Domů
Energetika v zahraničí
Erdogan a Putin zahájili stavbu třetího reaktoru v turecké Akkuyu
Betonáž základů turecké jaderné elektrárny Akkuyu k 22.9.2020; Zdroj: JSC Akkuyu Nuklear
Zdroj: JSC Akkuyu Nuklear

Erdogan a Putin zahájili stavbu třetího reaktoru v turecké Akkuyu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin dnes na dálku zahájili výstavbu třetího reaktoru v jaderné elektrárně Akkuyu na jihu země. Elektrárna, kterou staví ruský Rosatom, má pokrýt až deset procent spotřeby elektrické energie v Turecku, uvedla agentura AP. Turecko plánuje spustit první reaktor v roce 2023.

Podle Erdogana je výstavba výsledkem úspěšného turecko-ruského dialogu. Obě země podle něj dobře spolupracují také v dalších oblastech, například na uklidnění konfliktu v Náhorním Karabachu. Putin označil jadernou elektrárnu za vlajkovou loď rusko-tureckých vztahů.

Rusko a Turecko podepsaly dohody o spolupráci na výstavbě jaderné elektrárny v roce 2010, realizace prvního reaktoru začala osm let poté. Spuštění prvního reaktoru je v plánu v roce 2023, další dva mají začít fungovat do roku 2026. Celý projekt má stát 20 miliard dolarů (441 miliard korun).

Novou elektrárnu staví ruská státní společnost Rosatom. Ta v ní drží přes 99 procent kapitálu. Rusko také školí tureckou obsluhu. Původně Rusové chtěli, aby 49 procent drželi turečtí investoři. Turecká média ale informovala, že turecké firmy se nedaří do projektu zapojit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Me
10. březen 2021, 22:03

Proč to staví, když tam mají slunce a vítr? Už vím, oni tam nemají grínpissy!

Pavel
11. březen 2021, 19:45

Protože Erdogan se řídí jen politikou a ne ekonomikou a vede Turecko od deseti k pěti. Byl jsem pracovně v Turecku minulý rok a byl jsem překvapený jak moc ta země pro nás zlevnila. Pokud covid dovolí, určitě si v Turecku udělám dovolenou, je to krásná a kulturně bohatá země, a díky Erdoganovi pro nás levná, zatím i bezpečná. Na druhou stranu se mu musí přiznat že podporuje domácí výrobu solárních panelů ve velkém měřítku. Takže na ty solární elektrárny cela jistě dojde, o tom nepochybujte.

Josef
13. březen 2021, 23:57

440 mld za 3 bloky 1,2GW = to je 122 000 korun za 1kWh instalovaného výkonu. To je tak cena okolo 1,5kč /KWh + zisk provozovatele dejme tomu 10% to máme asi 1,7Kč KWh. 65 EUR/MWh. Prvních 20 let provozu el. než zaplatí bankovní úvěr. Proti OZE je to levné, když vezmeme celkové náklady jako je stabilita sítě a ceny záložních zdrojů, ale uhlí je objektivně levnější. V každém případě bych byl rád kdyby u nás postavili Rusové taky takové 3 bloky při životnosti 100 let bychom měli na generace zajištěnou el. energii za přijatelné ceny.

Carlos
14. březen 2021, 00:04

Když uvádíte bankovní úvěr, počítal jste do ceny úroky? Já jenom že z těch 440 miliard i taková hezká 3-4% (méně bych netipoval), udělají ročně nějakých 12-16 miliard. To není úplně málo.

Karásek
11. březen 2021, 00:07

Putin a Erdogan chtějí potvrdit kamarádství a proto ten jaderný sňatek. Až se to celé prodraží, tak možná dojde k manželské krizi.

Richard Vacek
11. březen 2021, 00:42

Je divné, že to tak američané nechali a že se nebáli o přílišnou závislost Turecka na Rusku jako v případě evropského projektu Nord Stream 2. I když pravděpodobně tušili, co by následovalo, když by Turecku vyhrožovali sankcemi.

energetik
11. březen 2021, 08:40

Tady je více jež jasné že to neodpadne dobře, takže mohou být v klidu. Naopak kdyby do toho někdo zasáhl, tak to použijí jako výmluvu k nezdaru a budou dělat ublížené.

Ještě nedávno Turci sestřelovali Ruské stíhačky a teď dělají že jsou kamarádi.

Pavel
11. březen 2021, 19:22

Protože pane Vacku mícháte dohromady kozy a vozy. Protože jaderná elektrárna není plynovod a nejde jednoduše vypnout z Kremlu. Plynovod vypnout jde. Viděl jste snad, že by USA vadila účast rosatomu na jaderné elektrárně ve Finsku nebo Maďarsku? Nebo dokonce u nás? zkuste si tu vaší nenávist k ušákům ventilovat na nějakém smysluplnějším argumentu.

