Domů
Elektřina
Německo spustilo přelomový termojaderný reaktor

Německo spustilo přelomový termojaderný reaktor

Elektřina
2 komentáře
15. prosinec 2015, 17:19
Jan Moravec

Technologie termojaderné fúze udělala zřejmě další důležitý krok k tomu stát se komerčně využívanou. V Německu byl spuštěn nový termojaderný reaktor Wendelstein 7-X, jež je výjimečný svou revoluční technologií. Informoval o tom webový portál E15.cz.

Pojetí reaktoru je zcela odlišné od současně používaných tokamaků. Jedná se tzv. stelarátor, ten se od tokamaku liší tím, že stabilita plazmatu není zajištěna protékajícím proudem, ale magnetickým polem vnějších cívek. Nevýhodu složitější konstrukce oproti tokamaku vyvažuje jedna velice významná výhoda – možnost kontinuálního provozu.

Nový reaktor ve východoněmeckém Greifswaldu za miliardu eur bude zkoumat slučování jader vodíku na atomy helia za současného uvolňování energie. Momentálně je většina výzkumných kapacit zaměřena na tokamaky, jejichž jednodušší konstrukce brání dlouhodobému provozu a tedy i udržení plazmatu a termojaderné fúze.

V současné době probíhá plnění reaktoru heliem, které bude trvat do konce ledna. Následně začnou pokusy se zahříváním plynu a jeho udržením ve stavu plazmatu. Po úspěšných pokusech se začne zařízení napouštět vodíkem a začne testování termojaderné reakce.

Projektu hrozilo ukončení

Projekty, které se zabývaly stelarátory, se vždy potýkaly s finančními problémy ve formě překročení původního rozpočtu. Tento problém neminul ani Němce.

Projekt byl zahájen v letech 1993 a 1994 a výstavba měla přijít na 550 milionů eur. Uvedení do provozu bylo plánováno na rok 2006. V roce 2003 se ovšem vyskytl technický problém, třetina magnetů, které měly udržovat žhavé plazma v dostatečné vzdálenosti od stěn reaktoru, nefungovala.

Projekt si nakonec vyžádal navýšení rozpočtu na 1,06 miliardy eur a odložení data spuštění na rok 2015. Pokud půjde vše podle plánu, může stelarátor ukázat další směr ve výzkumu termojaderné fúze.

Konkurentem je testovací verze termojaderného reaktoru tokamak v rámci mezinárodního projektu ITER, který se staví ve Francii ve městě Cadarache. Jeho celkové náklady by měly dosáhnout 16 miliard eur a navázat by na něj měl prototyp termonukleární elektrárny s názvem DEMO.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Robin Booh
1. leden 2016, 12:12

Když jsem se díval na film o Golemovi s Werichem, jak si tam dělali pseudovědci z Rudolfa prd... a za těžký peníze si tam vědecky pálili slivovici, strašně jsem se smál a divil jsme se, že ten Rudolf musel být ale pěkný vůl. Když se dívám, kolik peněz se dnes dává na vědu a jak "vědecké" jsou některé projekty (a nechci paušalizovat, že všechny) ..., tak jen přeji němcům, ať jim to vyjde. Jsem přesvědčen, že věda financovaná z privátních zdrojů je úspěšná, protože investor si dohlídne na to, aby byly nějaké výsledky. Když vidím, co se tady staví za vědecké paláce a za jaké peníze a pak zejí prázdnotou za veřejné, tak mi to fakt připadá, že jde jen o to ty dotace vyčerpat a utratit a při výběrových komisích si namastit kapsu.

Radek Tausch
7. leden 2016, 16:52

No jako jo, až na to, že jeden už funguje a to ve Švýcarsku u jednoho fyzika v garáži .... A ta blbost co tu píšou, že TOKAMAK využívá proud pro "levitaci" plazmy. No v podstatě to pravda je, protože průchodem proudu vodičem se vytvoří okolo vodiče mag. pole, tudíž je to u stelaratoru úplně stejně ... jen je to složitější provedení. Jo a idea stelarator vs tokamak je +- stejně starý, dělí je jen pár měsíců ( a když už je to víc jak 50 let tak měsíc sem tam ....) jen byl problém spočítat jak mají přesně vypadat tvary cívek, to šlo až s nástupem superpočítačů. Tak doufám že jsem vnesl trochu světla do tmy. Štve mě, že o tak důležitých věcech píšou blbosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se