suroviny mohla vyplácet i citelně čistější metoda (mluvilo se třeba o používání LPG místo vody, který se pak z vrtu vytěží spolu s původní surovinou a nestává se tím pádem odpadem)...

Lubos
24. září 2022, 12:19

Materiály o frakovaní existujú, tu je link orig. z www.UTP.edu.my (.my = jo Malajzie.. ) "A Comprehensive Guide to Different Fracturing Technologies" v pdf... Spomínajú sa tam asi všetky možné metódy frakovania, napríklad pulzné elektrohydraulické výboje (PAED), plazmová stimulácia a technológia štiepenia (PSF), kryogénne štiepenie, bakteriálna metanogenéza, ohrev horninového masívu... Vývoj technológií pokračuje že ano..

https://mdpi-res.com/d_attachment/energies/energies-13-03326/article_deploy/energies-13-03326.pdf?version=1593503317

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se