Domů
Energetika v zahraničí
Kvůli odstávkám jaderných bloků v Belgii přijde Engie na tržbách o 600 milionů EUR

Kvůli odstávkám jaderných bloků v Belgii přijde Engie na tržbách o 600 milionů EUR

Neplánované odstávky belgických jaderných elektráren citelně zasáhnou tržby francouzské energetické skupiny Engie, která tyto zdroje provozuje skrz svou belgickou divizi Electrabel. Společnost kvůli těmto odstávkám letos přijde o tržby v celkové hodnotě 600 milionů eur (zhruba 15,6 miliard Kč).

Společnost Electrabel, belgická dceřiná společnost francouzské Engie, se stala terčem kritiky kvůli údajně záměrnému odkládání údržby jaderných elektráren, v jejichž budovách byl zaznamenán problém s betonovou konstrukcí. Problémy s betonovými konstrukcemi jsou jedním z hlavních důvodů prodloužených odstávek belgických jaderných bloků, a tím i zvýšeného rizika, že země bude pro zajištění výkonové rovnováhy v obdobích vysoké poptávky po elektřině nucena odpojovat průmyslové odběratele, v krajních případech i domácnosti.

„Pro vyřešení těchto dočasných technických problémů jsou v úzké spolupráci s belgickými úřady činěny důležité kroky, které omezí negativní finanční dopady a pomohou zabezpečit zásobování Belgie elektrickou energií během této zimy,“ uvedla společnost Engie.

Z důvodu vleklých odstávek dostupnost výkonu belgických jaderných elektráren pro letošní rok poklesne podle serveru Platts na pouhých 52 %. Ze současných 6 odstavených bloků by nicméně 4 měly obnovit provoz ještě do konce roku, zbylé dva následně v příštím roce.

Pro letošní rok tak Engie očekává, že celková výroba v belgických jaderných elektrárnách dosáhne pouze 22 TWh. V příštím roce nicméně předpokládá nárůst o 50 % na 33 TWh.

Po dlouhotrvajících obavách o zajištění dodávek elektrické energie v průběhu nadcházející zimy se situace v Belgii nicméně obrátila k lepšímu, když Belgie v polovině října uzavřela s Německem dohodu, která má zemi zabezpečit dostatek výkonu, a zabránit tak omezování dodávek spotřebitelům či případným blackoutům.

Komentáře

(3)

Honza

10. listopad 2018, 13:53

Z hlediska výše finanční ztráty se můžou trumfovat s ČEZem a jeho ztrátami při odstávce JE kvůli kontrolám svarů...

Petr

10. listopad 2018, 15:02

Je vidět, že ve skutečnosti je Francie zpožděná za Českem :)

Kolemjdouci

10. listopad 2018, 19:23

Predevsim je treba konstatovat, ze diky mimoradne teplemu listopadu 2018 se zadny blackout v Belgii nekonal, prestoze 1.pol. listopadu fungoval pouze 1 jaderny blok ze 7. Presto byly domacnosti varovany, ze se rocni cena elektriny zvedne o prum. 100 eur, takze at zvazi fiaxaci cen. Viz Rtl Tvi.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.