Domů
Elektřina
GlobalData: Trh s plynovými turbínami klesne do roku 2021 o 1,28 mld. USD
plynová turbína

GlobalData: Trh s plynovými turbínami klesne do roku 2021 o 1,28 mld. USD

Světový trh s plynovými turbínami by měl podle společnosti GlobalData klesnout z 8,49 miliard dolarů v roce 2016 na 7,73 miliard dolarů v roce 2021. Největší nárůst využívání plynových turbín se předpokládá v asijsko-pacifické oblasti. Celkově by zemní plyn měl svůj podíl v energetickém mixu navýšit.

Magazín Energy & Power informoval o nejnovějším reportu společnosti GlobalData. V reportu je konstatováno, že světová recese a pokles ceny plynových turbín zásadně ovlivnily cenu na trhu. Mnoho velkých projektů bylo zrušeno či odloženo, a navíc se rozšiřuje praxe oddalování údržby současných elektráren. Společnosti zabývající se výrobou plynových turbín se v současné době proto více zaměřují na expanzi jejich působnosti do nově rozvíjejících se ekonomik. Tam výrobci vidí nejlepší možné příležitosti.

„V rozvíjejících se ekonomikách v asijsko-pacifické oblasti (APAC) rozsáhlé navyšování výkonu, ekonomický růst a potřeba zlepšení dostupnosti elektřiny pohání trh s plynovými turbínami. Rostoucí těžba uhlí a zemního plynu se více vyčleňuje pro domácí trhy za účelem podpory rapidního růstu místní ekonomiky a rozvoje, zatímco produkce ropy nadále klesá.“ sdělil Subha Krishnan, analytik pro elektřinu ze společnosti GlobalData.

Růst poptávky elektřiny v regionu APAC je odhadován na hodnotu 2,1 % ročně mezi lety 2010 a 2035. Průměrný růst ve světě je 1,5 % pro stejné období. Kvůli zvýšenému nasazování elektráren využívající zemní plyn se bude poptávka po zemním plynu zvyšovat rychleji ve zmiňovaném období než uhlí či ropa. To by mělo zapříčinit nárůst podílu zemního plynu v mixu z 11,4 % na 17,5 % do roku 2035.

Region APAC

Většina ekonomik APAC, jako jsou například Čína, Indie, Indonésie a Thajsko, chce vybudovat nové elektrárny. Využívání plynu a obnovitelných zdrojů je stále více podporováno místními vládami v regionu, aby se vyhovělo rostoucí poptávce po elektřině a zároveň snížení produkce uhlíkových emisí.

Dle analytika Krishnana navzdory rostoucí ceně uhlí je komercializace obnovitelných zdrojů stále drahou možností pro společnosti. Jako výsledek je očekáván nárůst příjmů společností z uhelného sektoru. Sektor se zemním plynem je v tomto regionu ve srovnání s uhlím malý, i přesto se předpokládá jeho značný růst v blízké době.

Autor úvodní fotogragie: RWE Generation na serveru flickr.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se