Domů
Energetika v zahraničí
Finská vláda podporuje Fortum v koupi Uniperu, spojení s Nord Stream jí nevadí
Fortum. Zdroj: Fortum

Finská vláda podporuje Fortum v koupi Uniperu, spojení s Nord Stream jí nevadí

Finská vláda plně podporuje záměr společnosti Fortum odkoupit téměř 47% podíl v německém Uniperu. Uniper je zainteresován v projektu plánovaného rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn z Ruska do Německa, a nabídka vládou ovládané společnosti si tak vysloužila kritiku u některých z finských politiků.

Podle zdrojů agentury Reuters společnost Fortum, jejíž majoritní podíl vlastní finská vláda, zajímají u Uniperu zejména vodní elektrárny a podíly ve Švédských jaderných zdrojích. Uniper nicméně spolu s dalšími výzmanými společnostmi z regionu západní Evropy přislíbila investovat až 950 milionů euro do projektu Nord Stream 2, který má navýšit přepravní kapacitu přímé trasy pro přepravu ruského plynu do Německa.

Některým z finských politiků se tak možné nepřímé spojení finské vlády s projektem Nord Stream 2, jehož realizaci oponuje část členských zemí Evropské unie, skrz Uniper nezamlouvá.

„Toto je čistě obchodní transakce společnosti Fortum … Vláda neměla žádná jednání o možné intervenci a zasahovat nebude,“ řekl agentuře Reuters finský ministr hospodářství Mika Lintila.

Nord Stream 2 rozděluje Evropu

Výstavba druhé větvě plynovodu Nord Stream se nezamlouvá především zemím východní Evropy, které argumentují navýšením evropské závislosti na dovozu plynu z Ruska. Svůj odmítavý postoj opakovaně vyjadřuje zejména Ukrajina, podle níž Nord Stream 2 může mít katastrofální důsledky pro energetickou bezpečnost EU.

Rozšíření plynovodu Nord Stream podporuje zejména Německo, kterému by přímá trasa mohla přinést levnější plyn vzhledem k úspoře za přepravní poplatky. Kromě Německa projekt podporuje zejména Rakousko, výhodný by však mohl být i pro Česko.

Své obavy nad rostoucím vlivem Ruska vyjádřily i severští sousedi Finska, Dánsko a Švédsko. Finsko nicméně stála zastává neutrální postoj a na rozšíření plynovodu nahlíží zejména jako na komerční projekt. Německou podporu projektu vytkl i dánský deník, podle kterého se Německo v energetice chová sobecky a vůči Rusku hraje dvojí hru.

Zdroj úvodní fotografie: Fortum

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.