Josef
14. březen 2021, 00:07

Ono Turecko má totiž 70 mil obyvatel je regionální velmoc. Pokud by USA začali příliš tlačit na Turecko, pak se Turci podle rčení nepřítel mého nepřítele je mým přítelem spojí s Iránem a to už je 160 milionů obyvatel obě země by byly velmi rychle jaderné, atomovku by si pořídila i Saudská Arábie. Pak by vliv USA na středním východě byl prakticky nulový. Turecko to samozřejmě ví a dělá si zcela nezávislou zahraniční politiku, přitom vzhledem k jeho poloze ho potřebuje jak EU , tak Rusko , tak USA.

Energetik 007
11. březen 2021, 07:22

Akkuyu NPP je unikátní ukázka spolupráce a skloubení technologií:

Rosatom - jaderná část

GE - turbíny

Framatome - Siemens - polní instrumentace a řídící systém

To až se donese k Alexandru Vondrovi tak zase bude vyřvávat o bezpečnostním riziku. A navíc je Akkuyu necelých 300km od největší letecké základny NATO...

Vladimír Wagner
11. březen 2021, 07:39

Stejné konsorcium staví jaderné bloky i ve Finsku a Maďarsku.

Pavel
11. březen 2021, 18:59

Zatím se teda moc nestaví. Ve Finsku čerstvě došlo k předání první varky dokumentace, bude se posuzovat, potom bude další dokumentace atd.... Na to že smlouva byla podepsána v roce 2013, Rosatom od té doby moc nepokročil. Původní plán uvedení do provozu 2014 už určitě nestihnou, současný skluz je 4 roky a to ještě nekopli do země. V Maďarsku už jsou také ve zpoždění. Ono je prostě něco úplně jiného stavět v Rusku, Číně nebo Turecku, kde je důležitější stranický úkol a politický prospěch než zákony, procesy a bezpečnostní standardy které je nutné dodržet v EU.

Pavel
11. březen 2021, 19:32

Oprava, Původní plán uvedení do provozu byl 2024

Jinak dobrý článek o postupu ve Finsku

atominfo.cz/2020/12/projektova-dokumentace-je-hanhikivi-byla-predana-zakaznikovi/

Jaroslav Studnička
11. březen 2021, 08:41

Dalším unikátem je, že Rosatom je v tomto případě stavitelem JE a zároveň bude vlastníkem a provozovatelem.

energetik II
11. březen 2021, 08:08

Turci zvesela staví, ale u nás /jak jsem očekával/ zabředáme do stále hlubšího bahna. Včera se u nás pohádali o způsob financování nových Dukovan, původní plán = stát - 70 %, ČEZ - 30 %, nyní zase - stát - celých 100 %. ČEZU se do toho evidentně nechce. Navíc je nedořešené "koho vyřadit" z tendru a hlavně kdy. Jen Čínu a nebo i Rusko ?? A hned na začátku nebo až v průběhu tendru ?? Evidentně nemáme vyřešené dvě zásadní otázky :

1. Způsob financování

2. Počet účastníků výběrového řízení

Je to podobné jako s tím očkováním proti COVIDU. V tempu očkování obyvatel nyní Chile předstihlo Izrael a je první na světě. Očkuje totiž hlavně čínským Sinovacem. Nemusí čekat na "posvěcení z Bruselu" jako my. U nás zatím umírá 200 lidí denně.

Pavel K
11. březen 2021, 09:11

To, ze u nas umira 200 lidi denne neni vina Bruselu ani schvalovani vakcin (v nouzovem stavu si je muzeme schvalovat na vlastni zodpovednost sami). Pricina je jinde, stejne jako s tou dostavbou JEDU2 - minimalni pripravenost, plany a celkove lavirovani a nevnimani odborniku.

energetik II
11. březen 2021, 10:59

TO : Pavel K

Vina je už v tom, že nějaký Brusel vůbec existuje. Státy, které nad sebou Brusel nemají , očkují čínským Sinovacem - "jako vzteklé" /Chile, Srbsko,.../ a zachraňují tisíce životů . Náš ministr zdravotnictví se ale má na co vymlouvat :"Až to Brusel posvětí, pak dám svolení k užívání". A nikdo s ním nehne, ani Zeman. Takže my budeme stále čekat jen na západní vakcíny a denně nám stále bude umírat těch 200 lid, protože vakcín je málo.

