Německo spustilo přelomový termojaderný reaktor

15. prosinec 2015, 17:19
DomůElektřinaNěmecko spustilo přelomový termojaderný reaktor

Technologie termojaderné fúze udělala zřejmě další důležitý krok k tomu stát se komerčně využívanou. V Německu byl spuštěn nový termojaderný reaktor Wendelstein 7-X, jež je výjimečný svou revoluční technologií. Informoval o tom webový portál E15.cz.

Pojetí reaktoru je zcela odlišné od současně používaných tokamaků. Jedná se tzv. stelarátor, ten se od tokamaku liší tím, že stabilita plazmatu není zajištěna protékajícím proudem, ale magnetickým polem vnějších cívek. Nevýhodu složitější konstrukce oproti tokamaku vyvažuje jedna velice významná výhoda – možnost kontinuálního provozu.

Nový reaktor ve východoněmeckém Greifswaldu za miliardu eur bude zkoumat slučování jader vodíku na atomy helia za současného uvolňování energie. Momentálně je většina výzkumných kapacit zaměřena na tokamaky, jejichž jednodušší konstrukce brání dlouhodobému provozu a tedy i udržení plazmatu a termojaderné fúze.

V současné době probíhá plnění reaktoru heliem, které bude trvat do konce ledna. Následně začnou pokusy se zahříváním plynu a jeho udržením ve stavu plazmatu. Po úspěšných pokusech se začne zařízení napouštět vodíkem a začne testování termojaderné reakce.

Projektu hrozilo ukončení

Projekty, které se zabývaly stelarátory, se vždy potýkaly s finančními problémy ve formě překročení původního rozpočtu. Tento problém neminul ani Němce.

Projekt byl zahájen v letech 1993 a 1994 a výstavba měla přijít na 550 milionů eur. Uvedení do provozu bylo plánováno na rok 2006. V roce 2003 se ovšem vyskytl technický problém, třetina magnetů, které měly udržovat žhavé plazma v dostatečné vzdálenosti od stěn reaktoru, nefungovala.

Projekt si nakonec vyžádal navýšení rozpočtu na 1,06 miliardy eur a odložení data spuštění na rok 2015. Pokud půjde vše podle plánu, může stelarátor ukázat další směr ve výzkumu termojaderné fúze.

Konkurentem je testovací verze termojaderného reaktoru tokamak v rámci mezinárodního projektu ITER, který se staví ve Francii ve městě Cadarache. Jeho celkové náklady by měly dosáhnout 16 miliard eur a navázat by na něj měl prototyp termonukleární elektrárny s názvem DEMO.