Domů
Energetika v zahraničí
Google, Amazon a Meta chtějí do roku 2050 ztrojnásobit výrobní kapacity v jádru
První dva reaktory VVER1200 druhé fáze Leningradské jaderné elektrárny (zdroj Rosatom).
Zdroj: Rosatom

Google, Amazon a Meta chtějí do roku 2050 ztrojnásobit výrobní kapacity v jádru

Koalice velkých světových společností se zavázala podpořit ztrojnásobení globálního instalovaného výkonu v jaderných zdrojích do roku 2050. Mezi ně se zařadily i technologičtí giganti, včetně společností Amazon, Google a Meta.

Závazek, oznámený na konferenci CERAWeek 2025, o kterém informoval server ESG News, představuje historický posun v oblasti korporátní udržitelnosti. Většina společností, které si v rámci ESG (environmental-sustainability-governance) závazků stanovuje interní cíle, se totiž doposud zaměřovala především na podporu a nákup obnovitelné energie.

Hnutí je sponzorováno Světovou jadernou asociací (WNA) a společností Urenco, která se zaměřuje na obohacování uranu a další služby spojené s výrobou jaderného paliva. Závazek podepsalo 14 společností zařazených do kategorie „velkých uživatelů energie“. Vedle technologických gigantů to jsou například společnost Occidental (Oxy), chemičtí výrobci jako Dow a přední průmyslové firmy jako Allseas a japonská IHI Corporation. Závazek navazuje na podobné prohlášení finančních institucí a světových vlád, které učinily na Týdnu klimatu v New Yorku v roce 2023 a na konferenci COP28.

Obzvláště aktivní postoj zaujala společnost Amazon, která investovala více než 1 miliardu dolarů do jaderných technologií. Například Brandon Oyer, ředitel divize energetiky a vody pro Ameriku u společnosti Amazon Web Services, zdůraznil význam jaderné energie.

"Urychlení rozvoje jaderné energetiky bude mít zásadní význam pro posílení bezpečnosti naší země, uspokojení budoucích energetických potřeb a řešení klimatických změn," prohlásil Brandon Oyer.

Poptávka po energii se přitom pravděpodobně výrazně zvýší v různých odvětvích, zejména pro datová centra a AI, která by mohla do roku 2030 spotřebovat až 9 % celkové spotřeby elektřiny v USA. Proto především technologické firmy hledají řešení i mimo oblast obnovitelné energetiky. V prosinci 2024 společnost Meta zveřejnila žádost o předložení nabídky na zajištění až 4 GW energie vyrobené z jaderné energie pro svá datová centra do roku 2030, a to v návaznosti na podobný krok společnosti Microsoft, která podepsala 20letou smlouvu o nákupu energie se společností Constellation Energy.

V současné době pokrývá jaderná energie přibližně 9 % celosvětové výroby elektrické energie. Její rozšiřování však čelí výzvám, jako je omezená produkce uranu, která se soustřeďuje v Kazachstánu, Kanadě a Austrálii, a jeho rostoucí ceny, které nedávno dosáhly 16letého maxima v důsledku nižší nabídky a rostoucí poptávky.

Ztrojnásobení globálního jaderného výkonu do roku 2050 - ze současných 371 GW napříč 411 reaktory - by dle některých zastánců zvýšilo energetickou bezpečnost a zároveň výrazně snížilo uhlíkové emise. Generální ředitel Světové jaderné asociace Sama Bilbao y León zdůraznil, že tato iniciativa je teprve začátkem, a vyzval další korporace, aby se k ní připojily. Google a Amazon již v minulosti oznámily investice do malých modulárních reaktorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Jarda
19. březen 2025, 14:37

Tak jsem opravdu zvědavý jak chtějí do 25 let dosáhnout "ztrojnásobení globálního instalovaného výkonu v jaderných zdrojích":-D

Jan Veselý
19. březen 2025, 14:47

Jak asi? Řeknou si Trumpovi nebo jinému korporátnímu poskokovi ve vedení USA, aby navalil bilión dolarů. A ještě si řeknou o to, aby mohli stavět bez stavebních povolení a státního jaderného dozoru a jeho pravidel. :-) To by, panečku, byla deregulace. Co špatného by se asi mohlo stát?

Emil
19. březen 2025, 14:53

Tak nějak podobně se to opravdu stalo, akorát se tím nenásobil instalovaný výkon v jaderných ale obnovitelných zdrojích...

Jan Veselý
19. březen 2025, 18:10

A kde se to stalo, Emile? Snovou realitu jaderných snílků nepočítám.

