Domů
Společnosti ve světě
RWE pravděpodobně zacílí na některá aktiva Uniperu, o která Fortum nestojí
Uniper. Ilustrační foto. Zdroj: uniper.energy

RWE pravděpodobně zacílí na některá aktiva Uniperu, o která Fortum nestojí

Německá RWE spíše koupí některá aktiva Uniperu, která bude finský Fortum po plánované akvizici Uniperu prodávat, než aby podala protinabídku na nabídku Fortumu. Podle nejmenovaného zdroje zahraniční agentury Reuters bude tento postup pro RWE mnohem výhodnější než rozpoutání „nabídkové války“ s Fortumem.

Finská energetická společnost Fortum zahájila nabídku na převzetí německé společnosti Uniper, do které E.ON vyčlenil mimo jiné své německé vodní a uhelné elektrárny, koncem září.

Finská vláda, která je majoritním vlastníkem Fortumu, záměr společnosti odkoupit téměř 47% podíl od E.ONu v úterý podpořila, a to i přes zapojení Uniperu do kontroverzního projektu výstavby plynovodu Nord Stream 2.

Fortum má podle Reuters zájem zejména o švédská a ruská aktiva Uniperu a menší zájem o uhelné a plynové elektrárny, které jsou naopak atraktivní pro RWE.

„Pro RWE je mnohem levnější vyčkat (na dokončení akvizice), než rozpoutat „nabídkovou válku“ s Fortumem,“ řekla osoba blízká transakci.

RWE odmítla tyto spekulace v pátek komentovat.

Bude Uniper rozdělen?

Investoři však podle Reuters pochybují, že si Fortum všechna aktiva v případě úspěšné akvizice Uniperu ponechá.

„Je šance, že Uniper bude rozdělen,“ řekl Thomas Deser, manažer ze společnosti Union Investment, akcionáře Uniperu, a dodal, že RWE může mít zájem o budovaný moderní nadkritický černouhelný blok Datteln 4 s instalovaným výkonem 1,1 GWe.

Zdroje Reuters dále uvedly, že menší transakce jsou více ve shodě s akviziční strategií RWE. Hotovost pro akvizice by RWE mohla získat prodáním části svého 76,8% podílu ve společnosti innogy.

Fortum nabídl v září akcionářům Uniperu 22 euro za akcii, jejíž hodnota se nyní pohybuje kolem 24 euro. Agentura Reuters uvedla, že protinabídka na akcie Uniperu by se nyní musela pohybovat kolem 26 euro.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se