Finsko provedlo dálkovou inspekci výstavby nové jaderné elektrárny Hanhikivi

DomůEnergetika v zahraničíFinsko provedlo dálkovou inspekci výstavby nové jaderné elektrárny Hanhikivi

Finský jaderný regulátor STUK provedl plánovanou inspekci výstavby nové jaderné elektrárny Hanhikivi. Inspekce výstavby řízené společností RAOS Project, dceřinou společností Rosatomu, byla provedena na dálku přes Skype a to plně v souladu s nařízeními vydanými finskou vládou v boji proti pandemii koronaviru.

Dle Rosatomu byla třídenní inspekce ve dnech 20. až 22. dubna historicky první vzdálenou inspekcí zahraničního dodavatele jaderné elektrárny. Inspekce se zúčastnilo více než 30 pracovníků společnosti RAOS Project.

„Odborníci STUK pozitivně hodnotili funkčnost správy objednávek na podnikovém portálu, zaznamenali pokrok ve vývoji řídících procesů pro dokumentaci a ocenili také kvalitu technické podpory pro kontrolu ve vzdáleném pracovním prostředí. Během inspekce byly úspěšně uzavřeny tři z pěti požadavků, které byly formulovány po předešlé inspekci. RAOS Project bude na zapracování zbylých dvou požadavků nadále pracovat,“ uvedl Rosatom.

Na základě výsledků inspekce stanovili odborníci STUK nový požadavek na systém řízení projektu.

„Finský regulátor zdůraznil, že je třeba zahájit aktivní studii problémů projektového řízení v další fázi jeho provádění – ve fázi výstavby jaderných elektráren. Regulační orgán musí zhodnotit organizaci projektového řízení v horizontu celého projektu – šestiměsíční tranzitní období, celou dobu výstavby, instalaci a uvedení do provozu,“ uvedl Rosatom.

Další inspekce STUK je předběžně naplánována na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

Fennovoima zahájila výkopové práce v lokalitě Hanhikivi v Pyhäjoki v severním Finsku v lednu 2016. RAOS Project předpokládala získání stavebního povolení v roce 2018, uvedení do provozu bylo plánováno na rok 2024. V září 2017 však společnost oznámila, že neočekává obdržení stavebního povolení až do roku 2019, protože přezkum dokumentace vztahující se k její žádosti trval déle než se původně očekávalo. V prosinci 2018 Fennovoima uvedla, že v roce 2021 očekává získání stavebního povolení.

Rosatom staví 1. blok jaderné elektrárny Hanhikivi s jaderným reaktorem VVER-1200 typu AES-2006. Finská společnost RAOS Project, dceřiná společnost JSC REIN (Rusatom Energy International) patřící pod Rosatom, je generálním dodavatelem 1. bloku jaderné elektrárny Hanhikivi od dubna 2015.

Zdroj úvodní fotografie: Fennovoima