Domů
Energetika v zahraničí
Energetická chudoba: Třetina amerických domácností má problémy splácet účty za energie

Energetická chudoba: Třetina amerických domácností má problémy splácet účty za energie

Téměř třetina amerických domácností v posledním průzkumu tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) uvedla, že má obtíže s placením účtu za energie či s dostatečným vytápěním nebo chlazením svých domovů. Zhruba pětina respondentů rovněž uvedla, že pro zaplacení účtů za energie musela omezit výdaje na základní potřeby, a to včetně jídla.

Výsledky posledního průzkumu o spotřebě energií z roku 2015, kterého se zúčastnilo bezmála 5700 respondentů z celkových 118 milionů domácností, ukazují, že výdaje na energie významně zatěžují velkou část amerických domácností.

Nejvíce energie americké domácnosti spotřebují na klimatizování, spolu s vytápěním a ohřevem vody se poté jedná o bezmála poloviční podíl.

Americké domácnosti spotřebují nejvíce energie na provoz klimatizací. Zdroj: EIA
Americké domácnosti spotřebují nejvíce energie na provoz klimatizací. Zdroj: EIA

Pro téměř třetinu domácností přitom tyto výdaje představují značnou finanční zátěž. Téměř pětina respondentů, tedy podíl odpovídající přibližně 25 milionům domácností, musela kvůli účtům za energie omezit své výdaje na jídlo a léky, přičemž 7 milionů z nich čelila této situaci každý měsíc. V roce 2015 přitom byly výdaje na pokrytí energetických potřeb Spojených států na nejnižší úrovni za poslední dekádu.

Kvůli omezené schopnosti splácet účty za energie 14 % dotazovaných domácností obdrželo upozornění na možné přerušení dodávek, desetina z nich uvedla, že upozornění dostávala téměř každý měsíc. Zhruba každý desátý respondent dále uvedl, že musel ve své domácnosti udržovat teplotu, která nebyla vhodná či byla až nebezpečná pro lidské zdraví.

Třetina domácností v USA má problémy s placením účtů za energie. Zdroj: EIA
Třetina domácností v USA má problémy s placením účtů za energie. Zdroj: EIA

Energetická chudoba netrápí pouze rozvojové země

Problém energetické chudoby, kdy se energie stávají cenově nedostupnými, tak netrápí pouze rozvojové země, ale čím dál častěji se tento fenomén objevuje například i v rozvinutých zemích Evropy. Podle výpočtů Evropské komise je v Česku energetickou chudobou ohroženo téměř 20 % domácností. Situace přitom není o mnoho lepší ani v sousedním Německu, největší evropské ekonomice. Současný prudký růst cen elektrické energie a zemního plynu této situaci rovněž nepomáhá.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
loudil
5. říjen 2018, 16:05

To jsou přímo katastrofální informace ze země /USA/ o jejíž /sílu ?/ se snad nějak hodláme opírat ? Naskakuje mi husí kůže při pomyšlení, že takovýto stát by nám mohl být snad někým dáván za vzor ?? Pokud půjdou věci stále tímto směrem ,pak už za 20 let bude 50 % Američanů sedět někde na špinavém chodníku s kloboukem a žebrat. Nehodím jim tam ani Cent !!, sami si tu cestu za oceán vybrali!, tak ať dnes trpí.. Moje dnešní výdaje za energie = tříčlenná rodina v 3 + 1, 80 metrů čtv. rodina , zálohy : " /plyn 200/měs., elektřina 800/měs, vytápění 1800/měs = Suma : 2800 Kč/měs. Neklimatizuji, vybral jsem si Čechy, ne Ameriku ! Výdaje na energie tvoří cca. 4 % čistých příjmů mojí rodiny. 96 % "ostaní ". Za šlehačkové dorty v cukrárně a kávičku měsíčně utratím více jak za energie.

P.S. Amíci tam za oceánem, něco asi děláte hodně špatně ! 1 % obyvatel USA vlastní 90 % tamního majetku, zbytek zase tak nějak - "suší hubu". Pro mne osobně = USA ,stát k popukání.

sqr
9. říjen 2018, 12:29

...plně souhlasím. K tomu ještě podotknu, že při platbě za plyn 200 kč měsíčně přišlo ještě cca 400 Kč za jeho přívod bez ohledu na výši/níži spotřeby, takže jsem plyn rovnou odhlásil. Topím elektřinou, tak proč na ní i nevařit?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se