Finsko provedlo dálkovou inspekci výstavby nové jaderné elektrárny Hanhikivi
Finský jaderný regulátor STUK provedl plánovanou inspekci výstavby nové jaderné elektrárny Hanhikivi. Inspekce výstavby řízené společností RAOS Project, dceřinou společností Rosatomu, byla provedena na dálku přes Skype a to plně v souladu s nařízeními vydanými finskou vládou v boji proti pandemii koronaviru.
Dle Rosatomu byla třídenní inspekce ve dnech 20. až 22. dubna historicky první vzdálenou inspekcí zahraničního dodavatele jaderné elektrárny. Inspekce se zúčastnilo více než 30 pracovníků společnosti RAOS Project.
„Odborníci STUK pozitivně hodnotili funkčnost správy objednávek na podnikovém portálu, zaznamenali pokrok ve vývoji řídících procesů pro dokumentaci a ocenili také kvalitu technické podpory pro kontrolu ve vzdáleném pracovním prostředí. Během inspekce byly úspěšně uzavřeny tři z pěti požadavků, které byly formulovány po předešlé inspekci. RAOS Project bude na zapracování zbylých dvou požadavků nadále pracovat,“ uvedl Rosatom.
Na základě výsledků inspekce stanovili odborníci STUK nový požadavek na systém řízení projektu.
„Finský regulátor zdůraznil, že je třeba zahájit aktivní studii problémů projektového řízení v další fázi jeho provádění – ve fázi výstavby jaderných elektráren. Regulační orgán musí zhodnotit organizaci projektového řízení v horizontu celého projektu – šestiměsíční tranzitní období, celou dobu výstavby, instalaci a uvedení do provozu,“ uvedl Rosatom.
Další inspekce STUK je předběžně naplánována na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Fennovoima zahájila výkopové práce v lokalitě Hanhikivi v Pyhäjoki v severním Finsku v lednu 2016. RAOS Project předpokládala získání stavebního povolení v roce 2018, uvedení do provozu bylo plánováno na rok 2024. V září 2017 však společnost oznámila, že neočekává obdržení stavebního povolení až do roku 2019, protože přezkum dokumentace vztahující se k její žádosti trval déle než se původně očekávalo. V prosinci 2018 Fennovoima uvedla, že v roce 2021 očekává získání stavebního povolení.
Rosatom staví 1. blok jaderné elektrárny Hanhikivi s jaderným reaktorem VVER-1200 typu AES-2006. Finská společnost RAOS Project, dceřiná společnost JSC REIN (Rusatom Energy International) patřící pod Rosatom, je generálním dodavatelem 1. bloku jaderné elektrárny Hanhikivi od dubna 2015.
Zdroj úvodní fotografie: Fennovoima
Mohlo by vás zajímat:
Jsem rád, že ta kontrola dopadla dobře. Doufám, že všechno je jak má a Finové se za nějakou tu dobu budou moci dlouho těšit ze stabilního, ekologického a levného zdroje nejen EE.
A to Vaše "za nějakou tu dobu", to bude o 5 let, o 10 let či o 15 let později než plánováno?
A bude to stát 2x či 3x více?
S každým takovýmto projektem v EU by měli dodávat taky křišťálovou kouli, která by ukázala jak to dopadne doopravdy.
Vzhledem k tomu, že to budou stavět samy Rusové, tak bych se o rychlost výstavby nebál. To nejsou naše dálnice a jiné infrastrukturní projekty. Jen se podívejte za jak dlouho postavili Krymský most. U nás by za tu dobu ani nestihli EIA.
A nebude to milý Kefalín tím, že na nějakou EIA háží trus? To si jako přejete aby i zde házeli trus na legislativu? Tak to potěš koště. Máte-li všichni zastánci JE takovéto choutky, tak se máme ještě hodně co divit.
Nebude. Žádost o posouzení vlivu JE Hanhikivi na životní prostředí (EIA) byla podána už v roce 2014.
Nikde jsem neřekl, že by se neměli dělat u důležitých staveb posouzení vlivu na životní prostředí. U atomových elektráren obzvláště. Jen mi přijde pracovní tempo některých úředníků vražedné. A tam kde ani nejsou schopni dát do kupy papíry, tak jinde to celé postaví. Jinak pokud něco tak příšerně dlouho trvá, nebylo by od věci se zamyslet nad změno legislativy?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se