Domů
Energetika v zahraničí
Írán vyloučil prodloužení lhůty, po níž vypoví další část jaderné dohody

Írán vyloučil prodloužení lhůty, po níž vypoví další část jaderné dohody

Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí dnes prohlásil, že Írán evropským signatářům neprodlouží 60denní lhůtu pro nalezení řešení. Teherán ji stanovil 8. května. Po jejím vypršení 8. července chce Írán začít obohacovat uran na více než 3,67 procenta, jež předpokládá dohoda. Tento týden navíc Íránci oznámili, že 27. června překročí další podmínky dohody, což jsou zásoby nízko obohaceného uranu a také těžké vody.

Íránský ministr ropného průmyslu Bídžan Zangáne dnes navíc Evropu obvinil, že nespolupracuje s Teheránem v otázce nákupu íránské ropy. Írán čelí obnoveným americkým sankcím, které zahrnují také prodej ropy. Důvodem sankcí je loňské odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

Ostatní signatáři, mezi nimiž jsou tři evropské země Francie, Británie a Německo, chtějí, aby Írán dohodu dále dodržoval, a slíbili, že najdou náhradní mechanismy, které Íránu pomohou v době sankcí. Zatím se tak nestalo a Írán už vypověděl část dohody i ze své strany.

„Íránská lhůta zbylým signatářům dohody nemůže být prodloužena, další fáze (íránského odstoupení od dohody) začne podle plánu,“ řekl dnes Kamálvandí k termínu 8. července.

Podle agentury Reuters Německo, Francie a Británie chystají nové kroky, které mají Írán u dohody udržet. Se zástupci těchto tří zemí má 27. června v Paříži jednat Brian Hook z amerického ministerstva zahraničí, který má na starosti Írán. Do Teheránu podle Reuters možná zamíří ministři zahraničí tří evropských států.

Situace vyvolává obavy z bezpečnostního vývoje v oblasti Perského zálivu, kde USA posilují své armádní jednotky a kde bylo od května napadeno šest tankerů. Írán ujišťuje, že nemá zájem vést válku proti nikomu. Tajemník íránské nejvyšší bezpečnostní rady Alí Šamchání dnes řekl, že vojenská konfrontace mezi USA a Íránem nebude.

„Není důvod k válce. Obviňování jiných zemí se stalo běžnou praxí amerických představitelů, kteří se snaží vytvářet tlak na jiné státy,“ řekl Šamchání.

Ilustrační foto

K signatářům dohody patří vedle Číny ještě Rusko. Íránské sdělovací prostředky informovaly, že Rusko s Íránem tento týden podepsalo 12 dohod týkajících se spolupráce v energetice, železnici, zemědělství, farmaceutickém průmyslu a cestovním ruchu.

Za Rusko dohody podepsal ministr energetiky Alexandr Novak, který přijel do Íránu s delegací 120 podnikatelů. Podle íránské agentury Šána bylo podepsáno také memorandum o spolupráci, které zahrnuje ropu, plyn, petrochemické otázky, elektřinu a jadernou energetiku. Novak řekl, že se jednalo o rozvoji oblasti Kaspického moře.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.