Domů
Energetika v zahraničí
Británii postihl rozsáhlý výpadek proudu, komplikace v dopravě

Británii postihl rozsáhlý výpadek proudu, komplikace v dopravě

Londýn a další části Anglie a Walesu dnes večer postihl rozsáhlý výpadek proudu, který způsobil problémy na silnicích a na železnicích. Informovala o tom britská média. Podle anglické distribuční společnosti UK Power Networks výpadek způsobilo selhání celostátní rozvodné sítě. V Londýně podle tamního dopravního podniku přestaly fungovat některé semafory, problémy hlásí londýnské metro i státní železniční dopravce Network Rail.

„Máme zprávy o výpadku proudu, který zasahuje velkou část Londýna a jihovýchodu (Anglie). Domníváme se, že toto je způsobeno selháním sítě National Grid, které ovlivňuje naše zákazníky,“ uvedla firma UK Power Networks na twitteru.

Problémy ohlásila také společnost Western Power Distribution (WPD), která dodává elektřinu spotřebitelům na jihozápadě Anglie, v regionu Midlands a ve Walesu. „Aktuálně se potýkáme s významným problémem v národní elektrické infrastruktuře,“ uvedla WPD na twitteru krátce po 18:00 SELČ. O hodinu později informovala, že dodávky byly u všech jejích odběratelů obnoveny.

Televize Sky News uvedla, že vlaky směřující z Londýna a do britské metropole kvůli výpadku nabíraly zpoždění a některé spoje se rušily. Na několik desítek minut byl úplně zastaven provoz metra na lince Victoria Line.

Pasažéři na letišti ve městě Newcastle zpravodajskému webu BBC řekli, že na místě vypadl proud asi na 15 minut. Letiště Heathrow, Gatwick a Luton, která leží v okolí Londýna, ale údajně problém nepostihl.

Komentáře

(7)

Josef

9. srpen 2019, 22:39

A první zelený black out je tady , Anglie s velkou slávou zavírala uhelné el. a nahrazovala je převážně nestabilními zdroji podobně se chovají ti od kterých se do Uk elektřina dováží. Takové soustavy se špatně regulují rostou v nich požadavky na dálkové přenosy energie jsou zranitelné.

Milan Vaněček

9. srpen 2019, 22:49

A není to blackout jaderný? Britanie má přece hodně jaderných elektráren a kdo jiný by měl zajišťtovat kritickou infrastrukturu (představující tak 10-20% celkové spotřeby) než zde stále vychvalované jádro??

Nebo jsou jen havarie v distribuci (trafa, vedení) jak tomu bylo již několikrát v Praze?

Snad se to zítra dovíme.

Vladimír Křen

10. srpen 2019, 10:00

Jaderné elektrárny neumí rychle startovat. Kde jsou v UK zálohy. Největší problém je zde v nákladech na záložní zařízení. Zařízení pracující s plynem jsou buď účinná nebo ekonomická. Pokud chci rychlou zálohu nemám zařízení s vysokou účinností a opačně. Plynová turbína najede opravdu rychle ale s celkem nízkou účinností. Zařízení s vysokou účinností startuje pomalu. Problém je v materiálu který ještě není na světě

Milan Vaněček

10. srpen 2019, 10:59

Kde je ta stará dobrá Anglie, kterou znám? Pamatuji jako student výborný bed and breakfast za 1 libru, vše solidní, to už je víc než 50 let nazpátek.

Teď čtu čerstvé BBC News: Industry expert said that a gas-fired power station at Little Barford failed at 16:58, followed two minutes later by the Hornsea offshore wind farm disconnecting from the grid.

Takže jedna fosilní elektrárna, nejaké stovky MW, vypadne a síť se zhroutí. Zřejmě není vůbec robusní. Co bude až náhle vypadne nový 1,6GW zdroj, který staví?

Myslím že teď začnou v Anglii stavět bateriová úložiště jako diví....

Emil

10. srpen 2019, 11:33

Ta paroplynová elektrárna má 727 MW, její náhlý výpadek pravděpodobně způsobil odpojení Hornsea One, tj. dalších až 1.2 GW, a bylo vymalováno. Z předběžných informací to vypadá, že ta situace je podobná situaci v Austrálii v roce 2016, o které se tu shodou náhod zrovna psalo.

Carlos

10. srpen 2019, 15:33

Jenže taková situace může nastat kdykoliv, pokud nedošlo k úpravě přenosové soustavy, s jakýmkoliv zdrojem. Pokud elektrárnu odpojila porucha na lince, nebo její výpadek způsobil lokální deficit, který pak linky odpojil, tak se to poveze.

Emil

9. srpen 2019, 22:54

Asi Vás zklamu, ale ani toto se Vám na jaderníky nejspíš hodit nepodaří:

"Enappsys, an energy consultancy, said the blackout may have been caused by the unexpected shutdowns of the Hornsea offshore wind farm and the Little Barford gas-fired power plant."

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.