Domů
Energetika v zahraničí
Čína ve velkém investuje do zeleného vodíku navzdory rostoucím nákladům
Zdroj: Adobe Stock (GasNet)
Zdroj: Adobe Stock (GasNet)

Čína ve velkém investuje do zeleného vodíku navzdory rostoucím nákladům

Navzdory vysoké inflaci v roce 2023 pokračoval v Číně rozvoj projektů na zelený vodík. Země se tak ujala globálního vedení v objemu plánované i již provozované kapacity na výrobu zeleného vodíku. Jen za minulý rok Čína schválila celkem 64 projektů s celkovou plánovanou investicí přes 52 miliard EUR. Kromě produkce se čínské firmy zaměřují i na rozvoj vertikálně integrovaného řetězce, který zajistí stabilní odběr.

Dle poradenské společnosti Deloitte dosáhla na konci roku 2023 celosvětová ohlášená kapacita na výrobu zeleného vodíku 120,5 milionů tun ročně. Velká část pocházela ze zemí a trhů orientovaných na export, zejména v severní Africe. Například Egypt oznámil plán rozvoje projektu zeleného vodíku za čtyři miliardy dolarů a vybudování kapacity 600 000 tun zeleného čpavku ročně.

Pouze 2 % ohlášených projektů jsou však buď v provozu, nebo ve výstavbě. Podle databáze vodíkových projektů Mezinárodní energetické agentury (IEA) je v současné době v provozu a ve výstavbě největší kapacita v Číně. Ta je následovaná Saudskou Arábií a Evropou.

Téměř 40 % ohlášených kapacit se snaží dostat do konečného investičního rozhodnutí. Kvůli problémům se zajištěním financování nebo nedostatku jasné politické podpory se ovšem řada projektů dostává do zpoždění oproti původnímu plánu. Jedním z důvodů častých zpoždění nebo dokonce zrušení je výrazný růst nákladů během roku 2023 a rostoucí geopolitická nejistota.

Na druhé straně dle dat se Číny trend zpožďování projektů dotkl pravděpodobně nejméně. V zemi i nadále pokračuje rychlý rozvoj projektů na výrobu zeleného vodíku. Většina kapacit se nachází v severozápadních a severovýchodních regionech, jako je Sin-ťiang, Vnitřní Mongolsko a Ťi-lin. V těchto provinciích je relativně levná a dostupná energie z obnovitelných zdrojů, která je vedle kapitálových nákladů na elektrolyzéry hlavní položkou v ceně zeleného vodíku.

Podle údajů China Hydrogen Energy Industry Promotion Association od ledna do listopadu 2023 Čína podepsala, schválila a oznámila celkem 64 projektů zeleného vodíku s celkovou plánovanou investicí přesahující 410 miliard RMB (52 miliard EUR). Uvedení těchto projektů do provozu by mělo navýšit celkovou produkci zeleného vodíku na 2,35 milionu tun ročně.

Miliardové projekty na výrobu i využití v dopravě

Na rozvoji projektů v Číně se podílí energetické, chemické i technologické společnosti. Energetické společnosti často využívají svá portfolia na větrnou a solární energii k realizaci integrovaných projektů na výrobu vodíku a čpavku. Chemické společnosti zase často volí nízkouhlíkové vylepšení svých stávajících chemických operací při integraci zeleného vodíku.

O chuti investovat do nových projektů při podpoře vlády vypovídají plánované objemy investic. Například čínská nadnárodní korporace State Power Investment Corp oznámila investiční plán ve výši 42 miliard RMB (5,46 miliardy EUR) v severovýchodní Číně na výrobu paliva z vodíku. Projektový plán zahrnuje větrnou elektrárnu o výkonu 3,5 GW a zařízení na výrobu vodíku o kapacitě 164 000 metrických tun ročně.

Čínská nadnárodní společnost Sany Group zas nedávno zřídila největší čerpací stanici na výrobu zeleného vodíku v zóně ekonomického rozvoje Changsha v centrální čínské provincii Chu-nan na jihovýchodě země. Současně zahájila v této stanici testy doplňování paliva pro těžké nákladní automobily na vodíkový pohon.

Stanice se může pochlubit kapacitou výroby vodíku 2 000 metrů krychlových za hodinu a kapacitou doplňování paliva 2 000 kg za den. Při plném provozu dokáže natankovat více než 100 užitkových vozidel na vodíkový pohon denně.

Společnosti se tak v zemi zaměřují nejen na produkci zeleného vodíku, ale také vytváření celého vertikálně integrovaného řetězce. Kromě řešení technických výzev a zajištění nízké ceny elektřiny, je totiž právě zajištění stabilních odběrů klíčové pro příznivou ekonomiku projektů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Hariprasad Hajič
8. duben 2024, 12:04

Čína mi unikla. Docela to sleduji, ale že nám i v tomhle novém enrgetickém segmentu začíná ujíždět Čína, to jsem nevěděl. Než my si dostavíme svoje draze vymodlené JE, tak k nám bude proudit v plynovodech místo zemního plynu zelený vodík.

Mex
8. duben 2024, 20:23

Chtělo by to vymyslet nějakou levnou konstrukci elektrolyzérů.

Číňani by je třeba mohli dělat z bambusu. Jak asi z bambusu vyrábějí i solární panely, jinak by snad nemohly být v poslední době tak šíleně levné. ;-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se