Domů
Energetika v zahraničí
DIHK: Německé firmy se energetické transformace spíše obávají
hydrogen vodík
Zdroj: Linde

DIHK: Německé firmy se energetické transformace spíše obávají

Německé firmy vidí v energetické transformaci více rizik než příležitostí pro svou konkurenceschopnost. Zjistil to výzkum Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). Polovina z více než 3500 společností, které DIHK oslovila, uvedla, že bude mít přechod na obnovitelné zdroje energie a odklon od ruského plynu velmi negativní nebo negativní dopad na jejich podnikání. Jako velmi pozitivní nebo pozitivní vnímá důsledky energetické transformace 13 procent dotazovaných podniků.

DIHK to, jak firmy vnímají energetickou transformaci, zaznamenává od roku 2012 na barometru se stupnicí od minus 100 do plus 100 bodů. Nyní činí hodnota barometru minus 27 bodů, což je nejhorší výsledek od počátku provádění průzkumu.

„Důvěra německých podniků v energetickou politiku v současné době klesla na nejnižší bod,“ uvedl v dnes při prezentaci barometru zástupce generálního ředitele DIHK Achim Dercks.

„Obavy o vlastní konkurenceschopnost nebyly nikdy větší,“ dodal.

V energeticky náročných odvětvích uvedly v průzkumu tři ze čtyř podniků, že je energetická transformace ovlivňuje negativně nebo velmi negativně. „Vzhledem k velkému významu průmyslu pro Německo… jsou tato čísla alarmující,“ řekl Dercks.

Ilustrační foto

Mnoho německých společností se podle něj značně obává nedostatku dodávek energie, a to i ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. „Jedná se o celkově znepokojivý vývoj, který bychom všichni měli brát velmi vážně,“ dodal.

Přestože většina společností chce v Německu navzdory problémům zůstat, procento firem, které zvažují odchod ze země, roste. Téměř třetina průmyslových podniků plánuje přesunout výrobu do zahraničí nebo omezit výrobu v Německu, což je dvojnásobek oproti loňsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Zdeněk
29. srpen 2023, 13:37

"Jako velmi pozitivní nebo pozitivní vnímá důsledky energetické transformace 13 procent dotazovaných podniků."

Překlad: 13% podniků pobírá zelené dotace.

Zbyněk Poisl
29. srpen 2023, 17:16

Není divu, že se toho podniky bojí. Ekonomicky uvažující člověk má jasno v tom, že se nejedná o transformaci ale o likvidaci!!!

Jan Kopecký
29. srpen 2023, 20:25

Ekonomické uvažování je nežádoucí, nyní je třeba myslet "udržizelně"

Michal K.
30. srpen 2023, 09:15

co by sa dalo skratit ako:

"uvažování je nežádoucí"

Pravoslav Motyčka
29. srpen 2023, 21:44

Německá "transfomrace" je jen zavádění zelené ideologie a ta samozřejmě žádnému průmyslu nepřeje. A jejich podnikání tam půjde od 10 k pěti. U energeticky náročných firem je to asi jasné - kdo uteče vyhraje.

Michal K.
30. srpen 2023, 09:16

nielen, ze pojde, ale uz ide. Nemecko uz neni najvacsia ekonomika v europe

Dpetr
31. srpen 2023, 12:40

Nepovídejte. Totiž povídejte. Který Evropský stát má větší HDP?

Zdeves Pavel
2. září 2023, 21:08

Ať to s vámi neslehne, ale pátou ekonomikou je RF.

Dpetr
4. září 2023, 00:33

Neslehne? Víte vůbec, co to znamená?

Nicméně v absolutních číslech je německá ekonomika zhruba dvojnásobná než ruská (2022). A to ještě před pádem rublu. Nyní je rubl na paritě k dolaru. Jeden rubl, jeden US cent. :-)

Jinak ruská ekonomika teď skutečně roste. Není divu, když výdaje na armádu představují asi 37% veřejných výdajů. Z toho se ovšem běžný člověk lépe mít nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se