Domů
Elektřina
Domácnosti na Slovensku si po letech poklesu připlatí za energie
zemní plyn

Domácnosti na Slovensku si po letech poklesu připlatí za energie

Elektřina
Bez komentáře
5. listopad 2018, 11:51
ČTK

Domácnosti na Slovensku si po letech poklesu nebo jen mírného zvýšení cen některých energií za zemní plyn, elektřinu či teplo připlatí. Energetický regulační úřad ÚRSO již schválil zdražení plynu či tepla, očekávají se rovněž vyšší ceny elektřiny pro rodiny. Důvodem jsou kromě jiného stoupající ceny na burzách.

ÚRSO naposledy povolil zvýšení cen plynu dominantnímu prodejci komodity, státní společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Domácnostem tak ceny plynu od SPP stoupnou v průměru o šest procent již od začátku prosince, zatímco obvykle se ceny mění na přelomu let.

Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga o uplynulém víkendu odhadl, že elektřina domácnostem podraží o šest až sedm procent. Zdražení energií zdůvodnil stoupajícími cenami elektřiny či plynu na světových burzách.

Vyšší cely plynu, které využívá řada tepláren, se projeví také v cenách tepla. Kromě toho ÚRSO dříve začal povolovat zvýšení cen tepla i kvůli stoupajícím nákladům tepláren na emisní povolenky.

ELektroměr a úspory energie
Ilustrační foto

Náklady na bydlení včetně energií se na Slovensku podílejí čtvrtinou na spotřebním koši, z něhož se počítá inflace. Na začátku letošního roku elektřina domácnostem na Slovensku zdražila o 2,7 procenta, plyn o 0,38 procento a teplo o procento. V předchozích letech ceny regulované ceny většiny druhů energií naopak klesaly.

Slovenská vláda změnou zákona loni získala silnější vliv na rozhodování ÚRSO o cenách energií. Stalo se tak po aféře, kdy ÚRSO původně schválil výrazné zvýšení tarifů za distribuci elektřiny některým skupinám odběratelů. Po kritice vlády úřad ohlásil návrat k původním tarifům, kauza stála křeslo tehdejšího šéfa ÚRSO.

Za elektřinu a plyn si podle dřívějších vyjádření analytiků připlatí v příštím roce také české domácnosti. Důvodem je růst velkoobchodních cen.

Adrian Bobok šeb

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se