Domů
Energetika v zahraničí
Norský státní fond je ve ztrátě, čeká další výkyvy na trzích
Norsko vlajka. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/kjelljoran/

Norský státní fond je ve ztrátě, čeká další výkyvy na trzích

Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě, v pololetí prodělal 188 miliard norských korun (téměř 468 miliard Kč). Znamená to nejhorší výsledek v jeho historii. Akcie a nemovitosti, které spravuje, totiž kvůli pandemii ztratily na hodnotě. Hodnota fondu se ale už vrátila na úroveň ze začátku roku, tedy do doby před příchodem krize způsobené šířením nového koronaviru. Správce fondu ale dnes také uvedl, že do budoucna ještě počítá na trzích s dalšími výkyvy.

Majetek fondu nyní dosahuje zhruba 10,2 bilionu norských korun (25,3 bilionu Kč), což je v přepočtu 4,7 milionu Kč na každou osobu v Norsku. Za loňský rok fond vykázal díky růstu světových akciových trhů rekordní zisk 180 miliard dolarů.

Fond, jehož plný název je Statens pensjonsfond Utland, tedy státní penzijní fond, který investuje globálně, obyvatelům Norska střádá příjmy z prodeje ropy na důchod. Přitom investuje do firem z celého světa. „Ačkoli se akciové trhy ve druhém čtvrtletí zotavily, stále čelíme značné nejistotě,“ upozornil náměstek šéfa fondu Trond Grande, kterého citovala agentura Reuters.

Fond drží podíly zhruba v 9200 společnostech po celém světě. Spravuje asi 1,5 procenta všech akcií obchodovaných na světových burzách. Investuje ale také do dluhopisů a nemovitostí.

Nejhorší výkon za období podaly v portfoliu fondu ropné společnosti, jejichž akcie klesly kvůli propadu cen ropy o 33,1 procenta. Nejvíce naproti tomu posílily technologické společnosti, které si připsaly 14,2 procenta. Nejvíce tomu přispěly akcie firem Amazon, Microsoft a Apple. Ztrátu naopak nejvíce umocnily akcie ropné společnosti Royal Dutch Shell a bank HSBC Holdings a JPMorgan Chase.

Norská vláda z fondu v uplynulém pololetí vybrala 167 miliard norských korun, jimiž podpořila domácí ekonomiku zasaženou pandemií.

Základy fondu položil v roce 1990 norský parlament, první peníze pak fond na investice získal v roce 1996. Cílem fondu je zajistit, aby mělo Norsko dostatek peněz i v době, kdy éra fosilních paliv skončí. Peníze získané prodejem ropy investuje fond výhradně mimo Norsko, aby nepřehříval norskou ekonomiku.

Komentáře

(3)

Josef

19. srpen 2020, 00:50

Tak se má pracovat s penězi za ropu. Ale ne jen za ropu....

Martin Pácalt

19. srpen 2020, 05:56

Souhlasím. Postrádám podobný fond např. v Rusku.

Energetik 007

19. srpen 2020, 05:56

Norové mají fond my máme Babiše Kelnera Křetínského, Tykače, Dienstla....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.