Domů
Energetika v zahraničí
Finská vláda podporuje Fortum v koupi Uniperu, spojení s Nord Stream jí nevadí
Fortum. Zdroj: Fortum

Finská vláda podporuje Fortum v koupi Uniperu, spojení s Nord Stream jí nevadí

Finská vláda plně podporuje záměr společnosti Fortum odkoupit téměř 47% podíl v německém Uniperu. Uniper je zainteresován v projektu plánovaného rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn z Ruska do Německa, a nabídka vládou ovládané společnosti si tak vysloužila kritiku u některých z finských politiků.

Podle zdrojů agentury Reuters společnost Fortum, jejíž majoritní podíl vlastní finská vláda, zajímají u Uniperu zejména vodní elektrárny a podíly ve Švédských jaderných zdrojích. Uniper nicméně spolu s dalšími výzmanými společnostmi z regionu západní Evropy přislíbila investovat až 950 milionů euro do projektu Nord Stream 2, který má navýšit přepravní kapacitu přímé trasy pro přepravu ruského plynu do Německa.

Některým z finských politiků se tak možné nepřímé spojení finské vlády s projektem Nord Stream 2, jehož realizaci oponuje část členských zemí Evropské unie, skrz Uniper nezamlouvá.

„Toto je čistě obchodní transakce společnosti Fortum … Vláda neměla žádná jednání o možné intervenci a zasahovat nebude,“ řekl agentuře Reuters finský ministr hospodářství Mika Lintila.

Nord Stream 2 rozděluje Evropu

Výstavba druhé větvě plynovodu Nord Stream se nezamlouvá především zemím východní Evropy, které argumentují navýšením evropské závislosti na dovozu plynu z Ruska. Svůj odmítavý postoj opakovaně vyjadřuje zejména Ukrajina, podle níž Nord Stream 2 může mít katastrofální důsledky pro energetickou bezpečnost EU.

Rozšíření plynovodu Nord Stream podporuje zejména Německo, kterému by přímá trasa mohla přinést levnější plyn vzhledem k úspoře za přepravní poplatky. Kromě Německa projekt podporuje zejména Rakousko, výhodný by však mohl být i pro Česko.

Své obavy nad rostoucím vlivem Ruska vyjádřily i severští sousedi Finska, Dánsko a Švédsko. Finsko nicméně stála zastává neutrální postoj a na rozšíření plynovodu nahlíží zejména jako na komerční projekt. Německou podporu projektu vytkl i dánský deník, podle kterého se Německo v energetice chová sobecky a vůči Rusku hraje dvojí hru.

Zdroj úvodní fotografie: Fortum

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.