Domů
Elektřina
Domácnosti na Slovensku si po letech poklesu připlatí za energie

Domácnosti na Slovensku si po letech poklesu připlatí za energie

Domácnosti na Slovensku si po letech poklesu nebo jen mírného zvýšení cen některých energií za zemní plyn, elektřinu či teplo připlatí. Energetický regulační úřad ÚRSO již schválil zdražení plynu či tepla, očekávají se rovněž vyšší ceny elektřiny pro rodiny. Důvodem jsou kromě jiného stoupající ceny na burzách.

ÚRSO naposledy povolil zvýšení cen plynu dominantnímu prodejci komodity, státní společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Domácnostem tak ceny plynu od SPP stoupnou v průměru o šest procent již od začátku prosince, zatímco obvykle se ceny mění na přelomu let.

Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga o uplynulém víkendu odhadl, že elektřina domácnostem podraží o šest až sedm procent. Zdražení energií zdůvodnil stoupajícími cenami elektřiny či plynu na světových burzách.

Vyšší cely plynu, které využívá řada tepláren, se projeví také v cenách tepla. Kromě toho ÚRSO dříve začal povolovat zvýšení cen tepla i kvůli stoupajícím nákladům tepláren na emisní povolenky.

Ilustrační foto

Náklady na bydlení včetně energií se na Slovensku podílejí čtvrtinou na spotřebním koši, z něhož se počítá inflace. Na začátku letošního roku elektřina domácnostem na Slovensku zdražila o 2,7 procenta, plyn o 0,38 procento a teplo o procento. V předchozích letech ceny regulované ceny většiny druhů energií naopak klesaly.

Slovenská vláda změnou zákona loni získala silnější vliv na rozhodování ÚRSO o cenách energií. Stalo se tak po aféře, kdy ÚRSO původně schválil výrazné zvýšení tarifů za distribuci elektřiny některým skupinám odběratelů. Po kritice vlády úřad ohlásil návrat k původním tarifům, kauza stála křeslo tehdejšího šéfa ÚRSO.

Za elektřinu a plyn si podle dřívějších vyjádření analytiků připlatí v příštím roce také české domácnosti. Důvodem je růst velkoobchodních cen.

Adrian Bobok šeb

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.