Domů
Elektrárny v Evropě
Německo začne s přesunem elektráren do uhelné rezervy v zimě 2016

Německo začne s přesunem elektráren do uhelné rezervy v zimě 2016

Němečtí výrobci elektrické energie RWE, Vattenfall a Mibrag začnou na začátku zimy 2016 snižovat výrobu v uhelných elektrárnách. Výrobní kapacita bude postupně přesunuta do výkonové rezervy jako součást plánu Spolkové vlády na snížení emisí oxidu uhličitého. Tvrdí to návrh zákona, který by měl být před předložením parlamentu odsouhlasen německým kabinetem. Náklady na uhelnou rezervu dosáhnou v průměru okolo 230 milionů eur ročně.

Německo v červenci upustilo od plánu zatížit výrobu v uhelných elektrárnách daní, místo toho společnostem zaplatí za přesunutí výrobní kapacity do uhelné rezervy, aby byl zajištěn cíl snížit emise CO2 o 12,5 milionů tun do roku 2020.

Hnědouhelné elektrárny společností RWE, Vattenfall a Mibrag o instalovaném výkonu 2,7 GW budou vyčleněny do rezervy a využívány jako poslední záložní zdroje v případě nouze. Následně budou po 4 letech kompletně uzavřeny.

„Toto opatření je důležité pro dosažení našich cílů v oblasti klimatu a současně zajistí, aby postižené regiony netrpěly strukturálním poškozením.“
německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel

Náklady na německou uhelnou rezervu budou v průběhu 7 let dosahovat v průměru 230 milionů eur ročně, které si RWE, Vattenfall a Mibrag rozdělí mezi sebe. To bude znamenat nárůst poplatků pro koncové spotřebitele ve výši 0,05 centu/kWh (0,0136 Kč/kWh).

EU řešení zpochybňuje a vnímá jej jako vládní pomoc uhelnému sektoru, což je v rozporu s evropskými směrnicemi.

Zákonodárce z opoziční Strany zelených Oliver Krischner tvrdí, že Gabriel vytváří za vysoké náklady rezervu, která není potřeba.

„Jedná se o placení miliardy eur RWE, Vattenfallu a MIBRAGu v podobě bonusů na odstavení starých elektráren.“
Německý politik Strany zelených a člen Spolkového sněmu Oliver Krischner

Německý boj s emisemi

V roce 2014 Německo vyrobilo v uhelných elektrárnách 43,2 % energie, z toho 25,4 % v elektrárnách hnědouhelných. Do rezervy by mělo být v letech 2016-2019 přesunuto postupně 13 % kapacity hnědouhelných elektráren.

Energetický mix Německa v roce 2014. Zdroj: Strom-Report

RWE oznámilo, že přesune do rezervy 10 GW, tedy zhruba 15 % své celkové kapacity hnědouhelných elektráren.

Začne dvěma jednotkami Frimmersdorf v Severním Porýní-Vestfálsku v říjnu 2017, poté by měly následovat další dvě jednotky Niederaußem v roce 2018 a jedna elektrárna v Neurath v roce 2019.

Generální ředitel RWE Peter Terium s odvoláním na případné ztráty výrobní kapacity sdělil, že toto opatření „společnost tvrdě zasáhne a bude znamenat obrovskou zátěž pro naše zaměstnance.“

Vattenfall, který má celkovou kapacitu hnědouhelných elektráren v Německu 8 GW, sdělil, že by přesunul kapacity ze dvou 500MW bloků v Jänschwalde v Brandenburgu do rezervy v roce 2018 a 2019.

Skupina Greenpeace řekla, že německá vláda by musela odstavit třikrát tolik uhelných elektráren, aby dosáhla svého cíle na snížení emisí CO2 do roku 2020 o 40 % oproti úrovni z roku 1990.

Očekává se, že návrh bude odsouhlasen německým kabinetem příští měsíc předtím, než bude předložen parlamentu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se