Domů
Elektřina
Polská vláda zablokovala EDF prodej jejích polských aktiv
Polská uhelná elektrárna Rybnik. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rybnik-elektrownia_latem.jpg

Polská vláda zablokovala EDF prodej jejích polských aktiv

Polské ministerstvo energetiky včera oznámilo, že tamní vláda přijala opatření k zablokování plánovaného odprodeje energetických aktiv společnosti EDF Polska. Skupina EDF tak nyní nebude schopna dokončit proces odprodeje svých polských aktiv, který zahájila na začátku letošního roku.

EDF v současné době drží díky svým teplárnám na polském trhu s teplem zhruba 15% podíl. V rámci své firemní strategie pro období do roku 2030 skupina hodlá oddělit aktivity své dceřiné společnosti EDF Polska spojené s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla od samostatné výroby elektrické energie.

„Rozhodnutí bylo přijato na základě faktorů spojených s energetickou bezpečností Polska,“ uvedl k rozhodnutí mluvčí polského ministerstva energetiky.

V lednu letošního roku EDF zahájila procesy spojené s odprodejem části svých aktiv. V říjnu poté EDF zahájila jednání s australským investičním fondem IFM o prodeji svých tepláren a s českým EPH o prodeji uhelné elektrárny Rybnik o výkonu téměř 1,8 GW, která pokrývá přibližně 7 % polské spotřeby elektřiny.

Polsko nyní nicméně označilo tamní aktiva EDF a Engie jako důležitá z hlediska energetické bezpečnosti země, čímž zabránila jejich potenciálnímu odprodeji.

„Skupina EDF lituje tohoto rozhodnutí, které jí znemožňuje vykonávat její legitimní akcionářská práva, zejména právo dokončit probíhající procesy odprodeje aktiv EPH a IFM,“ komentovala kroky polské vlády skupina EDF.

Úvodní fotografie: Polská uhelná elektrárna Rybnik, autor: Szymcar @WikipediaCommons

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.