Pavel
11. březen 2021, 19:12

Evropské státy které nad sebou Brusel nemají jsou až na vyjímky pěkný žebráci, Srbsko je ukázkovým příkladem. A jako každý chudák jsou lehce zneužitelný pro lacinou propagandu na kterou naskočí jenom totální bezmozek. Pište si ty vaše ubohé propagandistické výlevy třeba na fb a ne sem. Děkuji předem.

energetik II
12. březen 2021, 18:19

TO : Pavel

Tak, těm "Co mají mozek" - umírá 200 lidí denně ? Nevím, co by jste říkal, kdyby mezi nimi byli váš otec, matka nebo bratr. Asi by jste rychle změnil názor. Opravdu nepovažuji za žádnou propagandu, když nějaký premiér dokáže pro své obyvatelstvo sehnat dostatek vakcín na očkování , aby jeho lidi neumírali. ČR je v počtu mrtvých na 1 mil. obyvatel s přehledem první na světě. Maďaři a Slováci nad sebou Brusel sice mají ,ale mají i ruské nebo čínské vakcíny. Také oni jsou - "pěkní žebráci" ??

Carlos
12. březen 2021, 20:34

Loudile,

Vás to tam na Plzeňsku přímo zasáhlo?

Každopádně se oba kroťte s tím coviděním.

Problém jak té čínské, tak ruské je že nejsou s to dodat potřebná data. U Ruské je to o tom že ji nasadili a nedodělali poslední fázi zkoušek. Pokud to dodají tak není problém, pokud vím. Pokud to dodají, tak by to neměl být problém. Filosofická otázka je jestli rezignovat na pravidla v krizi, nebo ne. Ale myslím že v Česko-Slovensku je to už stejně jedno.

Druhá věc je že Matovič je Šašo. dennikn. sk/2294968/shooty-majster/?ref=tema

Pavel K
11. březen 2021, 19:27

Nejsm esi uplne jist, ale takovy Taiwan se s Cinou zrovna 2x nekamaradi a ma jeste mensi procokovanost jak my. A mrtvych maji celkem 9. Zdravotnictvi mohou mit na stejne urovni a obyvatel maji 23,57 mil.

Takze Vy jste naselk staty, ktere kamaradi s Cinou a maji min umrti a ja stat, ktery nekamaradi a ma taky min umrti. Fakticky by se ale hledal stat, ktery at kamaradi ci nekamaradi, by mel vic % umrti jak my. Z toho selksym rozume vychazi, ze za to nemuze kamaradstvi ale jen nase Vlada.

Mimochodem, hodne lidi z meho okoli se nencha ockovat a muzu jim vysvetlovat, jak chci, jak vakcvina funguje. Toto by mela delat jina autorita.

Carlos
12. březen 2021, 20:20

Čínská republika to nemusí řešit, je to ostrov a těch případů mají poskrovnu.

Co se týká procent úmrtnosti, tak si už rok pohrávám s myšlenkou že vysoké procento značí mnohem větší rozsah promoření. Podle mne je smrtnost +- stabilní veličinou. Další problém je ve vykazování, Slováci prý vykazují jenom ty, kteří prokazatelně zemřeli NA ne S.

Jimi
11. březen 2021, 08:20

Mne by zajimalo proc se oficialni cena uvadi 20mld usd, kdyz jen vykupni cena na prvnich 15 let 70% vykonu bloku 1 a 2 a 30% vykonu bloku 3 a 4 dosahne celkem 36mld usd (to zaplati Turci rosatomu). Plus zbytek komercni ceny po dobu 60 let

Miloslav Černý
11. březen 2021, 23:31

Výhodou pro nás je, že to Turecko je od nás dál, pro případnou havárii.

energetik II
13. březen 2021, 11:00

Pochybuji, že by reaktory generace III+ po roce 2020 mohly vybuchnout jako Černobyl 1986. V ČR každý rok zemře na silnicích kolem 600 lidí , na radioaktivitu asi žádný. Když jsou silnice tak nebezpečné, to přestaneme jezdit ??

Pavel K
14. březen 2021, 00:31

Ne, rizeni prevezmou roboticka auta. Prece nebudeme stale nesmyslne v taovych poctech umirat, ne?

Carlos
14. březen 2021, 01:03

Kde je hranice kdy si řekneme že nám ztráta svobody už nestojí za to? Co budeme ještě ve jménu přežití, jednoho dalšího dne více, ochotní obětovat?

energetik
14. březen 2021, 11:18

I kdyby se teď ukončilo veškeré jaderné šílenství, tak radioaktivita a toxické radionuklidy vypuštěné do životního prostředí budou ničit životy a zabíjet ještě desítky tisíc let potom.

Emil
14. březen 2021, 12:06

Právě naopak, prokazatelně daleko víc zabíjí strach z jádra a protijaderná hysterie než jaderná energetika samotná. Jen v letech 2011-2017 způsobil odchod od jádra a uhlí k fosilním palivům v Japonsku a Německu 28 tisíc předčasných úmrtí a toto číslo dál roste. Je to několikanásobně víc než všechny jaderné havárie dohromady.

www. sciencedirect. com/science/article/pii/S0301421519303611

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se