Emil
19. březen 2025, 18:32

Třeba tady: "Goldman Sachs report projects its myriad green subsidies will cost $1.2 trillion": wsj.com/articles/inflation-reduction-act-subsidies-cost-goldman-sachs-report-5623cd29

A je vtipné že zrovna někdo kdo si tu vybájil navalení bilionu dolarů a stavění bez stavebního povolení a pravidel jaderného dozoru píše něco o snílcích. :-)

Jan Veselý
20. březen 2025, 22:11

Když pominu to, že tohle je článek za paywallem a že to není z objektivního zdroje, protože WSJ už je akorát hlásná trouba názorů Jeffa Bezose a že to číslo je produkt nějakého kreativního účetnictví v Goldman Sachs, tak si dovolím citovat z Wikipedie, na co byly v reálu alokovány ony "myriad green subsidies":

"the largest allocation areas are: $128 billion for renewable energy and grid energy storage, $30 billion for nuclear power, $12 billion for electric vehicle incentives, $14 billion for home energy efficiency upgrades, $22 billion for home energy supply improvements, and $37 billion for advanced manufacturing.[56] (The latter amount includes $5.46 billion for a DOE program for zero-emissions industrial tech demonstrations,[57][58] $10 billion for the renewed 48C tax credit, and more than $5 billion to the USDOT and GSA to lower embedded emissions in procurement.[60]) An assortment of additional measures includes $32 billion for investments in rural economies, racial justice in farming, forestlands and coastal habitats, $3 billion in tax incentives for installing carbon capture and storage at existing power plants, $3 billion to electrify the USPS fleet, $3 billion to reconnect neighborhoods harmed by infrastructure potentially via freeway removal, investments in direct air capture, sustainable aviation fuel, grants for high voltage electric power transmission and decarbonization of port equipment, garbage trucks, school buses and local government fleets, and purchases of rural electric cooperative debt alongside other assistance to cooperatives.[94][61][56][62][95][96] Finally, over $1 billion is allotted to internal reform of agencies, particularly the Federal Permitting Improvement Steering Council (established by the FAST Act in 2015) and Council on Environmental Quality (established by the National Environmental Policy Act in 1969), to speed up environmental reviews for select climate-friendly projects.[55]"

Tj. brojíte i proti prachům do jaderných technologií.

Karel Valenta
20. březen 2025, 09:05

Něco podobného se bude u nás nyní dít s větrníky. Stát podporuje tento zdroj investiční dotací až 65 % a provozní dotací až 3,5 Kč/kWh. Přitom je to pro nás snad nejméně výhodný zdroj elektřiny, protože když bude foukat, tak bude foukat mnohem víc i v Německu a budou velké přebytky elektřiny. Navíc na jaře, v létě a na podzim budou i velké přebytky z našich FVE a budou se moci mařit společně.

A nyní zavedením akceleračních zón padne i většina regulací a 250 m monstra se budou moci stavět 500 m od lidských obydlí. Chystá se další rozkulačení venkova.

Držte si klobouky, pojedeme z kopce, čeká nás další tunel, tentokrát větrný.

Karel Valenta
20. březen 2025, 09:06

Reakce na

Jan Veselý 19. březen 2025, 14:47

Petr Zelený
19. březen 2025, 14:46

Jen Čína při tom kolik toho má rozestavěného a jak rychle začíná každých 6 týdnů se stavbou nového bloku a přípravě dalších dá do roku 2050 min. 400 GW nového výkonu

Jarda
19. březen 2025, 15:16

@Petr Zelený 19. březen 2025, 14:46

No myslet si to klidně můžete.

Ještě kdo postaví ty zbývající 2/3:-)

Jan Veselý
19. březen 2025, 14:50

Jaderný průmysl má, bohužel, za sebou dlouhou historii velkých plánů a podstatně skromnější reality.

Milan Vaněček
19. březen 2025, 15:07

Vytoužené ztrojnásobení výkonu JE ve světě je zanedbatelné vůčí 30x vyššímu výkonu fotovoltaických elektráren ve světě, který tu bude (podle předpovědí které se každoročně potvrzují) již v roce 2040. V tomtéž roce bude ve světě dostaveny jen procenta či pár desítek procent JE navíc, žádné násobky.

Ale je správné, že v USA, Indii i Číně soutěží všechny zdroje výroby elektřiny.... Nějaký v té soutěži vzroste, jiný poklesne. Nějaký vzroste o desítky procent, jiný (fotovoltaika) vzroste na dvaceti či třicetinásobek, jiný (větrné elektrárny) tak na desetinásobek.

Richard Vacek
19. březen 2025, 20:50

Technologičtí giganti potřebují stabilní dodávku elektřiny a tedy fotovoltaika ani větrníky nepřipadají v úvahu. Proto chtějí jadernou elektřinu, která funguje ve dne i v noci, v létě i v zimě. Alternativně to mohou být klasické elektrárny, ale i v Číně se ukazuje, že jádro je levnější a uhlí mu nebude schopno cenově konkurovat.

Milan Horak
20. březen 2025, 13:04

Pane Vaněček, je úsměvné (tragikomické), jak tady neustále lobujete za občasné zdroje, jako spásu lidstva. Ty ale mohou být jako doplněk, ne jako stabilní základ. Toto ale asi moc nechápete, stejně jako ti bruselští byrokrati, kteří svými nesmysli EU potápí.

Richard Vacek
19. březen 2025, 19:37

Asi budou muset počkat na export čínských elektráren. Západ v jaderné energetice zaspal a není jednoduché navázat na něco, co bylo na 50 let přerušeno.

CarlosEV
20. březen 2025, 22:27

kurňa, takový odborný web a taková hrubka ? spotreba v "GW"

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se